Προς το περιεχόμενο

Kurt Cobain's Jaguar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον πάντως θέλει πληροφορίες υπάρχει το

 

http://kurtsequipment.com/

 

το οποίο αν και στάσιμο χρόνια έχει γραφτεί σε συνεργασία με τον τεχνικό του ο οποίος είναι και υπεύθυνος για πολλά από τα πράγματα με τα οποία πειραματιζόταν ο cobain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπαιζε και με strat στην περίοδο του bleach και του nevermind κυρίως Ιαπωνικές αλλά σχεδον όλες οι κιθάρες του είχαν τους ίδιους μαγνήτες. Πολύ σπάνια πάντως άλλαζε από τον bridge μαγνήτη....

 

Ο ¶γγλος είναι όντως μέγα απατεώνας. Έχω πάει στο συγκεκρημένο κατάστημα στο Leeds. Για μουσείο είναι καλό! :lol: Αν δεις μερικές φορές βάζει και διάφορα άλλα Ιαπωνικά όργανα της fender σε πολύ ακριβότερες τιμες. Πχ ένα Jazz Bass το είχε τις προάλες 1200 ευρω όταν από το ishibashi το πέρνεις 570 χωρίς μεταφορικά και φόρους....

 

 

Jag stang έχουν βγεί 2 σειρές. Μία το 1996 που παράγοταν μέχρι το 2001 και ξανά το 2003 μέχρι και τις 11 Απριλίου 2006 που σταμάτησε για δεύτερη φορά.

 

Είμαι ευτυχής κάτοχος μιας του 1996:

jag.jpg

 

H οποία έχει υποστεί αρκετές φορές μετατροπές γιατι όπως έβγαινε από το εργοστάσιο ήταν μάπα. Στην φώτο είναι με dimarzio superdistortion και ένα fender standard stratocaster single coil και τώρα της έχω βάλει έναν rockinger P90 και ένα haussel alnico5 μαζί με ένα original tune-o-matic bridge της gibson.

 

¶ και οι δύο σειρές είναι made in japan και όχι usa, όπως είχε ζητήσει και ο ίδιος ο Kurt cobain για την δικιά του την οποία έπαιξε μια φορά σε live. Μάλιστα ο τεχνικός του ο Ernie Balley υποστηρίζει ότι δεν του είχε αρέσει καθόλου και ζήτησε πολλές αλλαγές αλλά βέβαια δεν πρόλαβε ποτέ να τις εκπληρώσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου