Προς το περιεχόμενο

ερώτηση - γνώμη για mastering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτιαξα καποια κομματια, τα οποια περασαν απο δυο εντελως διαφορετικα μαστερ απο δυο διαφορετικα ατομα. Επειδη ειναι πολλα τα κομματια σας επισυναπτω απλα δυο κομματια με το εκαστοτε μαστερ.

 

Θελω να μου πειτε αν εσας σας ακουγεται καλα και στις δυο περιπτωσεις ή αν εγω εχω λαθος εντυπωση.

 

KOMMATI 1

 

MASTER Α

http://soundcloud.com/meet-sos/06-pepromeno

 

MASTER Β

http://soundcloud.com/meet-sos/06-peprwmeno

 

 

KOMMATI 2

 

MASTER Α

http://soundcloud.com/meet-sos/02-anamnhsh

 

MASTER Β

http://soundcloud.com/meet-sos/02-anamnhsh-1

 

 

:-*

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλες καπως μπερδεμενα τα λινκ...μαλλον ετσι ηθελες να τα βαλεις.

 

MASTER 1

 

κωμματι 1

κωμματι 2

 

 

MASTER 2

 

κωμματι 1

κωμματι 2

 

Ακουγονται τελιος διαφορετικα κωμματια...εχει τεραστιο ρολο το mastering και το ποιος θα το κανει!Ακομα και με κατι ηχεια της κακιας ωρας που εχω εδω τα κωμματια που ειχες ανεβασμενα πριν 14 μερες (λογικα το πρωτο μαστερινγκ που σου κανανε) ειναι με διαφορα πολυ καλητερα απο το 2ο μαστερινγκ που εγινε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συναγωνιστη (λογω αβαταρ,δεν ξερω καν ποιος ειναι αλλα μου μοιαζει για ανταρτομαχητης)  ;D

 

στις 2ες παραθεσεις των κομματιων που εχεις κανει ΚΑΙ τα 2 κομματια εχουν κατι το "θαμπο" στον ηχο

ενω στις πρωτες ειναι πιο bright ο ηχος και των οργανων αλλα και τις φωνης

οχι δεν κανεις λαθος και ο καθε τυπος που κανει το mastering το κανει με αλλο τροπο απο οτι το κανει ο γειτονας του

το mastering δεν ειναι λεζαντα την πεταξαμε πανω στο κομματι και φυγαμε - θελει δουλεια..... ;) δεν ειμαι εδω βεβαια για να σου αναλυσω τι και πως φυσικα αλλα για να πω την γνωμη μου γιατι την εχω κανει και την κανω αυτη τη δουλεια σε στουντιο αρκετο καιρο (σημ οχι επαγγελματικα)

 

επισης αν θα μου επιτρεψεις 1 παρατηρηση

στο πρωτο κομματι (pepromeno) οπου ειναι και πιο "bright" ο ηχος καλο θα ηταν να δωσεις/δωσει ενα τσικ παραπανω στην ενταση του μπουζουκιου για να βγει προς τα εξω στο ολο συνολο μιας και ειναι το κυριο μερος και το τρωνε τα beat

 

συγνωμη αν σε κουρασα αλλα αυτο θα εκανα στην θεση σου  :) :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω καν ποιος ειναι αλλα μου μοιαζει για ανταρτομαχητης)  Grin

Άρης Βελουχιώτης!

Πόσο είχες ιστορία;  ;D ;D

 

στις 2ες παραθεσεις των κομματιων που εχεις κανει ΚΑΙ τα 2 κομματια εχουν κατι το "θαμπο" στον ηχο

ενω στις πρωτες ειναι πιο bright ο ηχος και των οργανων αλλα και τις φωνης

Θα συμφωνήσω απόλυτα!Ακόμα και με μία σύντομη ακρόαση από τα ηχεία του pc, υπάρχει έντονη διαφορά και είναι όπως την περιέγραψε ο messalion πιο πάνω!

 

Messalion συμφωνώ με την παρατήρησή σου(μόνο ένα τσικ όμως :)  ), αν και μπροστά σε άλλα κομμάτια του είδους που έχω ακούσει, είναι μια χαρά!Πρόσφατα άκουσα για παράδειγμα ένα cdακι που το μπάσσο και τα beat κάλυπταν όχι μόνο τα υπόλοιπα όργανα, αλλά και τις φωνές!Και ήταν μάλιστα και η τελική μορφή(είχε περάσει και mastering για να καταλάβεις)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλες καπως μπερδεμενα τα λινκ...μαλλον ετσι ηθελες να τα βαλεις.

 

MASTER 1

 

κωμματι 1

κωμματι 2

 

 

MASTER 2

 

κωμματι 1

κωμματι 2

 

Ακουγονται τελιος διαφορετικα κωμματια...εχει τεραστιο ρολο το mastering και το ποιος θα το κανει!Ακομα και με κατι ηχεια της κακιας ωρας που εχω εδω τα κωμματια που ειχες ανεβασμενα πριν 14 μερες (λογικα το πρωτο μαστερινγκ που σου κανανε) ειναι με διαφορα πολυ καλητερα απο το 2ο μαστερινγκ που εγινε....

ωχ ναι... κατσε να το διορθωσω

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συναγωνιστη (λογω αβαταρ,δεν ξερω καν ποιος ειναι αλλα μου μοιαζει για ανταρτομαχητης)  ;D

 

στις 2ες παραθεσεις των κομματιων που εχεις κανει ΚΑΙ τα 2 κομματια εχουν κατι το "θαμπο" στον ηχο

ενω στις πρωτες ειναι πιο bright ο ηχος και των οργανων αλλα και τις φωνης

οχι δεν κανεις λαθος και ο καθε τυπος που κανει το mastering το κανει με αλλο τροπο απο οτι το κανει ο γειτονας του

το mastering δεν ειναι λεζαντα την πεταξαμε πανω στο κομματι και φυγαμε - θελει δουλεια..... ;) δεν ειμαι εδω βεβαια για να σου αναλυσω τι και πως φυσικα αλλα για να πω την γνωμη μου γιατι την εχω κανει και την κανω αυτη τη δουλεια σε στουντιο αρκετο καιρο (σημ οχι επαγγελματικα)

 

επισης αν θα μου επιτρεψεις 1 παρατηρηση

στο πρωτο κομματι (pepromeno) οπου ειναι και πιο "bright" ο ηχος καλο θα ηταν να δωσεις/δωσει ενα τσικ παραπανω στην ενταση του μπουζουκιου για να βγει προς τα εξω στο ολο συνολο μιας και ειναι το κυριο μερος και το τρωνε τα beat

 

συγνωμη αν σε κουρασα αλλα αυτο θα εκανα στην θεση σου  :) :)

Βασικά δεν τα έχω κάνει εγώ τα μάστερ, για αυτό ρωτάω και εσάς.

Τα ίδια με εσένα παρατήρησα και απλά σκεφτόμουν μήπως εγώ

είχα απλά λάθος εντύπωση.

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρης Βελουχιώτης!

Πόσο είχες ιστορία;  ;D ;D

με επιασες απο overdose μπυρας οποτε καταλαβαινεις ;D

αλλα ειχα 3 ;D ;D (καθολου καλος)

Messalion συμφωνώ με την παρατήρησή σου(μόνο ένα τσικ όμως :)  ), αν και μπροστά σε άλλα κομμάτια του είδους που έχω ακούσει, είναι μια χαρά!Πρόσφατα άκουσα για παράδειγμα ένα cdακι που το μπάσσο και τα beat κάλυπταν όχι μόνο τα υπόλοιπα όργανα, αλλά και τις φωνές!Και ήταν μάλιστα και η τελική μορφή(είχε περάσει και mastering για να καταλάβεις)!

ρε φιλε σε παρακαλω δωσε μου το λινκ απο αυτο που ακουσες (αν υπαρει σε λινκ) οχι για κανεναν αλλο λογο μονο και μονο για να δω απο που χανουμε λεφτα στο στουντιο  ;D ;D

καποια πραγματα ειναι εντελως "ακυρα" στις μερες μας τστστσττσ

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με επιασες απο overdose μπυρας οποτε καταλαβαινεις ;D

αλλα ειχα 3 ;D ;D (καθολου καλος)ρε φιλε σε παρακαλω δωσε μου το λινκ απο αυτο που ακουσες (αν υπαρει σε λινκ) οχι για κανεναν αλλο λογο μονο και μονο για να δω απο που χανουμε λεφτα στο στουντιο  ;D ;D

καποια πραγματα ειναι εντελως "ακυρα" στις μερες μας τστστσττσ

και εγώ θέλω λινκ...

η αλήθεια είναι ότι στο χιπ χοπ το παρακάνουν με αυτό το θέμα!!

 

άσχετο, πως σας φάνηκαν τα κομμάτια σαν κομμάτια??

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με επιασες απο overdose μπυρας οποτε καταλαβαινεις Grin

Τότε διακαιολογούνται όλα!  ;D ;D

 

ρε φιλε σε παρακαλω δωσε μου το λινκ απο αυτο που ακουσες (αν υπαρει σε λινκ) οχι για κανεναν αλλο λογο μονο και μονο για να δω απο που χανουμε λεφτα στο στουντιο  Grin Grin

Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα αυτός ο δίσκος!Κάτι φιλαράκια τον ετοιμάζουν και μόλις παρέλαβαν τα κομμάτια έτοιμα(???) από το studio μου έφεραν να ακούσω κάποια από αυτά...Και ήταν αυτό που σου περιέγραψα!Τους το είπα φυσικά και ελπίζω να ξαναπήγαν πίσω στον τύπο! :)

 

Όπως λέει και ο meet-sos...Οι χιπχοπαδες έχουν μία τάση για περισσότερο beat...και ακόμα περισσότερο μπάσσο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα και με το ειδος πρεπει να γινει και το mastering

δλδ δεν πας στο στουντιο του DR dre να σου κανει μαστερ εναν δισκο μεταλ

 

απορω με κατι τετοιους τυπους (δεν ανφερομαι στους χιπχοπαδες αλλα σε ολους)...δεν εχουν ακουσει καλες παραγωγες του ειδους που παιζουν ? ή εμεις ειμαστε μαλακες που προσπαθουμε να τους τα εξηγησουμε στο στουντιο και μας τη λενε και απο πανω ?

εχει γεμησει ο κοσμος ημημαθεις και ξερολες

σορρυ για το ξεσπασμα

on topic now

τα κομματια σου ειναι πολυ ωραια και καλα ενορχηστρωμενα ΑΛΛΑ (παντα υπαρχει και ενα αλλα χαμενο)

παντα μπορουν να γινουν καλυτερα

με το αυτι ενος κατω του μετριου μουσικου οπως εγω τα ακουσα και εχω εντωπισει κανα 2 σημεια σε καθε κομματι οπου θα μπορουσαν να μπουν καποια εφφε και να δωσουν αλλη υποσταση στο κομματι ΣΑΝ ΚΟΜΜΑΤΙ....

μιλαω για την μουσικη και λιιιιιιγο στη φωνη....χωρις να θελω να το παιξω ηδημων του ειδους (αν και εχω περασει και απο αυτη τη φαση) η φωνη σου χρειαζεται καποια "μαζεματα" βεβαια ουτε εγω μπορω και θελω να σου πω πως θα εκφραστεις πανω στη μουσικη σου αλλα ουτε και ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος

keep it real with adjustments  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου