Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία για hum στη θεση single.


nicktgr15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια.

Θέλω στη θέση ενος μονου που έχω σε μια stratocaster να βάλω έναν διπλό. Ο μονός είχε δύο άκρα. 1 ασπρο και ενα της θωράκισης. Οπου η θωράκιση πήγαινε στη γη και το ασπρο πηγαινε στο υπολοιπο κυκλωμα.

 

Ο διπλος έχει 3 ακρα. 1 κοκκινο, 1 ασπρο και την θωρακιση. Υποθέτω λοιπον οτι τα 2 ακρα εχουν βραχυκυκλωθεί και εχουν γίνει ενα, η θωράκιση δηλαδη. Ενω τα αλλα δυο έχουν μείνει ελεύθερα. Πως είναι συνδεδεμένοι οι δυο μαγνητες λοιπον; Παράλληλα ή σε σειρα;

Ο διπλος είναι μαμισιος απο ibanez rg.

 

Η απορία μου είναι ΠΩΣ θα συνδέσω τον διπλο στο κύκλωμα. Δηλαδη που θα πανε το κοκκινο και το ασπρο. Γιατι η θωρακιση θα παει μαλλον στην γείωση.

Απο μια Ibanez rg που εχω ανοιξει , για να βλέπω, συνδέει τα δυο άκρα (ασπρο, κοκκινο) πανω στον επιλογεα θεσης και τη θωράκιση στη γείωση. Αλλα έχει διαφορετικό επιλογέα. Παραθετω φωτογραφία του δικού μου επιλογέα.

 

DSCN1817.jpg

 

Επίσης, τον διπλο θα τον βιδώσω απευθείας πανω στο pickguard ; Ή χρειαζεται να βάλω βάση; Τωρα ειδα οτι θέλει και διαφορετικές βίδες.

 

DSCN1820.jpg

 

Αααααυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο διπλος μαγνήτης έχει 4 άκρες, κάτι σαν αυτό:

Α_()()()()()()(_Β

Γ_()()()()()()(_Δ

τότε το ένα καλώδιο σου είναι το Α με το Γ και το άλλο το Β με το Δ + άλλη μια γείωση (το μπλενταζ)

Το σήμα σου είναι το ΑΓ και το ΒΔ η γείωση

Για να δεις πιο είναι τι, τσεκαρεεδώ

ανάλογα με τη μάρκα του μαγνήτη

Αν ο μαγνήτης είνια ανώνυμος δες εδώ πως θα αναγνωρίσεις τα καλώδια

Όσο για την στήριξη, κανονικά πρέπει να έχει ένα μεταλικό πλαίσιο για να βιδωθεί, στείλε καμία φωτό από τον μαγνήτη μόνο του

Με κάθε επιφυλαξη πάντα, εμπειρικά τα κάνω και εγώ :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα links που μου εδωσες!Στην περιπτωση μου ομως έχω 3 καλώδια μονο.

 

DSCN1822.jpg

 

Οπως φαίνεται στη φωτογραφια, είναι ενα κοκκινο, ενα ασπρο και ενα γυμνο. Μετρώντας εναλλασσόμενη τάση, καταλαβα οτι: Κοκκινο-γυμνο=1ο πηνιο , ασπρο-κοκκινο=2ο πηνίο και ασπρο-γυμνο=και τα δυο πηνιο μαζι. Δηλαδη πρεπει να έχουν συνδεθεί εσωτερικά.

Εφοσον εγω λοιπον θελω να λειτουργούν και τα δυο πηνια θα πρεπει να συνδεσω τον διπλο με τον ιδιο τροπο που ηταν συδεδεμενος ο μονος; Δηλαδη στην ουσια θα χρησιμοποιήσω μόνο το ασπρο και το γυμνό; και θα αφησω το κοκκινο ελευθερο;

 

Για να ολοκληρωσω τη σκέψη μου: ασπρο στον επιλογεα στη θεση του bridge και γυμνό στη γειωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόκκινο θα το κολλήσεις μαζί με την γείωση μαζί με το γυμνό. (αν είσαι σίγουρος οτί το άσπρο είναι το hot)

Περίμενε όμως να μας το επιβεβαιώσει και κανένας πιο γνώστης!

Όσον αφορά τις τρυπες για τις βίδες, από ότι βλέπω είναι στο κέντρο, οπότε πρέπει να ταιριάζουν με τις τρύπες του pickguard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα το ασπρο και το γυμνό όπως είπες.

(Αν δηλαδή αυτή είναι η συνδεσμολογία που σου δίνει τα δύο πηνία σε σειρά).

 

Μπορείς επιπλέον να βάλεις και ενα διακοπτάκι και αντί για το άσπρο να στέλνεις στον επιλογέα το κόκκινο. (Δηλαδή όταν θέλεις, να χρησιμοποιείς το ένα πηνίο και να τον κάνεις μονό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδια. Νομιζω πως έγινε η δουλειά. Το δοκιμασα με κοκκινο και γυμνο στη γειωση και το ασπρο στον επιλογέα. Με αυτον τον τροπο συμπεριφερονταν σαν μονος.

 

Μετα το δοκιμασα με ασπρο στον επιλογεα και το γυμνό στη γειωση και ολα οκ! Έχει περιεργη συμπεριφορα (κατα τη γνωμη μου) μονο στη θεση του επιλογεα που συνδυάζει τον διπλο bridge με τον μονό middle. Αλλα ετσι κι αλλιως οταν θα παιζω με παραμορφωση θα χρησιμοποιώ μονο τον διπλό.

 

Θα ανεβάσω photo μόλις τελειώσω. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Το δοκιμασα με κοκκινο και γυμνο στη γειωση και το ασπρο στον επιλογέα. Με αυτον τον τροπο συμπεριφερονταν σαν μονος.

 

Προφανώς. Αλλά δεν είναι ο λογικός τρόπος αυτός (να βραχυκυκλώνεις το ένα τύλιγμα) Καλύτερα να μη το χρησιμοποιείς παρά να το βραχυκυκλώνεις.

 

Μετα το δοκιμασα με ασπρο στον επιλογεα και το γυμνό στη γειωση και ολα οκ!

Αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός.... το είπες και μόνος σου προηγουμένως.

 

 

Έχει περιεργη συμπεριφορα (κατα τη γνωμη μου) μονο στη θεση του επιλογεα που συνδυάζει τον διπλο bridge με τον μονό middle.

 

Ο μεσαίος είναι μάλλον σε ανάποδη πολικότητα (φάση) από τα υπόλοιπα σήματα για να έχεις hum canceling στις θέσεις 2 και 4. Μαζί με το humbucker μπορεί να μην συνεργάζεται σωστά. Μπορείς όμως να δοκιμάσεις και το humbucker ανάποδα (γυμνό στον επιλογέα και άσπρο στη γείωση (το κόκκινο ξέχασέ το αν δεν θέλεις να κάνεις split) μήπως και γίνεται πιό χρήσιμη η θέση 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ harilatron. Θα δοκιμασω αυριο αναποδα τον διπλο, που θα κανω και τα τελικά κολλήματα-βιδώματα, γιατι μου λείπουν 2 βίδες! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποπσιάζομαι πάντως ότι έχει τρία καλώδια για να σου δίνει την δυνατότητα να τον splitάρεις κιόλας αν θες

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ντά!

 

Untitled-1.jpg

 

DSC_0035.jpg

 

Και εδώ μαζί με την ibanez μου. Αν και η washburn (που είναι η πρώτη μου κιθάρα) μετα απο το lifting και την ρυθμιση έχει γίνει πιο ευκολόπαιχτη. :D

DSC_0032.jpg

 

Να και ενα ηχητικό δείγμα απο κατι που έφτιαξα το απογευμα.

 

http://rapidshare.com/files/17775079/Untitled-01.mp3.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου