Προς το περιεχόμενο

συνδεση σε λαπτοπ


matmar6974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Εχω ενα λαπτοπ και θελω να συνδεσω μικροφωνο και κιθαρα για να παιζω live.Γινεται αυτο και πως?Επισης υπαρχει προγραμμα να κανει voice/vocal harmony σε Live χρηση ? thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Εχω ενα λαπτοπ και θελω να συνδεσω μικροφωνο και κιθαρα για να παιζω live.Γινεται αυτο και πως?Επισης υπαρχει προγραμμα να κανει voice/vocal harmony σε Live χρηση ? thanks.

 

Γεια χαρά. Σαφέστατα και υπάρχει τρόπος να συνδέσεις κιθάρα και φωνή ταυτόχρονα στον φορητό σου. Απλά θα πρέπει να αγοράσεις μία κάρτα ήχου που θα διαθέτει τόσο είσοδο μικροφώνου, όσο και είσοδο HiZ (σήματος κιθάρας). Μέσα από το πρόγραμμα ηχογράφησης θα μπορέσεις να μιξάρεις τις δύο αυτές πηγές, αλλά και να προσθέσεις οποιοδήποτε εφέ harmony, αλλά και ό,τι άλλο χρειάζεται, π.χ. reverb, EQ και τόσα άλλα. Συνήθως υπάρχουν έτοιμα εφέ ενσωματωμένα στο κάθε πρόγραμμα ηχογράφησης (π.χ. Cubase, Nuendo, Logic, Pro Tools), σε μορφή VST ή AU, αλλά μπορείς να αγοράσεις και να χρησιμοποιήσεις επιπλέον προγράμματα στα οποία επίσης θα έχεις πρόσβαση μέσα από το πρόγραμμα ηχογράφησης. Πιστεύω ότι μπορείς να βρεις και πρόγραμμα που θα κάνει harmonizing χωρίς να έχεις ανοικτό κάποιο πρόγραμμα ηχογράφησης, δηλαδή να τρέχει σε standalone mode.

 

Αν γινόσουν λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το σύστημά σου, δηλαδή τι λειτουργικό χρησιμοποιείς, τι πρόγραμμα ηχογράφησης έχεις (αν έχεις κάποιο), θα μπορούσα να σου δώσω και πιο σαφείς και χειροπιαστές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ένα μικρόφωνο και μια κιθάρα, κοίτα την Line6 UX1

 

διαθέτει ΟΛΑ όσα χρειάζεσαι για παίξιμο (Pod Farm) και ηχογράφηση (Ableton)

 

κόστος στο Νάκα περίπου 112Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cyclops -thanks-αυτη τη στιγμη ενα λαπτοπ εχω με win 7. Θα χρειαστω λογικα και ενισχυτη με ηχεια.gdevelek-thanks-Θα με καλυψει και για live αυτη η καρτα? Αν δωσω απ'τις εξοδους που εχει ηδη το λαπ σε ενα ενισχυτη οργανων τι διαφορα θαχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. έξοδο σε ΡΑ σύστημα (ή ακουστικά, ή HiFi): ενεργοποιείς και τις προσομοιώσεις καμπίνας μέσα στο Pod Farm

 

2. έξοδο σε ενισχυτή κιθάρας: απενεργοποιείς τις προσομοιώσεις καμπίνας μέσα στο Pod Farm, και φυσικά συνδέεις στο effect-return του ενισχυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cyclops -thanks-αυτη τη στιγμη ενα λαπτοπ εχω με win 7. Θα χρειαστω λογικα και ενισχυτη με ηχεια.gdevelek-thanks-Θα με καλυψει και για live αυτη η καρτα? Αν δωσω απ'τις εξοδους που εχει ηδη το λαπ σε ενα ενισχυτη οργανων τι διαφορα θαχει?

 

Αν χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του laptop, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχεις πρόβλημα καθυστέρησης (latency) στον ήχο. Κι αυτό γιατί οι περισσότερες ενσωματωμένες κάρτες ήχου δεν συνοδεύονται από ASIO drivers. Ακόμα και μία σχετικά φθηνή "επαγγελματική"  κάρτα ήχου, όπως η Line6 που προτάθηκε πιο πάνω, είναι προτιμότερη γιατί θα συνοδεύεται από τους σωστούς drivers.

 

Πάντως προσωπικά έχω δοκιμάσει την Line6 UX1 σε laptop ενός φίλου κιθαρίστα και μου φάνηκε ότι οι drivers δεν ήταν και ό,τι καλύτερο, από άποψη σταθερότητας, τουλάχιστον στα 64-μπιτα Windows 7.

Μάλλον να δεις και κάτι άλλο, π.χ. κάτι σε M-Audio, ή Focusrite.

Και οι δύο εταιρίες προσφέρουν μεγάλη ποικιλία από Firewire και USB2.0 μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ κυριοι για την βοηθεια σας.

απλως επειδη ειμαι και λιγο/πολυ ψιλοασχετος σας ζαλιζω με τα ιδια πραγματα,ανακεφαλαιωνοτας -με μια καλη καρτα σαν την line 6  ή την m-audio και ενα ή δυο αυτοενισχυομενα ηχεια ή ενα ενισχυτη κιθαρας κανω τη δουλεια μου- ετσι? για ζωντανο παιξιμο μιλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ζωντανό παίξιμο θα πρέπει να βρεις τρόπο να αλλάζεις σεταρίσματα χωρίς να πηγαίνεις στο λάπτοπ και να παίζεις  με το ποντίκι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γειά και χαρά σας.

 

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω παρεμφερή απορία. Θέλω να συνδέσω Line6 Pod HD σε laptop (windows 7), να ακούω από τα ηχεία του laptop και να ηχογραφώ στο Cubase 5.

 

Συνδέω το pod απο το 1/4'' output (επιλογή lineout) στο line in του laptop και ακούω μόνο ένα υπερπαραμορφωμένο σήμα σε πολύ χαμηλή ένταση (λέτε να κάψω τίποτα?). Το περίεργο είναι πως αν χρησιμοποιήσω το recording των windows αυτό που ηχογραφώ ακούγεται κανονικά όταν το αναπαράγω στο player. Στο recording devices των Windows βλέπω σήμα στο line-in. Γιατί δεν ακούω (και βλέπω) σήμα στο playback devices (speakers realtek high definition audio) ?

 

Στο δε cubase δεν παίρνω κανένα σήμα χρησιμοποιώντας το line-in . Αν χρησιμοποιήσω σαν κάρτα ήχου το pod (χωρίς να έχω playback, μιας και δεν συνδέεται με κάποιο monitor το pod) παίρνω σήμα στο cubase κανονικά.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα στις ρυθμίσεις αλλά κάτι δεν κάνω σωστά. Έχει κανείς ιδέα τι κάνω λάθος? Ή τι πρέπει να κάνω. Επαναλαμβάνω πως θα ήθελα (για λόγους "φορητότητας") να ακούω από τα ηχεία του laptop.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου