Προς το περιεχόμενο

Ποιο compressor pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως, πολυ διαφορετικη. Δεν υπαρχει σωστο και λαθος, βεβαια. Ειναι τι βολευει τον καθεναν, αναλογα με τον εξοπλισμο του, και αναλογα με την αισθητικη του. Ολοι σωστα πραγματα κανουμε, απο τη στιγμη που μας αρεσει ο ηχος μας. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

8 ώρες πριν, ekim είπε

ατέλειες, φασαρία, δυναμικές. Μισώ δε τα transparent πετάλια, αν δεν έχει χαρακτήρα το πετάλι το αποκλείω. 


Μια απ' τα ίδια κι εδώ. Klon πετάλια, Τimmy και τέτοια είναι η χειρότερή μου. Θέλω το drive να σπέρνει και να "χρωματίζει" είτε είναι screamer είτε fuzzoπέταλο, soft ή hard clipping.
O κομπρέσορας δεν μου στερεί τπτ από αυτά, απλώς με προστατεύει από τις κακοτοπιές 🙂
 

 

9 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Gaz Coombes


Τι πες τώρα! Τον λατρεύω τον τύπο! Tον είχα γνωρίσει στο Λονδίνο μαζί με τον άλλο τον αληταρά από τους Little Barrie... σπουδαίοι κιθαρίστες με τόνους attitude

Having said this, για να σου δείξω και πώς το εννοώ, το παρακάτω γκαραζάκι, είναι fully compressed στην κιθάρα
 



 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Tον είχα γνωρίσει στο Λονδίνο μαζί με τον άλλο τον αληταρά από τους Little Barrie... σπουδαίοι κιθαρίστες με τόνους attitude

Να τέτοιοι είστε

 

 

Άσχετο με το θεμα πριν λιγο έπεσα σε αυτο:

Gibson Vintage bumble bee capacitor 1950's https://reverb.com/item/26363862-gibson-vintage-bumble-bee-capacitor-1950-s?utm_source=android-app&utm_medium=android-share&utm_campaign=listing&utm_content=26363862-gibson-vintage-bumble-bee-capacitor-1950-s

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

 

 

πρέπει να έχω μια κούτα τέτοιους από τον πατέρα μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πρέπει να έχω μια κούτα τέτοιους από τον πατέρα μου


Δεν κρατάς 5-6 και τους υπόλοιπους να τους βγάλεις στο reverb? Μπορείς να χρηματοδοτήσεις ένα μικρό project έτσι. Ή να αγοράσεις ένα κότερο!

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tamtam said:


Δεν κρατάς 5-6 και τους υπόλοιπους να τους βγάλεις στο reverb? Μπορείς να χρηματοδοτήσεις ένα μικρό project έτσι. Ή να αγοράσεις ένα κότερο!

 

εχω και πιό παλιούς.

Σπίτι θα παρω

 

βασικά βέβαια αυτό αντίσταση είναι....

αλλά...who cares

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

εχω και πιό παλιούς.

Σπίτι θα παρω


Και πέντε έξι κομπρέσορες να γουστάρουμε!

Yπάρχουν ευκαιρίες πάντως για πετύχεις καλές τιμές στο Reverb @Πνοή και Νύξη (δες τα κορονο-μεταφορικά)

image.thumb.png.8ee76c49d151a0c535003586a212a9b0.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω βρε παιδιά, αλλά εγώ τους χρησιμοποιώ πάρα πολύ.

Αυτός

spacer.png

 

είναι συνέχεια ΟΝ.

Ο ενσωματωμένος στο V amp pro που είναι το βασικό sim amp που έχω στα "βρώμικα" preset είναι ΟΝ, πρόσφατα έβαλα στην αλυσίδα και τον joyo/HB και όταν ηχογραφώ μπορεί να ρίξω και έναν CA-2 στο τρακ.

Αλλά ό,τι και να γίνει ο boss είναι πάντα ανοιχτός.

Βέβαια είμαι μακρυά από σανίδι, οπότε για εκεί δεν ξέρω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Παρομοίως και οι Greenwood/O'Brien, o Jack White, o Coxon, o Morello, οι Brown/McCurdy (Cake), o Gaz Coombes, o Βellamy, o Nels Cline, o Peter Buck κι ενα κάρο τέτοιοι.

 

Για αΦτο σε γουστΕρνω και ας ισε κε κΩμουνιστις.

 

🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου