Προς το περιεχόμενο

Kurt Cobain's Jaguar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοί οι Ιάπωνες δεν πάνε καλά τελικά!

 

http://cgi.ebay.com/FENDER-KURT-COBAIN-NIRVANA-JAGUAR-GUITAR_W0QQitemZ7414499264QQcategoryZ33039QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

Τι να πείς, όλα για το marketing τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος!

 

Ο Cobain λάτρευε τις Jaguar και τις Mastung και λίγο πριν πεθάνει δημιούργησε την Jag Stang που ποτέ δεν ολοκληρώθηκε 100% αν και η fender την κυκλοφόρισε...

 

H Jagstang αυτή που κυκλοφόρησε τώρα είναι ακρίβως στα ίδια specs με αυτή που έπαιζε την περίοδο του Nevermind...

 

Aργότερα το γύρισε σε mustang (περίοδος In Utero) και μάλιστα λίγο πριν πεθάνει είχε πει στον τεχνικό του Εrnie Balley ότι θέλει να το γυρίσει σε telecaster γιατί έπαιξε με μια και τις ερωτεύθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη "Kurt Cobain Jaguar", και νομίζω έχω ένα video από live Nirvana (1991 άν θυμάμαι καλά), όπου ο Cobain παίζει όντως με Jaguar και όχι με Jagstang..πάντως μια γιαπωνέζικη Jaguar που έχει πέσει στα χέρια μου για λίγη ώρα μου φάνηκε μια χαρά όργανο για τα χρήματα που κοστίζει...αν και με πολύ περιοριστικό ήχο σε σχέση π.χ. με μια Strat ή μια Tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχός για σένα elavd ο fleamail έχει απόλυτο δίκιο.

 

Τώρα όσον αφορά στην κιθάρα δεν είναι ουτε οι πρώτοι ουτε οι τελευταίοι που καπηλεύονται τον θάνατό του... Απλά έχω να πω πως μακάρι να είχα τα λεφτά να αποκτήσω και αυτή την Jaguar αλλα ακόμα περισσότερο την Custom Shop του Gallagher ;)

Αυτό αφορά στην δική μου ευχαρίστηση και ικανοποίηση και όχι στο marketing και τις τσέπες των εταιριών ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο cobain έπαιζε κυρίως με φτιαγμένες mustang και με jaguar.

την jagstang την έφτιαξε λίγο πρίν πεθάνει, την περίοδο in utero, επαιξε και σε μερικά live με αυτήν. εχουν κυκλοφορήσει 2 usa μοντέλα.... τελος παντων δείτε εδώ

 

 

στο θέμα μας όμως όντως το εχουν γαμ το θέμα, ειχα δεί καποτε ενα αντίγραφο του πιστοποιητικού (ετσι γράφεται?) θανατου του για 200 δολάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα που πωλείται στην δημοπρασία είναι πράγματι αντίγραφο της κιθάρας που είχε και μάλιστα το συγκεκριμένο όργανο το πρόσεχε πάρα πολύ. Έχω διαβάσει συνέντευξη στην οποία αναφέρεται στην συγκεκριμένη κιθάρα με τα καλύτερα λόγια !Εξάλλου το μικρότερο scale που είχε η συγκεκριμένη κιθάρα και οι dimarzio humbuckers είναι ενδιαφέρον συνδιασμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι πολλοι αγοραζουν Fender Jaguar & περιμενουν να βγαλουν τον ηχο του,οταν βεβαια κατι τετοιο ειναι αδυνατον μια & η jaguar του ΟΥΔΕΜΙΑ σχεση με stock Jaguar ειχε... :lol:

 

http://www.answers.com/topic/list-of-musical-equipment-used-by-kurt-cobain

 

Παντως ο Αγγλος που πουλαει την Fender Japan Jaguar (Cobain model) ειναι μεγας κλεφτης...στην Ιαπωνια κανει λιγοτερο απο 800 ευρω :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου