Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Low Budget μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω πυκνωτικό μικρόφωνο XLR  (έχω κάρτα ήχου με phantom)  για ηχογράφηση φωνητικών κυρίως γυναικείας. Διαθέτω μέχρι 70€.

Μετά από έρευνα καταλήγω ανάμεσα σε αυτά τα δύο:

Behringer C3

TASCAM TM-80

 

-Ποιό από τα δύο θα αγοράζατε; 

-Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο;

-Θα δω καμιά διαφορά στην ποιότητα ηχογράφησης των φωνητικών σε σχέση με ένα δυναμικό φτηνιάρικο Konig των 20€ που χρησιμοποιώ έως τώρα; ή πεταμένα λεφτά θα είναι;

 

Κάποιες σκέψεις μου:

--Το Behringer C3 έχει 3πλή λειτουργία (και cardioid και omnidirectional και direct) σε αντίθεση με το Tascam, κάτι που με ενθουσιάζει!

--Το Tascam συμπεριλαμβάνει XLR καλώδιο, αλλά έχω ήδη καλώδιο, οπότε μήπως πληρώνω τσάμπα;

--Το Tascam δίνει και τον μικρό τρίποδα που δεν θα χρησιμοποιήσω αφού έχω γερανό και η τραγουδίστρια τραγουδάει όρθια και όχι σε τραπέζι σαν να δίνει συνέντευξη τύπου 🙂

--Το Tascam έχει βέβαια αυτή την ωραία αντικραδασμική βάση σε αντίθεση με το Behringer που δίνει έναν αντάπτορα προσαρμογής σε γερανό, αλλά έχει καμιά σημασία αυτό? O αντάπτορας εντάξει δεν είναι σε σχέση με την αντικραδασμική βάση;

--Ποιο φτηνό το Behringer οπότε μένουν κάποια χρήματα και για αγορά pop filter. 

--Ποιο ακριβό το TASCAM αλλά πληρώνεις τρίποδα και καλώδιο που δεν τα χρειάζομαι...

 

Ευχαριστώ για την όποια συμβουλή!

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

 

Με έσωσες!

Έχει χαλάσει η αράχνη το ΝΤ1 μου και είχα απελπιστει!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φτηνά βρε παιδιά το pop filter και η βάση, σε σχέση με  εδώ. Είναι και καινούργια, και από Κίνα και δωρεάν τα μεταφορικά....

Σίγουρα είναι safe η παραγγελία? 🙂

Σίγουρα θα χτυπήσω το φίλτρο και την βάση, αλλά για μικρόφωνο μάλλον καταλήγω στο behringer c3 που έχει 3πλή λειτουργία κατεύθυνσης. Διαβάζω και καλές κριτικές στο thomann

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, killbill είπε

Για να μην πελαγωσω, ποιο θα διαλέγατε απο αυτά τα δύο:

Behringer C3

TASCAM TM-80

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πάντως αν το θες θα περιμένεις να το κατεβάσουν στα 29

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας στο παρελθον rode nt-2 rode ntk θα πω οτι λογω κρισης εχω ξεμεινει με ενα φθηνο αλλα πολυ τιμιο tascam tm 80

ευχαριστημενος για σπιτικα demo. Γραφω ακουστικες.

  • Like 1

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου