Προς το περιεχόμενο

Ποιο compressor pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ο Φρουσιάντες ούτε καν σε λάηβ δεν παιζει με κομπρέσορα. Το λεω γιατί εξαιτίας του τον κουβαλούσα λογο επειδη νόμιζα που ειχε κι αυτός και είχε τον ήχο αυτόνα και ότι ήταν βασικό στοιχείο του αν με καταλαβαίνεις το πνεύμα μου ασούμε.

 

Kαι τι είναι ο Φρουσιάντε? Μέτρο σύγκρισης? Εχει περισσότερα πετάλια απ'όσα  θα εχω ποτέ εγώ ή εσύ. Μπορεί να μην του χωραγε πουθενά ο κομπρέσορας ή να ήθελε να αφήσει στη σκηνή λίγο χώρο και για τους άλλους.

https://images.app.goo.gl/GiqovUJuMHcDQKTR7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
22 ώρες πριν, Tamtam είπε

Kαι τι είναι ο Φρουσιάντε?

King of kings. Ο Καντονά της κιθάρας. Γεμίζει την αντίπαλη περιοχή. 

 

Πρόταση εναλλακτική. Κομπρεσοράκι έχεις ήδη. Tσέκαρε ένα BBE Sonic Maximizer (ή sonic stomp σε πετάλι).

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Πνοή και Νύξη said:

King of kings. Ο Καντονά της κιθάρας. Γεμίζει την αντίπαλη περιοχή.

 

Είναι επιρρεπής σε τραυματισμούς όμως.

Μια παίζει και δέκα κάνει ατομικό πρόγραμμα.

Ούτε την προπόνηση δεν μπορεί να βγάλει πια.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, panGS said:

Για πε την σειρά των πεταλιώνΕ σου αγαπητέ Γεώργιε.

 

Πανο, στο σπιτι παιζω με κομπρεσορα πρωτο (always on), drive, delay, και reverb στο τελος. 

Απλο σεταπ, καθως δεν θελω και πολλα πολλα. Με την ιδια αρχη, αλλα λιγο πιο συνθετο, ειναι το pedalboard για προβες/live.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

King of kings. Ο Καντονά της κιθάρας. Γεμίζει την αντίπαλη περιοχή. 

 

Πρόταση εναλλακτική. Κομπρεσοράκι έχεις ήδη. Tσέκαρε ένα BBE Sonic Maximizer (ή sonic stomp σε πετάλι).

 


Λατρεύω τους RHCP, αυτό που συνθέτουν -αντιστικτικά τα όργανα (μπάσο , κιθάρα, τύμπανα, μελωδική γραμμή της φωνής) συνθέτεται πρώτα μουσικά και μετά μτο παίρνει ο Kiedis και βάζει στίχους (γι αυτό ίσως οι στίχοι του είναι πάντα κάπως αούα και αλλού. Συνθετικά , το μεγαλέιο τους, το πώς αλληλοσυμπληρώνονται με κάθε όργανο να έχει διακριτό ρόλο, δεν έχει να κάνει με τον Frusciante ή όποιον κιθαρίστα έρθει στη θέση του - και το είδαμε αυτό όταν δεν έπαιζε στο γκρουπ. επίσης το είδαμε και στις σόλο δουλειές του... (είμαι fan, αλλά δεν τον θεωρώ τόσο σπουδαίο καινοτομικά, όσο π.χ. τον τυπά από τους Radiohead ή άλλους που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό).
Κοινώς, δε μου λέει τίποτα το ότι έχει ένα εκατομμύριο πετάλια - τα live τους εξάλλου είναι επειεικώς κακά... (ίσως επειδή δεν παίζουν σχεδόν ποτέ στεγνοί)...

Το Maximizer το ξέρω αλλά δενμου κάνει. Κάνει τον ήχο πολύ bright και "τέλειο" αν με εννοείς. Εγώ είμαι ροκάς, θέλω μουντάδα, και να gringάρει το όργανο. Και επειδή χτυπάω αρκετά τις χορδές, έχω ανάγκη τον κομπρέσορα ακόμη κι αν είναι στο 0 το compression. Αυτό που ΔΕΝ θέλω, είναι να φαίνεται το picking, να έχει ψηλό attack - είτε παίζω reggae είτε funk, σπάνια μπορούσε να καταλάβει κανείς ότι είχα compressor engaged. (οι φανκάδες μάλιστα μου γκρινιάζανε, επειδή δεν ακουγόταν η κιθάρα τόσο bright και "τσαντισμένη" όσο στους δίσκους που κάναμε cover. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Why you need a compressor. Λέει και δειγματίζει και το Blend control
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
41 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Το Maximizer το ξέρω αλλά δενμου κάνει

Χαχαχα ρε για άλλον πήγαινε. Και για άλλη χρήση. Αν και εγώ επιμένω στα καλά ακουστικά.

 

Για τον Frusci τι να πω. Εγώ τον λατρεύω και συνθετικά και ηχητικά και σαν συνολική παρουσία δισκογραφικά και σκηνικά. Είναι ο κιθαρίστας που με έχει επηρεάσει περισσότερο από οποιονδήποτε. Απλός, περιεκτικός. Το δε Stadium Arcadium είναι σεμινάριο κιθαριστικών ηχοτοπίων. 

 

Παρομοίως και οι Greenwood/O'Brien, o Jack White, o Coxon, o Morello, οι Brown/McCurdy (Cake), o Gaz Coombes, o Βellamy, o Nels Cline, o Peter Buck κι ενα κάρο τέτοιοι.

 

Ξεχασα τι λέγαμε. Καραντίνα side effect.

 

To blend control το είδα και το έπαιξα. Δεν μου κάνουν τέτοιες υπεραπλουστεύσεις ρε γμτ. Σαν on off είναι για μένα. Προτιμώ να τον καταλαβαίνω ότι είναι εκεί, αλλά σε πιο subtle ρύθμιση. Αυτό που λέει δηλ. να σε ωθεί να παιξεις αλλιώς.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Παρομοίως και οι Greenwood/O'Brien, o Jack White, o Coxon, o Morello, οι Brown/McCurdy (Cake), o Gaz Coombes, o Βellamy, o Nels Cline, o Peter Buck κι ενα κάρο τέτοιοι.

Πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους όλοι αυτοί οι κιθαρίστες. Για τον frusci δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Για τον κομπρέσσορα αυτό ακριβώς το ίσιωμα και γυάλισμα που κάνει αν θες, μου χαλάει την διάθεση.

@Tamtam Κι εγώ είμαι ροκάς αλλά θέλω ατέλειες, φασαρία, δυναμικές. Μισώ δε τα transparent πετάλια, αν δεν έχει χαρακτήρα το πετάλι το αποκλείω. 

@gkourmoul1 Βλέπεις πόσο διαφορετική αντίληψη έχει ο καθένας μας για τον ήχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου