Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα γειώσης ηλεκτρικου ρεύματος??


KurtC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως και ο χειρότερος κάγκουρας να έχει κάνει την εγκατάσταση,το να κλείνεις το γενικό και να έχεις ακόμη παροχή,δε μου λέει για διαρροή αλλά για ύπαρξη και άλλου πίνακα.Κάνε κι εσύ μια ανόδυνη καγκουριά.Βάλε ένα καλωδιάκι στο μεταλλικό μέρος του καβαλλάρη ή σε ένα κλειδί και το άλλο άκρο σε μια ...βρύση.Αλήθεια το λέω....

Τώρα άν,λέμε άν δεν υπάρχει κάπου άλλος πίνακας....μπρρρ...δε θέλω να το σκέφτομαι,χέσε τις γειώσεις και τις κιθάρες και επισκευάστε κατεπειγόντως τυχόν υπέρβαση της ασφαλείας,γιατί υπάρχουν σοβαροί κίνδυνοι.

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η άλλη λύση είναι να πας κιθάρα και ενισχυτή στο σπίτι ενός φίλου σου και να δοκιμάσεις.


Χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος,η γείωση του σπιτιού δεν είναι τίποτα άλλο από μια βέργα φυτεμένη στο έδαφος η οποία συνδέεται με τον εξωτερικό πίνακα του σπιτιού. Αυτά με τις τρίγωνες και τετράγωνες γειώσεις πρώτη φορά τα ακούω...Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας μας ενημερώσει.
Ρε συ μπας και τρυπήσατε κανά τοίχο πρόσφατα,με καρφί ή με τρυπάνι? Αν ναι μπορεί να τρυπήθηκε κανένα καλώδιο μέσα στον τοίχο.


Τέσπα , περίμενε τον ηλεκτρολόγο και θα δεις.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει άλλος πίνακας,έρχεται απο το ρολοι στο πίνακα απευθειας,κατι για υπερβαση bypass ελεγε ο ηλεκτρολογος οτι εχει γινει,δεν καταλαβαινω και τοσα.τεσπα.Τοιχος δεν τρυπηθηκε παντως.Το θεμα ειναι μηπως η γειωση ειναι στον αερα και δεν φυτευθηκε στη γη μεσα :)Όντως ο προηγουμενος που εκανε την εγκατασταση πρεπει να είναι αρχικαγκουρας.Με κλειστο γενικο έχουμε ρευμα.καλο και αυτο!!!Ο νεος ηλεκτρολογος εκρινε παντως απαραιτητο αλλαγη πινακα με καινουργιο γιατι και τα ρελε μας ειπε ειναι παλια.ολα αυτα θα στοιχισουν,δηλ αλλαγη πινακα μονο,500 ευρω και βλεπουμε.Απο εβδομαδα θα ερθει ο ηλεκτρολογος σπιτι να δει και θα σας ενημερωσω αν τελικα είναι γειωση ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

KurtC, παρακολουθώντας τη συζήτητση φαντάζομαι ότι ο ηλεκτρολόγος που έχει κάνει τις πατέντες στο σπίτι σας είναι μάλλον πρόεδρος των κάγκουρων. Αν έχει κάνει παρακάμψεις στους πίνακες και δεν σας πριστατεύει με ασφάλειες, ρελέ διαφυγής κλπ τότε το πρόβλημα με το θόρυβο από τη strat είναι δευτερεύον.....

Πάντως μην είσαι και τόσο σίγουρος όμως ότι θα φύγει ο θόρυβος όταν φτιαχτούν τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι. Μπορεί να προέρχεται από κάποια άλλη συσκευή όπως είπε ο Tthawth (π.χ. πλυντήριο, ψυγείο κλπ -το έχω πάθει αυτό με το ψυγείο...-), μπορεί να χρειάζεται να θωρακίσεις λίγο καλύτερα την κιθάρα όπωε είπε ο dimicupo πιο πριν.

¶ντε να δούμε.....

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω ναναι απο κει τουλαχιστον :) Πάντως δεν υπαρχει καποια συσκευη γιατι ειμαι στο δευτερο πατωμα,υπνοδωματιων,το πλυντηριο και ψυγειο ειναι στο πρωτο πατωμα και απο την αλλη μερια (δηλ οχι απο κατω απο το δωματιο μου).Θα περιμενω και αν δω οτι τελικα δεν ειναι απο κει θα την θωρακισω οπως προειπε ο dimicupo.Όντως,ειναι δευτερευον η κιθαρα αλλα αυτη είναι η ασχολια - αγαπη μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ιστορία με το ζζζζζζζζζ είναι πιο εκνευριστική και απο τα τζιτζίκια του Metal Zone :lol: Το λέω αυτό γιατί έχωντας EMG που είναι αθόρυβοι πήγαμε να παίξουμε σε ένα μαγαζί άθλιο και απο τα πολλά μπζζζζζζζ έπαιξα με τα μισά gain και πάλι ο θόρυβος ήταν πιο δυνατός απο το σήμα μου :lol: :lol:

 

Στο σπίτι έχω θόρυβο αλλά υποφερτό.Το εκνευριστίκο επίσης είναι όταν δεν είναι στο χέρι σου να διορθώσεις το πρόβλημα και πρέπει να τρέχεις σε ηλεκτρολόγους.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ιστορία με το ζζζζζζζζζ είναι πιο εκνευριστική και απο τα τζιτζίκια του Metal Zone :lol: Το λέω αυτό γιατί έχωντας EMG που είναι αθόρυβοι πήγαμε να παίξουμε σε ένα μαγαζί άθλιο και απο τα πολλά μπζζζζζζζ έπαιξα με τα μισά gain και πάλι ο θόρυβος ήταν πιο δυνατός απο το σήμα μου :lol: :lol:

 

Στο σπίτι έχω θόρυβο αλλά υποφερτό.Το εκνευριστίκο επίσης είναι όταν δεν είναι στο χέρι σου να διορθώσεις το πρόβλημα και πρέπει να τρέχεις σε ηλεκτρολόγους.

 

οι emg είναι οι κακοί active ???? για πες εντυπώσεις...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<-- Off topic on -->

Sorry για το off-topic αλλά δεν κρατιέμαι...το θρέντ αυτό μέσα σε 2 ώρες περίπου έχει φτάσει 2 σελίδες... Είναι σαββατο βράδυ, μήπως έπρεπε να είχαμε πάει και για κανένα ποτό αντί να λιώνουμε στο νετ??? λέω εγω τωρα.... :) :) :)

 

<-- Off topic off -->

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ιστορία με το ζζζζζζζζζ είναι πιο εκνευριστική και απο τα τζιτζίκια του Metal Zone :lol: Το λέω αυτό γιατί έχωντας EMG που είναι αθόρυβοι πήγαμε να παίξουμε σε ένα μαγαζί άθλιο και απο τα πολλά μπζζζζζζζ έπαιξα με τα μισά gain και πάλι ο θόρυβος ήταν πιο δυνατός απο το σήμα μου :lol: :lol:

 

Στο σπίτι έχω θόρυβο αλλά υποφερτό.Το εκνευριστίκο επίσης είναι όταν δεν είναι στο χέρι σου να διορθώσεις το πρόβλημα και πρέπει να τρέχεις σε ηλεκτρολόγους.

 

οι emg είναι οι κακοί active ???? για πες εντυπώσεις...

 

Τι ακριβώς εννοείς με το "κακοί";;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πολυγκαζάτοι ρε.....ο άλλος τι έπαθε...εγώ δεν θέλω να πάω για ποτό...όποιος θέλει ας πάει..

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου