Προς το περιεχόμενο

Q pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα βαρεθει να εχω τελε και τελε να μην εχω. Ηθελα μαγνητες με παραδοσιακο ηχο τελε, καθως μεχρι τωρα φορουσε area hot/area t. Ρωταω τον πλεον ειδικο σε τελε (SF...) και επειτα απο προτροπη του, παραγγελνω ενα σετακι, το οποιο και εκατεστησα προχθες.

 

20191002_154651.thumb.jpg.0645469511c3448e105a2cfd1d694d76.jpg

 

Δεν εχω εμπειρια απο πολλους μαγνητες τελε, αλλα οι συγκεκριμενοι ειναι ακριβως αυτο που εψαχνα.

 

Επικοινωνησα με τον Κροατη κατασκευαστη (πολυ ευγενικος και συνεπης) και μου εφτιαξε ενα σετ με alnico 2 στη γεφυρα, alnico 5 neck, coil tapped (υπαρχει διπλη καλωδιωση για επιλογη μεταξυ 7 και 12 kohm), σε λευκο ο bridge, με baseplate, και flat poles.

 

Σε 10 μερες ηρθαν. Τους εγκατεστησα μονιμα στα 12k καθως περιμενω ενα 250αρι push pull pot να ερθει.

 

Edit Με λιγο od , με ολιγη πενα

 

Τελε2.mp3  

 

Καθαρα με πενα

 

Tele.mp3  

 

Προχειρο ηχογραφησεις, αλλα για να παρετε μια γευση.

 

Τιμη 100 ευρω...

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, gkourmoul1 said:

Πριν δυο μερες εχασα την πενα....:classic_biggrin:

να μην την ψάξεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα το αρχειακι με αλλο, με ολιγη πενα. Μου ακουγοταν καλυτερα.

 

Σχετικα με τα δακτυλα, με αυτους του μαγνητες δεν μου αρεσει η πενα. Εχουν υπερβολικη ατακα για πενα, και περιοριζομαι στις δυναμικες. Απο την αλλη, με τους area t εαν εβαζα δακτυλο χανονταν ο ηχος. Και αρχιζει να μου αρεσει αυτο το στυλ. Θα το συνηθισω και στο επομενο λαιβ τελε με δακτυλα θα παιξω οπως παει η δουλεια...

 

Τωρα που τα δοκιμασα και βεβαιωθηκα, εριξα και παραγγελια σε ενα σετ για στρατ. Χορδες EAD alnico5, GBe alnico 2, coil tapped, bridge 7,5/14k, middle 7/13,5k, neck 6,5/13k, baseplate στον bridge, λευκο χρωμα χωρις καπακι, flat poles, και σιγουρα κατι αλλο ξεχνω. Τιμη 110 ευρω...

 

Παρτε γευση εδω, προς το παρον.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ηρθαν και τα Q μαγνητακια για την strat. 

Ειδικη παραγγελια, alnico 2 στις e,b,g χορδες και alnico 5 στις d,a,E. Coiltaped, o bridge λειτουργει στα 7,5/14kohm, o middle 7/13,5kohm, και ο neck στα 6,5/13kohm.

Επισης, οι μαγνητες ειναι χρωμα λευκο, flat πολοι και ο bridge εχει baseplate.

 

Εκανα ενα μικρο ντεμο με ο,τι ειχα στο pedalboard, ισα ισα να παρετε μια γευση. Παιχτουρα δεν ειμαι ακομα, ο,τι μ8υ κατεβαινε επαιζα.

Vht special 6 με vol στη μεση, od3 για low gain, και sl drive μαζι με ts9 για βρωμικα (το παρακανα με το gain, αλλα βαριεμαι να ξαναγραφω). 

 

Οι μαγνητες ειναι στα 13-14 ohm μονιμα, μεχρι να βαλω ενα push push tone pot.

 

 

DR0000_0061.mp3  

 

Γενικως, ειναι αρκετα hot και αρπανε αρκετα ευκολα. Εχουν πολυ καθαρο και φλατ ηχο. Καθαριζουν υπεροχα και τα tone pots επιτελους κανουν διαφορα στον ηχο. 

 

Ανυπομονω να τους ακουσω με το low ohmage setting.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου