Προς το περιεχόμενο

Capo - ακουστικές κιθάρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

μη βαρέσετε αλλά θα κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση: Τα capo για ηλεκτροακουστικές είναι διαφορετικά από τα capo για ηλεκτροκλασικές (ή, αν ο όρος δεν είναι δόκιμος, τότε να πω "ηλεκτροακουστικές σχεδιασμένες για νάυλον χορδές");   ??? ??? ???

 

Τι διαφορές μπορεί να έχουν δηλαδή;  :-\

 

Και μιας και είμαι στο θέμα, χρειάζεται διαφορετικό capo για ακουστικη 12χορδη και για ακουστική 6χορδη;; Είδα κάτι τέτοια σε γνωστό website και τρελλάθηκα. Μα τόσο άσχετος είμαι πια;  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστικη (χωρις ηλεκτρικα,ναυλον χορδες) = κλασσικη κιθαρα

Ακουστικη (χωρις ηλεκτρικα,μεταλλικες χορδες) = Ακουστικη κιθαρα

Ακουστικη (με ηλεκτρικα,ναυλον χορδες) = Ηλεκτρικλασσικη κιθαρα

Ακουστικη (με ηλεκτρικα,μεταλλικες χορδες) = Ηλεκτροακουστικη κιθαρα

 

Διαλεξε και παρε.....  :D

 

Παντως στην ερωτηση σου τα καπο για κλασσικες/ηλεκτρικλασσικες ειναι διαφορετικα απο αυτα που χρησημοποιουν για τις ακουστικες/ηλεκτροακουστικες

 

Κλασσικη/ηλεκτροκλασσικη

229_Planet_Waves_NS_Capo_Classical_PW-CP-04_a.jpg

Ακουστικες/ηλεκτροακουστικες

images?q=tbn:ANd9GcQX03hVk_TJQOr9RdSGnJe6AqGdksmGO5YlsDcj0pIGLjsRSBRd0w

 

Οι διαφορες ειναι μικρες και τα 2 κανουν την ιδια δουλεια οπως και αμα παρεις 1 ειναι σα να το εχεις παρει για ολες τις κιθαρες σου (και για την 12χορδη).Απλως επειδη το μπρατσο ειναι πιο "φλατ" στις κλασσικες τα συγκεκριμενα καπο καθονται καλυτερα σε αντιθεση με τα αλλα....Προσωπικα εχω 1 για ολες μου τις κιθαρες και κανω μια χαρα την δουλεια μου.Αν τωρα καποιος θελει να μπει στον κοπο να μας πει γιατι χρησημοποιουν διαφορετικα ΠΟΛΛΟΙ καλλιτεχνες θα ημουν και εγω χαρουμενος  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα πω ΔΕΝ ισχύει για όλες τις κιθάρες, είτε ηλεκτρικές, είτε ακουστικές, παρά μόνο για τη περίπτωσή μου και παρεμφερείς  ;D

 

Χρησιμοποιώ 13αρες χορδές και στις ακουστικές και στις ηλεκτρικές μου. Οι ακουστικές μου έχουν φαρδιά μπράτσα σε σχέση με της ηλεκτρικής. Πρόβλημα στις ηλεκτρικές δεν είχα ποτέ στο τι καποτάστο θα πάρω, αλλά δυστυχώς δεν έκανε για τις ακουστικές και λόγω φάρδους μπράτσου και λόγω πάχους χορδών.

Το καποτάστο που χρησιμοποιώ στις ακουστικές, είναι πιο φαρδύ.

Τώρα θα μου πεις γιατί δεν χρησιμοποιώ το ίδιο αυτό το μεγάλο και στην ηλεκτρική? Απλά γιατί πρώτα πήρα το ''μικρό'' και κατά δεύτερον γιατί με το καιρό το λαστιχο τρώγεται σε διαφορετικά σημεία στην ηλεκτρική απ ότι στην ακουστική, οπότε το αποφεύγω .

Η αλήθεια πάντως είναι πως λόγω διαμετρήματος χορδών που χρησιμοποιώ, δεν είναι παιχνίδι η επιλογή καποτάστου ακόμα και για την ηλεκτρική. Χρειάστηκε να τα δοκιμάσω πριν τα αγοράσω.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου