Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω και παίζω theremin (το "χρησιμοποιώ" είναι κάπως άχαρο ρήμα για ένα μουσικό όργανο, "χρησιμοποιείς" κιθάρα?). Βέβαια, όχι το RCA που φαίνεται στο παραπάνω βίντεο, ένα απλό και καθημερινό moog etherwave. Αν σου αρέσει αυτό το όργανο, τσέκαρε την Pamelia Kurstin (εχει και myspace, έχει παίξει και 2 φορές Ελλάδα) αν σου αρέσει η σύγχρονη μουσική, Clara Rockmore αν είσαι του πιο "κλασσικού" ρεπερτορίου. Φυσικά υπάρχουν και άλλοι παίκτες, αλλά για εμένα, η Pamelia είναι αξεπέραστη και η Rockmore θρύλική.

Είναι ένα όργανο με εκπληκτικές δυνατότητες, τόσο εκφραστικές, όσο και σε έκταση. Έχει σχεδόν 5 οκτάβες ασυγκέραστες και εύρος δυναμικής καθώς και ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ βιμπράτο! Επίσης, είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ δύσκολο... (το να κάνεις ήχους για πλάκα ή για εφε είναι πανεύκολο, το να παίξεις κάτι καλά και κουρδισμένα, είναι δύσκολο)

Αν θες οποιαδήποτε πληροφορία πάνω στο όργανο, θα χαρώ να μιοιραστώ ό,τι ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περάστε μια βόλτα κι από τα προηγούμενα θρεντς που βλέπετε από κάτω ή στην αναλυτική αναζήτηση (κλικ στον μεγεθυντικό φακό πάνω δεξιά, η απλή συνήθως χάνει πολλά αποτελέσματα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, έχει καλυφθεί από πολλές μεριές το θέμα του theremin. Με μια γρήγορη ματιά, θα επισημάνω τα εξής: Το όνομα του εφευρέτη δεν ειναι Luv Theremin, αλλά Lev Termen, η Clara Rockmore δεν ήταν συγγενής του, γνωρίστηκαν στην Αμερική και έκαναν στενή παρέα. Συγγενής (ανηψιά) του, είναι η Lydia Cavina. H Pamelia είναι πιθανότητα η καλυτερη με διαφορά στο όργανο αυτή τη στιγμή. Όσον αφορά στον ενισχυτή, πιστεύω πως ένας καλός ενισχυτής μπάσου με τουίτερ είναι ιδανικός, γιατί το theremin έχει πολύ χαμηλές περιοχές, οι ψηλές δεν δημιουργούν ιδιέταιρο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το δοκίμασα πριν από μερικές μέρες και ειλικρινά έμεινα βλάκας!

 

Ήξερα ότι το χρησιμοποιούν κάποια electronic σχήματα, αλλά έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατότητες!

Πόσο καιρό παίρνει για να το μάθει κανείς?Είδα κάποιες τιμές ~350-400 Ευρώ.Τρέλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καιρό παίρνει για να το μάθει κανείς?

 

Θέλει μεγάλη υπομονή και επιμονή. Το πιο συνηθισμένο λάθος είναι να νομίσει κάποιος πως κάνει μόνο για τρελούς ήχους χωρίς καμία μελωδία, αλλά αυτό είναι τραγικό λάθος, και βεβαίως κρίμα γιατί αυτό το λίγο ανατριχιαστικό αλλά πολύ μουσικό ηχόχρωμα μεταξύ βιόλας και άλτο γυναικείας φωνής μπορεί να χρησιμοποιηθεί παντού. Με όσο το δυνατόν πιο συχνή εξάσκηση με συνέπεια (χλωμό να βρεις δάσκαλο μιας και οι περισσότεροι είναι αυτοδίδακτοι) μπορείς να παίζεις απλές μελωδίες με μικρά διαστήματα χωρίς να γίνεσαι εντελώς ρεζίλι σε ένα χρόνο, με κάπως πιο σοβαρά αποτελέσματα στα δυο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον bloody.

Το "πόσο καιρό" είναι πάντα σχετικό. Χρειάζεται καλό αυτί και πολλές ώρες μελέτης...

Υπάρχει και μέθοδος, μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ: http://www.electrotheremin.com/claramethod.html

Υπομονή και επιμονή, νομίζω πως αξίζει τον κόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβαίνω.

Όντως φαίνεται να χρειάζεται τεράστια υπομονή.Η κίνηση των χεριών πρέπει να είναι αρμονική και πολλά άλλα.

Μου θυμίζει σε ήχο το pad που έχει επάνω του το ondes martenot!

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, αλλά μοιάζει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, μοιάζει πολύ σαν ήχος. Άλλωστε, η λογική παραγωγής του ήχου είναι παρόμοια. Αν σε ενδιαφέρει, πάντως, κυρίως ο ήχος του, υπάρχουν ευκολότεροι τρόποι για να παίξει κανείς σχετικά κουρδισμένα ένα θέμα με ήχο theremin, εξίσου αναλογικοί, δεν μιλάω για midi (ασε που δεν έχω ιδέα από midi, ούτως ή άλλως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου