Προς το περιεχόμενο

Θέλω πιο.....βαρειές χορδές για ηλεκτρική...αλλά και bends


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένου ότι βάζουμε ίδια δύναμη στο bend ο τόνος θα είναι μικρότερος αλλά αν η χορδή μετακινηθεί στην ίδια απόσταση κατά πλάτος της ταστιέρας τότε δεν θα είναι μεγαλύτερος κανονικά;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Dimicupo' date=' μία παρατήρηση. Αν ανέβεις gauge θα θέλει όχι μόνο σχετικά μεγαλύτερη δύναμη για το ίδιο bend αλλά και περισσότερη σχετική αύξηση της τάσης για την ίδια αύξηση του τόνου. Εννοώ, ότι αν τώρα κάνεις ένα bend την 11άρα χορδή G και την φτάνεις μέχρι κάτω από την E (!) και αυτό αντιστοιχεί σε μία διαφορά 3-4 ημιτόνια (τόση?), με τη 12άρα αντίστοιχη ακόμα και αν καταφέρεις το ίδιο πράγμα (ΟΚ αργά η γρήγορα θα το καταφέρεις) η αύξηση του τόνου για το ίδιο bend θα είναι λίγο μικρότερη.

 

Λίγο πιο τεχνική περιγραφή (έλα dimi..... το ξέρω ότι το κατέχεις το σπορ)

 

Η σχέση τάσης και θεμελιώδους συχνότητας (για δεδομένο πάχος χορδής) είναι μη γραμμική και συγκεκριμένα η συχνότητα είναι ανάλογη της ρίζας της τάσης. Όσο πιο ψηλά βρισκόμαστε στην τάση τόσο πιο "οριζόντια" η καμπύλη συχνότητας - τάσης. Δηλαδή πιό μεγάλη η σχετική αύξηση της τάσης για την ίδια αύξηση της συχνότητας.

 

Αυτός εδώ έχει τις εξισώσεις -κάπως- μαζεμένες.

http://www.noyceguitars.com/Technotes/Articles/T3.html

 

¶σχετο...τις τραβάς όλες τις χορδές? Μήπως θα σου κάνει κάποιο σετ τύπου Zakk Wylde 10-60? Μάλλον υθα πρέπει να υπάρχει και κάτι ανάλογο σε 11άρες. Δηλαδή οι κάτω χορδές normal διατομές και οι τυλιχτές είναι πολύ χοντρές για αυτό που ψάχνεις τέλος πάντων..... :wink: :wink:

 

¶σχετο: Στο σπίτι έχεις σφυρί ή με το χέρι τις καρφώνεις όλες τις πρόκες? :lol: :lol: :lol:

 

 

Σωστός ο Χαρίλαος και αποδεκτά και κατανοητά όλα...το θέμα του...τραβήγματος με έχει απασχολήσει ώς....παράπλευρη απώλεια....για να εξηγούμαι....καποιοι αλλοπαρμένοι σεροτονινικοί υποδοχείς μου με κάνουν να τις τραβάω σε σημείο παραλογισμού...(ποιός θέλει να ανέβει δυόμιση τόνους με τράβηγμα....εγώ...σε σημείο να ....προβλέπω στα σόλα μου και να πατάω ενα με δύο τάστα ....πρίν για να κάνω την τρέλλα μου πράξη)..μερικές φορές το αποτέλεσμα είνα μοναδικό.Την αλλαγή προς τα πάνω στις χορδές την ψάχνω για την συμπαγή και γεμάτη βαρβατίλα μπασσαδούρα που παίρνεις πρωτογενώς και δε γίνεται με κανένα μπλιμπλίκι.Οπότε άς είναι το ίδιο ή και ελαφρώς μειωμένο το μπεντάρισμα,( θα βγάζω τη σόλ εκτός ταστιέρας :lol: ),δε με τρελλαίνει.Θέλω όμως την μέγιστη μπασσαδούρα απο την πηγή.Α! και με νορμάλ κούρδισμα.Το σετάκι που προτείνεις δεν μπασταρδεύεται να χοντρύνουν λίγο και τα καντίνια ? Θέλω να τις αισθάνομαι τις χορδές.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimicupo ο τανάλιας!!!!!

 

 

Σου βρήκα τη ΜΙ chain.gif

 

 

Αυτός είσαι!!!! είχατε δεν είχατε με κάνατε κάφρο εδω μέσα :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δεδομένου ότι βάζουμε ίδια δύναμη στο bend ο τόνος θα είναι μικρότερος αλλά αν η χορδή μετακινηθεί στην ίδια απόσταση κατά πλάτος της ταστιέρας τότε δεν θα είναι μεγαλύτερος κανονικά;;

Όχι, νομίζω το ανάποδο. Δηλαδή για την ίδια εγκάρσια μετατόπιση στην ταστιέρα η πιό τεντωμένη (εξ αρχής δηλαδή η πιό βαριά) χορδή θα ανέβει λιγότερο σε Hz.

Σαν ακραία μορφή του παραπ'ανω συλλογισμού, μπορείς να "ρίξεις" μια χορδή και να την κάνεις σαν την απο πάνω της (π.χ να ρίξεις τη ΣΟΛ μέχρι να γίνει ΡΕ) και να συγκρίνεις για την ίδια μετατόπιση πάνω στην ταστιέρα ποιά "σηκώνεται"" ως προς τον τόνο περισσότερο. Οι διαφορές βέβαια μεταξύ των σετ εννοείται ότι δεν θα είναι τόσο δραματικές.... :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι βάζουμε ίδια δύναμη στο bend ο τόνος θα είναι μικρότερος αλλά αν η χορδή μετακινηθεί στην ίδια απόσταση κατά πλάτος της ταστιέρας τότε δεν θα είναι μεγαλύτερος κανονικά;;

 

Δυστυχώς όχι,τουλάχιστον έτσι γραμμικά και απλά όπως θέλει το μυαλό μας.....αυξανόμενης της διατομής πλησιάζουμε σε οριακές μεταβολές της συχνότητας ταλάντωσης που δεν έχουν να κάνουν με τη δική μας δύναμη αλλά την φυσιολογία και τη μηχανική συμπεριφορά των υλικών.Στην περίπτωση μας όμως,δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δεδομένου ότι βάζουμε ίδια δύναμη στο bend ο τόνος θα είναι μικρότερος αλλά αν η χορδή μετακινηθεί στην ίδια απόσταση κατά πλάτος της ταστιέρας τότε δεν θα είναι μεγαλύτερος κανονικά;;

 

Δυστυχώς όχι' date='τουλάχιστον έτσι γραμμικά και απλά όπως θέλει το μυαλό μας.....αυξανόμενης της διατομής πλησιάζουμε σε οριακές μεταβολές της συχνότητας ταλάντωσης που δεν έχουν να κάνουν με τη δική μας δύναμη αλλά την φυσιολογία και τη μηχανική συμπεριφορά των υλικών.Στην περίπτωση μας όμως,δεν υπάρχει πρόβλημα.[/quote']

 

Ναι. Επίσης, ως πρός την τάση, οι χορδές είναι για τα καλά μέσα στη γραμμική τους περιοχή (της καμπύλης δύναμης -παραμορφωσης) όσο και να τις τραβάς. :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι βάζουμε ίδια δύναμη στο bend ο τόνος θα είναι μικρότερος αλλά αν η χορδή μετακινηθεί στην ίδια απόσταση κατά πλάτος της ταστιέρας τότε δεν θα είναι μεγαλύτερος κανονικά;;

 

Δυστυχώς όχι' date='τουλάχιστον έτσι γραμμικά και απλά όπως θέλει το μυαλό μας.....αυξανόμενης της διατομής πλησιάζουμε σε οριακές μεταβολές της συχνότητας ταλάντωσης που δεν έχουν να κάνουν με τη δική μας δύναμη αλλά την φυσιολογία και τη μηχανική συμπεριφορά των υλικών.Στην περίπτωση μας όμως,δεν υπάρχει πρόβλημα.[/quote']

 

Ναι. Επίσης, ως πρός την τάση, οι χορδές είναι για τα καλά μέσα στη γραμμική τους περιοχή (της καμπύλης δύναμης -παραμορφωσης) όσο και να τις τραβάς. :wink: :wink: :wink:

 

Πάραυτα είμαι καλός για ....τέστ σε κατασκευαστές χορδών,γιατί άν και τις δουλεύω έξω τπ γραμμική τους περιοχή και βάλε,ακόμα δεν έχω βρεί το ...σημείο θραύσης 8) 8) α ρε......στην κατοχή είχαμε κάτι χορδές...τσ τσ τσ .....Το βρήκα τελικά το σετάκι μου !!! Στις κολώνες της ΔΕΗ !!!! Τζάμι παιδιά.....όταν το τεστάρω θα ποστάρω εντυπώσεις !!!

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα dimi εχω πραγματικα εντυπωσιασετι γιατι αν και στο avatar σου φαινεσαι να εχεις μικρα και αδυνατα χερια και δαχτυλα στην πραγματικοτητα πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ δυνατα! :lol: :wink:

 

υ.γ.πω πω ρε παιδακι μου ταναλιες εχεις; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Χαρίλαος και αποδεκτά και κατανοητά όλα...το θέμα του...τραβήγματος με έχει απασχολήσει ώς....παράπλευρη απώλεια....για να εξηγούμαι....καποιοι αλλοπαρμένοι σεροτονινικοί υποδοχείς μου με κάνουν να τις τραβάω σε σημείο παραλογισμού...(ποιός θέλει να ανέβει δυόμιση τόνους με τράβηγμα....εγώ...σε σημείο να ....προβλέπω στα σόλα μου και να πατάω ενα με δύο τάστα ....πρίν για να κάνω την τρέλλα μου πράξη)..μερικές φορές το αποτέλεσμα είνα μοναδικό.Την αλλαγή προς τα πάνω στις χορδές την ψάχνω για την συμπαγή και γεμάτη βαρβατίλα μπασσαδούρα που παίρνεις πρωτογενώς και δε γίνεται με κανένα μπλιμπλίκι.Οπότε άς είναι το ίδιο ή και ελαφρώς μειωμένο το μπεντάρισμα' date='( θα βγάζω τη σόλ εκτός ταστιέρας :lol: ),δε με τρελλαίνει.Θέλω όμως την μέγιστη μπασσαδούρα απο την πηγή.Α! και με νορμάλ κούρδισμα.Το σετάκι που προτείνεις δεν μπασταρδεύεται να χοντρύνουν λίγο και τα καντίνια ? Θέλω να τις αισθάνομαι τις χορδές.[/quote']

 

Γιατι δεν παιρνεις 7χορδη ή ακομα καλυτερα να στισεις κωλο στους Meshuggah, να σου δωσουν μια απο τις οχταχοδες τους??

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου