Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα περισσότερα theremins χρησιμοποιούν τον αναλογικό oscillator τους για να παράγουν ένα sine wave, το οποίο είναι το ίδιο με ένα από τα presets του Ondes Martenot, που όντως μοιάζει και στους άλλους ήχους του. Για μια απόπειρα να παιχθεί με ribbon, κοιτάξτε εδώ.

 

Μπορεί επίσης κάποιος να ρυθμίσει ένα συνθ με κατάλληλο sine wave και με το ανάλογο portamento για να "γλιστράει" η μια νότα προς την άλλη όταν γίνεται αλλαγή. Το αποτέλεσμα μοιάζει πολύ, και για το βιμπράτο μπορεί κάποιος να πειράξει λίγο τα LFO ή να βάλει έξτρα εφφέ από κάποιο πεταλάκι ή VST.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός και πλήρης! Να προσθέσω πως μπορείς να το πετύχεις με αξιοπρέπεια χρησιμοποιώντας moog mf low pass filter με το resonance πανω από 8 σαν πηγή ήχου, το cutoff σαν control pitch και το mix σαν volume control. (τώρα που σαν είπα τα κόλπα μου, θα μου φάτε το μεροκάματο... πσαχνο ιχους για πριονιστίρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η Moog κατασκευάζει theremin?

Γενικά η λογική του "αναλογικού" ήχου με τρελαίνει!Θα ήθελα πάρα πολύ να χρησιμοποιήσω ένα synthesizer όπως το Ondes Martenot, αλλά εντάξει ζητάω πολλά ;D

 

Παρόλαυτα θα σκεφτώ πλέον πολύ σοβαρά να δοκιμάσω την τύχη μου στο theremin.

Ο ήχος είναι απλά το όνειρο κάθε electronicροκά σαν και μένα  :)

Είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω ένα theremin vst, αλλά η ποιότητα παρόλο που ήταν σχετικά αξιόλογη, είναι αδύνατο να ακουμπήσει την μαγεία του αναλογικού στοιχείου.Όπως επίσης κάποιο κοινό synth.Σίγουρα, όπως προανέφερα, υπάρχει μία σχετική ποιότητα.

 

Κανένας άλλος το χρησιμοποιεί?Οι ηχογράφηση του είναι απλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μονοπωλήσει την κουβέντα, μου φαίνεται...

Το theremin είναι πολύ απλό στην ηχογράφηση και την επεξεργασία, μια απλή είσοδος σε κάρτα κάνει τη δουλειά, αλλά και πολύ "δεκτικό στην επεξεργασία. Η κυματομορφή του είναι η απλούστερη και αρμονικότερη που έχω δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν φτιάχνει μόνο η Moog, υπάρχουν και άλλες εταιρίες, όπως και ιδιοκατασκευές (κάποιο από τα προηγούμενα θρεντς περιέγραφε την διαδικασία, του Babtua νομίζω?). Υπάρχει πχ. και η http://www.soundslikeburns.com/index.html αλλά το Moog έχει μερικά πλεονεκτήματα όπως καλύτερη ευαισθησία στην αλλαγή της θέσης του χεριού, έξτρα επιλογές για waveform και brightness, και το τελευταίο μοντέλο (το Plus) έχει και σύνδεση για CV προς έλεγχο άλλων περιφερειακών ή συνθεσάιζερ, και έξτρα ανεξάρτητη έξοδο ακουστικών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Χρησιμοποιεί κανένας σας Theremin?Ή τουλάχιστον έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εσάς?

 

Εγώ πάντως έπαθα την πλάκα μου  ;D

 

 

 

  Εχω κατασκευασει το  δικο μου  theremin opou kai  χρεισιμοποιο  στην μπαντα ποθ  παιζω τα  τελευταια  6  χρονια. Ειναι  ερωτας  κεραβνοβολος.  Εχω παρακαμψει το  volume antenna.... me volume pedan για να μπορω να εχω τα  χερια  στην  κιθαρα μου.  επισησ το περναω απο  τα pedal effects tisκιθαρας 

 

This goes to eleven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, μετά απο 6 χρόνια είναι ακόμη έρωτας κεραυνοβόλος...  ;D δεν το προχωράτε και λίγο;

 

Ακολούθησες κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο;

Λέω να τσιμπήσω το κιτ της Paia -αυτές τις μέρες- για να μην μπλέξω με μετασχηματιστές αλλά ψάχνω και ενναλακτικές.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρακαμψει το  volume antenna.... me volume pedan για να μπορω να εχω τα  χερια  στην  κιθαρα μου.

 

Πώς έχεις παρακάμψει την κεραία? Έχει κάποια είσοδο που σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις volume pedal? Την απάντηση μάλλον την ξέρω αλλά έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με theremins...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, μετά απο 6 χρόνια είναι ακόμη έρωτας κεραυνοβόλος...  ;D δεν το προχωράτε και λίγο;

 

Ακολούθησες κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο;

Λέω να τσιμπήσω το κιτ της Paia -αυτές τις μέρες- για να μην μπλέξω με μετασχηματιστές αλλά ψάχνω και ενναλακτικές.

 

 

  φιλε  toneless

 Το παρα περα πωσ το οριζειs  εκτοs  ελλαδαs??? αν  αυτο  εννοεισ τοτε ναι εχοθμε παει παρα περα....opening act se big name  ?  that too! αλλα εχοθμε πολλα ακομα  μπροστα....

 

 

τσπα

 

τωρα οσον αναφορα το κιt  tis   Paia    ειναι γυρω στισ 150 $ συν   μεταφορεσ....  Γιατι  δεν  katebazeis ena   aplo  schematic   apo to internet   και  φτιαχτω  μονο σουσ

hand wired.    οι πυκνωτεσ και οι ταλαντωτεσ τουσ  βρισκεισ στο εμποριο...ειναι  κοινοι!!!

 

 δεν θεσ πολλα........ trust me!!!  grafο xronia me theremin ειναι χαρακτηριστικο στον ηχο μου ( με καποιεσ  μετατροπες ..)

 

This goes to eleven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου