Προς το περιεχόμενο

Φρικαρισμένο Tannoy Reveal 6D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω εδώ και 13 χρόνια ένα ζευγάρι Tannoy Reveal 6D. Εδώ και αρκετούς μήνες, το αριστερό άρχισε να παράγει κάποια random κλικ / crackling, με σχετικά αραιή συχνότητα. Τις τελευταίες εβδομάδες το ηχείο θέλει κάνα τέταρτο ζέσταμα για να αρχίσει γενικά να παράγει ήχο. Τις τελευταίες μέρες το crackling έχει γίνει τόσο συχνό και έντονο που με τρελαίνει. Εδώ θα βρείτε μία ηχογράφηση απο πολύ κοντινή απόσταση: https://clyp.it/k4dqqf05

 

Τα  ερωτήματα είναι τι μπορεί να φταίει, αν φτιάχνεται και πού. Το crackling ακούγεται και ΧΩΡΙΣ input/καλώδιο, και με όλες τις άλλες συσκευές κλειστές ή εκτός πρίζας. Κάπου διάβασα ότι ουσιαστικά τα "τινάζει" σιγά σιγά ο ενισχυτής. Θα ήθελα να αποφύγω το να αγοράσω νέο ζευγάρι monitor, αφού το πρόβλημα υπάρχει μόνο στο ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα το ίδιο πρόβλημα στο ένα μόνιτορ από τα δυό (fostex) για αρκετό διάστημα, όμως παραδόξως σταμάτησε μόνο του.

Το μόνο που έκανα διαφορετικό στο διάστημα αυτό ήταν να τα έχω κλειστά για κάποιες μέρες και να τα έχω στο 0 όταν ανοίγουν.

Τώρα πάλι τέρμα τα έχω και έχει φύγει.

 

Αν επανέλθει πιστεύω ότι είναι κάποιος χαλασμένος πυκνωτής που πιθανόν να μπορέσω να αντικαταστήσω πιθανόν και όχι.

Δεν υπήρχε θέμα ζεστάματος όμως.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimsonic said:

είχα το ίδιο πρόβλημα στο ένα μόνιτορ από τα δυό (fostex) για αρκετό διάστημα, όμως παραδόξως σταμάτησε μόνο του.

Το μόνο που έκανα διαφορετικό στο διάστημα αυτό ήταν να τα έχω κλειστά για κάποιες μέρες και να τα έχω στο 0 όταν ανοίγουν.

Τώρα πάλι τέρμα τα έχω και έχει φύγει.

 

Αν επανέλθει πιστεύω ότι είναι κάποιος χαλασμένος πυκνωτής που πιθανόν να μπορέσω να αντικαταστήσω πιθανόν και όχι.

Δεν υπήρχε θέμα ζεστάματος όμως.

 

 

Αυτό με το ζέσταμα το πάθαινε σε ένα άλλο σπίτι που έμενα, αλλά σταμάτησε μόνο του και είχε να συμβεί χρόνια. Στο reddit που ρώτησα κάποιος μου είπε ότι μάλλον ο ενισχυτής θέλει ένα recap και να σταματήσω να το χρησιμοποιώ για να μην δημοιυργήσω περαιτέρω φθορά. Δεν ξέρω, νομίζω θα δώσω ένα break στα monitor για ένα διάστημα, και μετά οταν επανέλθω και συνεχιστεί θα κοιτάξω για κάποιο τεχνικό που να ξέρει από αυτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

προσπάθησε πριν προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια (πλην της μη χρήσης που κακό δεν θα κάνει 🙂) να επικοινωνήσεις με την Όμικρον που τα εμπορεύεται σε πλήρη γκάμα (δεν γνωρίζω αν τα αντιπροσωπεύει), μήπως και το τεχνικό της τμήμα μπορεί να σου δώσει κάποια "συμφέρουσα κατεύθυνση" (γιατί όντως μπορεί να είναι εύκολα "επισκευάσιμο" το πρόβλημα)...

 

Δερβενίων 31 & Ποσειδώνος, 14451
Μεταμόρφωση Αττικής
Για πληροφορίες:
Tηλ.: 211 300 9200
Fax: 211 300 9201
Email: [email protected]

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου