Προς το περιεχόμενο

FENDER VIBROLUX 1970 ΑΠΟΡΙΕΣ


ASTAKOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν χαίρετε και καλώς σας βρήκα.

 

Είμαι νέος χρήστης στο forum και πρόσφατα κάτοχος ενός fender vibrolux reverb του 1970,

Χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός λόγο του ότι είναι ο πρώτος μου λαμπάτος ενισχυτής και δεν έχω καμία εμπειρία με λαμπάτους θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις.

 

Τι λάμπες παίρνει ο συγκεκριμένος ενισχυτή; Γιατί νομίζω ότι η λάμπα για το rectifier δεν λειτουργεί, είναι μια mesa engineering 5U4G. Πάντος όλες οι άλλες λάμπες λειτουργούν (δηλ. τις βλέπω αναμμένες) εκτός από τη λάμπα του rectifier.

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το τρέμολο ανοίγει και κλείνει μόνο με τον ποδοδιακόπτη , γιατί όταν γυρίζω τα knobs για το τρέμολο δεν κάνουν κάτι και δυστυχώς δεν έχω τον ποδοδιακόπτη .

 

Ο ενισχυτής κατά τα άλλα είναι απόλυτα λειτουργικός.

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Fender ειχαν ενα χαρτινο ταμπελακι μεσα στη καμπινα που δειχνει τις λαμπες ονομαστικα και με τη σειρα που ειναι τοποθετημενες. Παραδειγμα:

9552038857_a35db5397b_z.jpg

 

Αν δεν υπαρχει αυτο googlαρε το και βρες το ακριβες μοντελο σου online. Στον Bandmaster που εχω το τρεμολο ανοιγει μονο με ποδοδιακοπτη, θεωρω οτι το ιδιο συμβαινει και με τον δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ampwares.com/amplifiers/751/

 

θα χρειαστεις τον ποδοδιακοπτη για να παιξει το vibrato

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ορισες στο φορουμ!

 

Λοιπον οι περιπτωσεις ειναι: Η εχει καει το νημα τις λυχνιας και απλα θελει αλλαγη η λυχνια η δεν κανουν καλη επαφη τα ποδαρακια στη βαση τις λυχνιας(βγαλτη και ξαναβαλτη κανα δυο φορες) η χειροτερη περιπτωση ειναι να εχει καει το τυλιγμα του μετασχηματιστη τροφοδοσιας επειδη αυτη η λυχνια χρησιμοποει αλλο τυλιγμα για να αναψει, γι αυτο βλεπεις

τις αλλες να αναβουν. Ελπιζω να μην ειναι απο αυτο!!! :-X

 

Τωρα για να λειτουργησει το τρεμολο θελει το ποδοδιακοπτη του, αν δεν εχεις παρε ενα rca βυσμα και βραχυκυκλωσε το

κεντρο του με τη γειωση(εξωτερικο περιβλημα) και το τρεμολο θα λειτουργει.

 

Ελπιζω να βοηθησα, πες μου τι εγινε μετα ετσι για την ιστορια.

 

ΑΑΑΑ και προς θεου μην αγγιζεις τιποτα αν δεν ξερεις τι κανεις γιατι μπορει να ψηθεις ζωντανος!!! Αυτοι οι ενισχυτες αποθηκευουν αρκετο ρευμα ακομη και αν δεν ειναι στη πριζα. Αν δεν εισαι σιγουρος για το τι κανεις πηγαινε το σε ενα καλο τεχνικο. Αυτα...  ;)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδεα: Οσο δεν εχεις το footswitch, παρε ενα καλωδιο κιθαρας, βαλε το στην υποδοχη του footswitch και την ελευθερη ακρη του ακουμπα την πανω στο faceplate του ενισχυτη. Παιξε και δες μηπως μπορεις να ακουσεις το tremolo.

 

Ειναι μια παλια "πατεντα" για οταν χανεται το footswitch, αλλα δεν ξερω αν θα πιασει στον ενισχυτη σου...δεν εχω καποιο schematic για να δω πως ειναι στημενο το switching. Μπορεις να το δοκιμασεις βεβαια, δε χανεις τιποτα.

 

 

Edit: Με προλαβε ο aldebaran. :P

Για να λες RCA καλωδιο να φανταστω το original footswitch ειναι stero καλωδιο για reverb και tremolo μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οdis13 Ναι και η φαση ειναι οτι ο ενας μονο απο τους δυο αγωγους ειναι θωρακισμενος για την αποφυγη ground loop!

 

Μεγαλε Leo...!

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

KostasP

 

Το χαρτάκι μέσα στον ενισχυτή είναι ξεθωριασμένο

Το ακριβές μοντέλο (τι κυκλωμα χρησιμοποιεί) δεν μπορώ να το βρώ, βρήκα μόνο οτι είναι τις σειράς του 1970 (A 13950)

 

aldebaran1986

 

Όταν λές το τύλιγμα του μετασχηματιστή τροφοδοσίας τι ενοείς;

 

Το τρέμολο λειτούργησε με παρόμοια πατέντα απο αυτή που ανέφερες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το χαρτάκι μέσα στον ενισχυτή είναι ξεθωριασμένο

Το ακριβές μοντέλο (τι κυκλωμα χρησιμοποιεί) δεν μπορώ να το βρώ, βρήκα μόνο οτι είναι τις σειράς του 1970 (A 13950)

 

 

 

Ενα κυκλωμα υπαρχει στους sf vibrolux

 

http://www.ampwares.com/schematics/vibrolux_reverb_aa270.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής κατά τα άλλα είναι απόλυτα λειτουργικός.

Αν ο ενισχυτής δουλεύει τότε είναι μια χαρά η ανορθώτρια (rectifier)! Αν ποτέ τα παίξει η ανορθώτρια δεν θα ακούς τίποτα από τον ενισχυτή μιας και χωρίς αυτή δεν τροφοδοτείται.

 

Ωστόσο το τύλιγμα της τροφοδοσίας του νήματος για την ανορθώτρια είναι το τελευταίο που μπορεί να βραχυκυκλώσει ή να κοπεί οπότε μην αγχώνεσαι για κάτι τέτοιο. Πρώτα θα πάρει φωτιά όλος ο ενισχυτής και μετά το τύλιγμα! ;D

 

Αν δεν το έχεις με τα σχέδια, οι λυχνίες από αριστερά προς δεξιά όπως τις βλέπεις από πίσω είναι:

 

ανορθώτρια, 5U4 ή GZ34 καλύτερα

οι δύο τελικές, 6L6

Phase Inverter, 12ΑΤ7

Tremolo, 12ΑΧ7

Reverb recovery & mixer, 12AX7

Reverb driver, 12AT7

V1 Vibrato κανάλι, 12ΑΧ7

V1 Normal κανάλι, 12ΑΧ7

 

Για το τρέμολο πάρε ένα footswitch να τελειώνεις ή βάλε ένα βραχυκυκλωμένο rca στο Vibrato Pedal αν θέλεις να το έχεις μόνιμα ανοιχτό.

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και μεγειά τον ενισχυτή!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά οι απορίες συνεχίζονται και τα πράγματα γίνονται ακόμα ποιό περίεργα.

Λοιπόν tube amp experts βοηθήστε να καταλάβω πως γίνεται αυτό γιατί δεν έχω μυρωδιά:

Χθές έβγαλα την ανορθώτρια λάμπα και είπα να δοκιμάσω αν ανοίγει και ο ενισχυτής άνοιξε κανονικά και τον έκλεισα στα καπάκια για να μην κάνω καμιά ζημιά.

 

1 -Γιατί ο ενισχυτής δούλεψε χωρις την ανορθώτρια λάμπα?

 

2 -Παίζει να έχει γίνει κανένα modification στον ενισχυτή και να κάνει με κάποιον άλλο τρόπο το εναλασώμενο ρέυμα σε συνεχές?

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει ...  σε καμιά βδομάδα λέω να τον πάω σε τεχνικό.

 

-Το άλλο κουλό είναι οτι ο ενισχυτής ανάβει μόνο όταν γυρνάω το AC SWITCH είναι στο ON και το STANDBY SWITCH όταν γυρνάει στο STANDBY αυτό  το έκανε απο τότε που τον πήρα .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου