Προς το περιεχόμενο

Απορια για καρτα ηχου


iratus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια m-audio 24-96 και προσφατα τελειωσα σε midi (24-96) ενα κομματι.Ενω ο ηχος μου αρεσαι πολυ στο mixdown (24-96) o ηχος δεν ειχε την ιδια ποιοτητα με το midi.Επισης οι εντασεις καποιων audio καναλιων που ειχα δεν ηταν οι ιδιες πριν και μετα με το συνολο του ηχου.Μποπει καποιοσ να μου πει τη φταιει ? Μηπως φταιει η καρτα ηχου ? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iratus καλησπέρα

 

Εχω κι εγώ την ίδια κάρτα. Καταρχήν εννοείς πως το project στο οποίο δούλεψες ήταν σε δειγματοληψία 24/96; Μήπως τα audio κανάλια ήταν σε χαμηλότερη δειγματοληψία και για αυτό δεν ακούγονται καλά; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, η δική μου εμπειρία είναι οτι για τις ανάγκες ενός home studio το 24/96 είναι υπερβολικό και "κουράζει" την κάρτα χωρίς λόγο. Εγώ, τουλάχιστον, δεν μπορώ να ακούσω τη διαφορά! Το 24/48 είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΗΧΕΙΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΗΧΕΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ MIΞΑΡΙΣΜΑ.ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΡΙΒΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ.ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το project εγινε στα 24-96 γιατι τα vst ειχαν πολυ καλυτερο ηχο ετσι.Γενικα προσεξα ολες τις λεπτομεριες και τα audio εγιναν convert.Tο τελικο αποτελεσμα ομωσ με ξαφνιασε(mixdown) γιατι τα audio ηταν πιο δυνατα.Τα ηχεια μου ειναι κατι μονιτορς της dennon παθητικα.Πιστευω οτι ειναι υπεραρκετα για αυτα που ζηταω μεχρι τωρα.

 

ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Εχω μια m-audio 24-96 και προσφατα τελειωσα σε midi (24-96) ενα κομματι.Ενω ο ηχος μου αρεσαι πολυ στο mixdown (24-96) o ηχος δεν ειχε την ιδια ποιοτητα με το midi.

Τα παραπάνω δεν βγάζουν κανένα νόημα.

Το 24/96 αναφέρεται σε ηχογράφηση audio (ήχου).

Το midi είναι απλά πληροφορίες on/off του κλαβιέ πχ που ανάλογα με το συνθεσάιζερ που θα χρησιμοποιήσεις μεταφράζεται σε ήχο.

Κάθε φορά που αλλάζεις σύνθ έιναι άλλος ήχος.

¶ρα η κάρτα σου δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τα παραπάνω.

Το πιό πιθανό είναι να ακούς το εσωτερικό midi player των Windows και να μην αναγνωρίζεις τα κομματια σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΡΙΒΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ.

 

Yameth, δεν έχεις δίκιο, διότι δεν συμπεριέλαβες στο συλογισμό σου το ζήτημα της ΕΝΤΡΙΒΗΣ. Συνιστώνται δύο ΕΝΤΡΙΒΕΣ την ημέρα και μάλιστα για ένα ολόκληρο ΧΡΟΝΟ :) :) :) :) :) (τι γράφεις ρε μπαγάσα knight ;;;)...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εye με πρόλαβες. :evil: :lol:

Μόλις είδα το πόστ του knight

έσπευσα να γράψω ότι περίπου έγραψες…

 

Επιπλέον θα συνιστούσα και μερικά ποτήρια βεντούζες …. :lol: :lol:

 

Όπως βλέπεις knight δεν αφήνουμε ΤΙΠΟΤΑ να πέσει κάτω …. :wink: :lol: :lol: :lol:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου