Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Low Budget μικροφώνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από λίγους μήνες γιατί αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. 

Αρχικά αγόρασα το Behringer C3 και αργότερα πήρα τελικά και το σετάκι της Tracer που προτάθηκε παραπάνω λόγω προσφοράς από το eshop.

Έχω το εξής πρόβλημα: Το Behringer για να το ακούσω από τα ακουστικά μέσω της κάρτας ήχου που ηχογραφώ (Steinberg UR22) πρέπει να βάλω το Input knobe της κάρτας, στο τέρμα! Λίγο κάτω από το τέρμα να το έχω δεν ακούω τίποτα.... Αντίθετα με το tracer δεν αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα. Απλά αποσυνδέω το ένα και συνδέω το άλλο και παρατηρώ αυτό το πρόβλημα στο behringer. Έχω προφανώς μεριμνήσει να ενεργοποιήσω το phantom power στην κάρτα ήχου (αλλιώς ούτε το tracer θα έπαιζε). Δεν βλέπω κάποιο διακόπτη στο μικρόφωνο της behringer που να σχετίζεται με αυτό το πρόβλημα

Γιατί συμβαίνει αυτό ?  Υπάρχει λύση? μου διαφεύγει κάτι?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

4 hours ago, killbill said:

Όχι. Έπαιξα και με αυτό το διακοπτακι αλλά πάλι τίποτα... 

ερώτηση.

τίποτα τι σημαίνει?

δεν γίνεται καμμία διαφορά στον ήχο όταν το γυρνάς?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα ο διακόπτης έχει κολλήσει στο -10

 

 

 

δες εδώ στο 2.25

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Παιδιά έκανα restart τον υπολογιστή και έφτιαξε! Τώρα τι συνέβη και ενώ έπαιζε το ένα μικρόφωνο δεν έπαιζε το άλλο όταν απλά άλλαζα μόνο το μικρόφωνο (διατγρωντας ίδιο το καλώδιο και ίδια θύρα στην κάρτα) , ειλικρινά δεν ξέρω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τελικά το πρόβλημα συνεχίζει... Μόνο όταν έχω το input knobe της κάρτας ήχου στο τέρμα ακούγεται το μικρόφωνο ικανοποιητικά από τα ακουστικά. Όταν απλά βάζω ένα άλλο πυκνωτικό μικρόφωνο στη θέση του, δεν έχω πρόβλημα. 

Τι μπορεί να φταίει με το behringer C3? Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο μικρόφωνο?

Τα έχω δοκιμάσει όλα. Δεν έχω το διακόπτη στο -10db, έχω ενεργό το phantom power της κάρτας (εξάλλου δεν θα έπαιζε ούτε το δεύτερο πυκνωτικό μικρόφωνο). 

Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικό το μικρόφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα την αλλη φορα. 99% ειναι ελάττωμα του διακοπτη που σου ρίχνει την ευαισθησία χωρις να ειναι πατημενος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου