Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κάρτα ήχου για DJ


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες βρήκα το Site σας ψάχνοντας στο Google. Πολύ καλή προσπάθεια, σας βγάζω το καπέλο μου!!!

 

Λεπόν, μπαίνω στο ψητό...

 

Είμαι DJ σχετικά αρχάριος, θέλοντας να με διευκολύνω, θέλω να χρησιμοποιήσω στην δουλειά το Laptop μου, το Virtual DJ το ξέρω πολύ καλά, και ψάχω μια κάρτα ήχου ώστε να έχω χαμηλό Latency μιας και η onboard του Lappy μου είναι για τα σκουπίδια, οπότε θα την χρησιμοποιώ για Cue monitor.

 

Βρήκα την PCMCIA ECHO INDIGO περίπου στα 180-220€, όμως αν είναι ναα δώσω τόσα γκαφρά, θέλω να είναι για κάτι που θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε Desktop PC.

 

Hercules κτλ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.

 

Πείτε μου λοιπόν την άποψή σας, οι απαιτήσεις μου δεν είναι τρελές, δεν θέλω δλδ Recording κτλ κτλ... οπότε σε € έως 200 maximum θα ήμουν ΟΚ.

 

Mersi a priori.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε αυτά τα λεφτά πάνω-κάτω θα σου πρότεινα την E-MU 0404 ή 0202 και την Tascam US-122L ή 144 με όλες αυτές θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά

 

ελπίζω να βοήθησα και να μην σου πρότεινα καμιά κοτσάνα

πάντως εγώ τις άκουσα και είναι μια χαρά

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δε μπορωνα καταλαβω γιατι δε θες να δωσεις 100 ευρω και να παρεις την hercules.

θα εχεις 3 στερεο εξοδους . δυο "cd" δηλαδη , και ενα μονιτορ για τα ακουστικα. θα εχεις midi controller => χειριστηρια real time. και επισης με την αγορα του θα εχεις πλεον και μια αυθεντικη κοπια του virtual dj .

κατι αναφερεις για latency . τι εννοεις?

Θα σε συμβουλευα αν θες virtual dj να παρεις την hercules , παρολο που πραγματι εχει μερικα κουσουρια, τα οποια απ οτι καταλαβα δε σε απασχολουν εσενα.

 

http://www.thomann.de/gr/hercules_dj_control.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πώ ρε sonic...Εμενα η emu που έχω (0404) δεν μου αρέσει καθόλου....

 

Πάντω και αυτό της hercules φαίνεται πολύ καλή λύση...Είχα δεί και κάτι αντίστοιχο της Behringer η της M-audio (ενα απο τα δυο...δεν θυμάμαι...:lol:)....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάτι κακο στην λειτουργία της...Απλά είναι σπαστικόι οι driver της...Aσε που έχει μηδαμινή συμβατότητα με linux.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από παλιά την emu την κυνηγά η κατάρα του δύσχρηστου interface και των περίεργων drivers. Το 1ο είναι καθαρά υποκειμενικό, ενώ με τους drivers τελευταίας γενιάς το δεύτερο έχει επιλυθεί σε αρκετά μεγάλο ποσοστό.

Αν εξαιρέσεις αυτά τα 2 κατά τ άλλα πρόκειται για πολύ καλές κάρτες (στην χαμηλή-μεσαία κατηγορία τιμής)

 

Edit: Πάντως άποψή μου είναι ότι οποιαδήποτε κάρτα με τουλάχιστον 2 εξόδους και σταθερούς drivers, θα κάνει την δουλειά της μια χαρά για την δουλειά που θες. Για δες και καμιά audigy που είναι και πιο φθηνή και σε αυτό που την θες δεν έχει να ζηλέψει και τίποτε από τις υπόλοιπες.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα - πρώτα φίλε WizeMan να σιγουρευτείς ότι θα μπορείς να κάνεις cue monitoring με την onboard κάρτα του λάπτοπ πρίν αρχίσεις να ψάχνεις για καινούρια. Πέρυσι που είχα δουλέψει λίγο το VirtualDJ δεν το κατάφερα να δουλέψει με την onboard κάρτα στο laptop και χαμηλό letancy με asio.

Και πραγματικά το πρόγραμμα δούλευε πολύ καλά με την hercules που είναι και controler.

Anyway αν είσαι σίγουρος για το monitoring, αυτό που λέει ο bookaw7 στο τέλος είναι και απάντηση στην ερώτησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου