Προς το περιεχόμενο

Θέλω πιο.....βαρειές χορδές για ηλεκτρική...αλλά και bends


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα dimi εχω πραγματικα εντυπωσιασετι γιατι αν και στο avatar σου φαινεσαι να εχεις μικρα και αδυνατα χερια και δαχτυλα στην πραγματικοτητα πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ δυνατα! :lol: :wink:

 

υ.γ.πω πω ρε παιδακι μου ταναλιες εχεις; :lol:

 

 

Το αστείο είναι Τάκη ότι έχω πολύ μικρά χέρια,όταν απαιτείται άνοιγμα πάνω απο 4 τάστα στα χαμηλά ζορίζομαι,αλλά απο ...ανοσία,σβήνεις γόπα στις άκρες και μυρίζουμε μαζί τη μπριζολίτσα.....μπέντ και με το μικρό μέχρι όσο θές.Είναι ψυχολογικό είπα το πρόβλημα :roll:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός ο Χαρίλαος και αποδεκτά και κατανοητά όλα...το θέμα του...τραβήγματος με έχει απασχολήσει ώς....παράπλευρη απώλεια....για να εξηγούμαι....καποιοι αλλοπαρμένοι σεροτονινικοί υποδοχείς μου με κάνουν να τις τραβάω σε σημείο παραλογισμού...(ποιός θέλει να ανέβει δυόμιση τόνους με τράβηγμα....εγώ...σε σημείο να ....προβλέπω στα σόλα μου και να πατάω ενα με δύο τάστα ....πρίν για να κάνω την τρέλλα μου πράξη)..μερικές φορές το αποτέλεσμα είνα μοναδικό.Την αλλαγή προς τα πάνω στις χορδές την ψάχνω για την συμπαγή και γεμάτη βαρβατίλα μπασσαδούρα που παίρνεις πρωτογενώς και δε γίνεται με κανένα μπλιμπλίκι.Οπότε άς είναι το ίδιο ή και ελαφρώς μειωμένο το μπεντάρισμα' date='( θα βγάζω τη σόλ εκτός ταστιέρας :lol: ),δε με τρελλαίνει.Θέλω όμως την μέγιστη μπασσαδούρα απο την πηγή.Α! και με νορμάλ κούρδισμα.Το σετάκι που προτείνεις δεν μπασταρδεύεται να χοντρύνουν λίγο και τα καντίνια ? Θέλω να τις αισθάνομαι τις χορδές.[/quote']

 

Γιατι δεν παιρνεις 7χορδη ή ακομα καλυτερα να στισεις κωλο στους Meshuggah, να σου δωσουν μια απο τις οχταχοδες τους??

 

εεεεεεε τώρα,γιατί μιλάμε για κιθάρα εδώ....άν είναι έτσι γιατί να μη πάρω ...άρπα και να μπεντάρω βάζοντας και ....βέλη για να γίνω θρυλικός ποζεράς :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σου σκίζονται όμως τα δάκτυλα στην άκρη από τα bend??

Εγώ δοκίμασα να βγάλω ένα σόλο metallica με τις 11άρες και μου έφυγε η μισή πέτσα από το 2ο δάκτυλο!!Σημειοτέον ότι την επόμενη πήγα ντουγρού για 9άρες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που παιζω συνεχεια με bends εφτασα μεχρι 11αρες με ημιτονιο κατω ομως και δεν αντεξα..ενιωθα οτι περιοριζομουν στο παιξιμο και πιο πολυ εκανα γυμναστηριο και παλευα με την κιθαρα...

αλλα δεν παιζω και συχνα ετσι ωστε να μπορουσες να πεις οτι εχω συνεχεια επαφη με την κιθαρα και..προπονουνται-συνηθιζουν τα δαχτυλα μου σταδιακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο σκληρά και να είναι τα δάχτυλα,λογικό κι επόμενο και αλλάζω πέτσες κάθε δύο μέρες το πολύ....με το νυχοκοπτάκι μαζί με τα νύχια κόβουμε και τις πετσούλες...μια χαρούλα....άσε και τη μαγκιά ότι δεν υπάρχουν πλέον αποτυπώματα και κάνω ότι ληστεία μούρθει χωρίς γάντια και άλλα φλώρικα αξεσουάρ 8)

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε και τη μαγκιά ότι δεν υπάρχουν πλέον αποτυπώματα και κάνω ότι ληστεία μούρθει χωρίς γάντια και άλλα φλώρικα αξεσουάρ 8)

παραγγελίες δέχεσαι???

αν είναι ο δρόμος σου κάνα βράδυ τσίμπησε καμία PRS CUSTOM CE 22 απτών ζοζεφ

εγώ δυστυχώς παίζω ακόμη με 9ρες και θα με πιάσουν αμέσως

 

:D :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως 10ρες βάζω στις ηλεκτρικές. Με τις 11 στην ακουστική τραβάω μέχρι τόνο στις κάτω 3. Όχι ότι δεν μπορώ να τραβήξω και 3 ημιτόνια, αλλά μου φαίνεται -όπως το είπε ο takis- περισσότερο γυμναστική παρά παίξιμο.

Στις ηλεκτρικές (είπαμε... 10άρες) τραβάω (χρήστικά) 3 ημιτόνια και καταχρητικά 2 τόνους στις κάτω χορδές και μέχρι τόνο στις τυλιγμένες)

 

Πάντως μια και μιλάμε για bends, πέρα από τα κλασσικά licks τον τελευταίο καιρό πειραματίζομαι στο να παίζω με το μικρό δάχτυλο σε ήδη τραβηγμένη χορδή. (Π.χ τραβάς ένα τόνο με δείκτη - μέσο - παράμεσο και μετά στην τραβηγμένη χορδή παίζεις ένα ημιτόνιο με το μικρό. Η ακόμη να ξεκινάω μία μελωδία από τραβηγμένη νότα (Αυτό είναι πιο δύσκολο γιατί δεν ακούς....και πας με το μάτι και την αίσθηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και το scale της κιθαρας.Οι 24.75 σε σχεση με τις 25.5 σηκωνουν πιο ευκολα μεγαλητερες χορδες,λογω μικροτερου string tension.

Εγω παντως σε ολες τις κιθαρες μου εχω τις ernie ball 11-52

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τυλιχτές γιατί τις τραβάς ρε Χαρίλαε ? Κι εγώ το κάνω απο κεκτημένη ταχύτητα αλλά μάλλον είναι ανόητο και ασκοπο....αισθάνομαι κάτι σα να πατάω ....κουμπί νίτρο σε αμάξι,αλλά είναι......άδειο :oops:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου