Προς το περιεχόμενο

Ενα νέο μου κομμάτι/beat,ανήκει στην hip hop?


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, sharpshooter said:

ωραίο είναι 

άμα είχα setup στο κανα low bap δυνατό

Τι είναι τούτο πάλι? 😄

15 minutes ago, gkourmoul1 said:

Ωραίες μελωδίες. Πολύ ωραίες μελωδίες.

 

Για τα γούστα μου, θα έπρεπε να κάνεις 3 βασικά πράγματα:

1. Μην μένεις σταθερός με τα ντραμς. Να υπάρχουν έστω μικρές εναλλαγές σε δυναμικές ή και σε ρυθμούς.

2. Μην μένεις σταθερός με το μπάσο. Να ακολουθεί τις αλλαγές στα ντραμς.

3. Να αφήνεις λίγο τις μελωδίες να αναπνεύσουν. Άφηνε κάποια κενά σε γέφυρες, βάλε διαφορετικούς ήχους στα κενά αυτά, άλλαζε παραστάσεις μέσα στο κομμάτι. Όπως είναι τώρα ξέρω τι να περιμένω να ακούσω πριν το ακούσω. Εξέπληξέ με κάτι διαφορετικό μέσα στο κομμάτι. Κάτι απρόσμενο, κάτι διαφορετικό.

 

Τα βασικά είναι αυτά. Και η παραγωγή σίγουρα σηκώνει βελτίωση.

Μου αρέσει που σε ακούω σε κάτι "διαφορετικό". Θα ήθελα βέβαια να βγάλω τα εισαγωγικά και να γίνει όντως διαφορετικό. Δεν θέλει πολύ, πιστεύω.

 

Μελωδιάρες, στο είπα?

 

 

Δίκιο σε όλα έχεις Γεώργιε.

Τα ντραμς μια που έφτιαξα την λούπα και σταμάτησα να ασχολούμαι,ίσως στο μέλλον να μπορέσω και καλύτερα.

Μπάσο μαζί με το rhodes μια από τα ίδια μιας και επικεντρώθηκα στην ψευτοκιθάρα και το πιάνο.

Αχχχ για τις αναπνοές,αυτές τις αναπνοές,που θα πάει θα μάθω να τις κάνω αυτές τις δόλιες.

Μόλις με ξαναπιάσει η καούρα να ασχοληθώ ξανά με το τεμάχιο θα έχω το πόστ σου ανοιχτό.

17 minutes ago, sharpshooter said:

Και πιο αργό τεμπο θα πήγαινε

Μωρέ πολλά θα πηγαίνανε,ας όψονται αυτά τα παλιοντράμς που έφτιαξα με το τέμπο αυτό και δεν τα ξανά ακούμπησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο μου κομμάτι έκανα ακριβώς το ίδιο. Ένας ρυθμός σε μπάσο, μια λούπα με ντραμς. Και έδωσα βάση στη μελωδία.

Ήταν αναμενόμενο ότι στο επόμενό μου κομμάτι χρησιμοποίησα λίγο περισσότερη ποικιλία. Και στο μεθεπόμενο, ακόμα περισσότερη.

Το βασικό ήταν να ξεκινήσω με το πρώτο. Από κει και μετά όλα παίρνουν τον δρόμο τους.

 

Το κομμάτι και η μελωδία αξίζει πολύ για να το παρατήσεις. Μπορεί να μην είναι τώρα η ώρα του. Μη σκας. Κάνε ένα καινούργιο και βελτιωμένο κομμάτι και το πιάνεις αργότερα πάλι.

7 minutes ago, Nikos Aravanis said:

 

Αχχχ για τις αναπνοές,αυτές τις αναπνοές,που θα πάει θα μάθω να τις κάνω αυτές τις δόλιες.

 

 

Εάν μου μάθεις πως να φτιάχνω πιασάρικα ριφακια, θα σε μάθω να αναπνέεις....

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, gkourmoul1 said:

Εάν μου μάθεις πως να φτιάχνω πιασάρικα ριφακια, θα σε μάθω να αναπνέεις....

Βρήκες άνθρωπο να σου μάθει τα ριφφάκια,άσε μας βρε Γιώργο στον πόνο μας 😛

Αυτός ο παλιο Αρχοντας Γιώργος κάνει παπάδες με αυτά και ο Sharpshooter προς το μέταλ μεριά.

 

Εννοείται οτι θα ασχοληθώ ξανά με το κομμάτι,απλά νιώθω τώρα οτι δεν έχω τίποτα να προσθέσω.

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό. Δεν θέλει πίεση. Θα το κάνεις όταν είσαι έτοιμος και σταδιακά.

Πειραματίσου και λίγο με ήχους, έτοιμους ρυθμούς κλπ. Κάποια στιγμή θα σου έρθει η φαεινή ιδέα και να ξεκινήσεις από κει ένα κομμάτι. Ανάποδα απ' ότι συνηθίζεις δηλαδή. Δεν είναι κάτι λάθος. Απλά θα σε οδηγήσει σε άλλους δρόμους, διαφορετικό. Δοκίμασε το στο επόμενο.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sharpshooter said:

 

Αυτά μου αρέσουν,δεν μιλάνε για κώλους/βυζιά και γκανγστεριλίκια και δεν βαριούνται να μιλήσουνε.

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

Είναι φυσιολογικό. Δεν θέλει πίεση. Θα το κάνεις όταν είσαι έτοιμος και σταδιακά.

Πειραματίσου και λίγο με ήχους, έτοιμους ρυθμούς κλπ. Κάποια στιγμή θα σου έρθει η φαεινή ιδέα και να ξεκινήσεις από κει ένα κομμάτι. Ανάποδα απ' ότι συνηθίζεις δηλαδή. Δεν είναι κάτι λάθος. Απλά θα σε οδηγήσει σε άλλους δρόμους, διαφορετικό. Δοκίμασε το στο επόμενο.

Δεν έχω κάτι στάνταρ όταν ξεκινάω ένα κομμάτι,βέβαια αναλόγως τι θα πιάσω πρώτα μου βγαίνει στα υπόλοιπα το feeling που θα ακολουθήσω.Έχω ξεκινήσει και απο μπάσο και απο ντράμς έτοιμα και απο μελωδία.Τα ρυθμικά μόνο με δυσκολεύουν να τα πιάσω πρώτα.Είδομεν για το μέλλον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναγράφω πάντως, με πιο αργό τέμπο, μια απλοποίηση και σωστούς στίχους

με θέμα "την κοινωνία μου !@#"

κάνουμε χιτάρα και επίκαιρη με απήχηση σε νέους.

 

Ο ανταγωνισμός

Είχε ένα ταλέντο με το στυλοοοοο, πάντα με το πρώτο του κιλόοοοοο🤣

 

Noiz Rap Crew no1 στα charts, εύκολα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, sharpshooter said:

Το ξαναγράφω πάντως, με πιο αργό τέμπο, μια απλοποίηση και σωστούς στίχους

με θέμα "την κοινωνία μου !@#"

κάνουμε χιτάρα και επίκαιρη με απήχηση σε νέους.

 

Ο ανταγωνισμός

Είχε ένα ταλέντο με το στυλοοοοο, πάντα με το πρώτο του κιλόοοοοο🤣

 

Noiz Rap Crew no1 στα charts, εύκολα!!!

 

Πώωω με τρελαίνουν αυτά,όταν τα ακούω....

 

Λοιπόν μην κάθεσαι πάμε για επιτυχία 😛

Τι θές να σου στείλω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου