Προς το περιεχόμενο

Ez Drummer


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν μάθεις να το χειρίζεσαι το bfd και έχεις και ισχυρό υπολογιστή (2g ραμ), τότε λίγοι θα μπορέσουν να καταλάβουν ότι είναι drum machine αυτό που ακούνε (και κυρίως αυτοί θα είναι drummers :D :D ) . Οπότε τα 60 παραπάνω e τα αξίζει και με το παραπάνω. Αν όμως δεν έχεις και τόσο τρομερές απαιτήσεις, το ezdrummer αποτελεί μια άριστη εναλλακτική.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυχαριστώ παιδια για την βοήθεια, αφου άκουσα και διάφορα demo στο internet θα πάρω το BFD. Διάβασα πάντως οτι πρόβλημα επιδόσεων αντιμετωπίζουν όσοι χρησιμοποιούν Pro Tools, ενώ όσοι έχουν Cubase-Nuendo δεν έχουν προβλήματα. Πάντως στο site της εταιρίας λεει οτι χρηάζεται 512 ram αλλα συνηστουν 1g. Anyway εγώ για καλό και για κακό θα πάρω +1g ωστε να παω στα 2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυχαριστώ παιδια για την βοήθεια' date=' αφου άκουσα και διάφορα demo στο internet θα πάρω το BFD. Διάβασα πάντως οτι πρόβλημα επιδόσεων αντιμετωπίζουν όσοι χρησιμοποιούν Pro Tools, ενώ όσοι έχουν Cubase-Nuendo δεν έχουν προβλήματα. Πάντως στο site της εταιρίας λεει οτι χρηάζεται 512 ram αλλα συνηστουν 1g. Anyway εγώ για καλό και για κακό θα πάρω +1g ωστε να παω στα 2 :P[/quote']

 

Εάν μπορούσες να βάλεις 4Gb θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Όλο τα παιχνίδι είναι στην μίξη των τυμπάνων. Μιλώντας για το EzDrummer που έχω το μυστικό είναι να βάλεις σε άλλη έξοδο το BDrum σε άλλη το Snare σε άλλη τα HiHats κλπ.

Έτσι φτιάχνοντας τα EQ και τις εντάσεις σε κάθε τύμπανο (κανάλι) ξεχωριστά βάζοντας reverb ή gate όπου χρειάζεσαι και ρυθμίζοντας το Overhead channel θα έχεις αξιοπρεπέστατα τύμπανα που εάν είναι παιγμένα ή προγραμματισμένα σωστά λίγοι θα καταλάβουν ότι δεν είναι real Drums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xm...δεν αμφιβάλω' date=' αλλά θεωρείς απαραίτητο τα 4 g?[/quote']

 

Είναι διαπιστωμένο ότι η ταχύτητα του υπολογιστή έχει άμεση σχέση με τον επεξεργαστή,την μνήμη,και την ταχύτητα των δίσκων.

 

Στην δικιά μας περίπτωση όσοι ασχολούμαστε με την μουσική με υπολογιστή έχουμε παρατηρήσει όταν δουλεύουμε με Vsti και samplers ότι τα δείγματα ήχου εάν δεν έχεις αρκετή μνήμη για να φορτωθούν διαβάζονται απο τον σκληρό από την Virtual Memory που φτιάχνουν τα windows με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοση του συστήματος.

 

Όταν έχουμε μεγάλη μνήμη τα δείγματα φορτώνονται κατευθείαν εκεί και το πρόγραμμα τα διαβάζει ταχύτατα με αποτέλεσμα το σύστημά μας να είναι και πιό γρήγορο αλλά και πιό σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μπορούσες να βάλεις 4Gb θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Όλο τα παιχνίδι είναι στην μίξη των τυμπάνων. Μιλώντας για το EzDrummer που έχω το μυστικό είναι να βάλεις σε άλλη έξοδο το BDrum σε άλλη το Snare σε άλλη τα HiHats κλπ.

Έτσι φτιάχνοντας τα EQ και τις εντάσεις σε κάθε τύμπανο (κανάλι) ξεχωριστά βάζοντας reverb ή gate όπου χρειάζεσαι και ρυθμίζοντας το Overhead channel θα έχεις αξιοπρεπέστατα τύμπανα που εάν είναι παιγμένα ή προγραμματισμένα σωστά λίγοι θα καταλάβουν ότι δεν είναι real Drums

 

Αυτό κατά την άποψή μου πρέπει να γίνεται με όλα τα drummachine που μπορούν να το κάνουν. Είτε είναι το bfd, είτε το battery 3. Σε διευκολύνει απίστευτα για να πετύχεις την ηχητική και τονική ισορροπία του σετ.

Όσο για την ραμ συμφωνώ. Όσο περισσότερη, τόσο καλύτερη. Αλλά όμως μην ξεχνάμε και τον επεξεργαστή. Δλδ με 4 gb ram και 2 ghz επεξεργαστή, ε δεν θα καταλάβεις και πολλά σε σχέση με 2 gb και 4ghz για παράδειγμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπα μην το λές....Τεσπα....Εγω είμαι της αποψης ότι ο κάθε υπολογιστής με βασικά (καλά) χαρακτηριστικά...μπορεί να δουλέψει τελεια...αν δεν ειναι φορτωμενο με βλακείες...και γενικά ειναι τακτοποιημενο...Πχ....ΑΝ στο pc βγάλουμε τα antivirus-firewall-antispyware-μπούρδες των windows-πραγματα που έχουμε και δουλεύουν στο Background- θα λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ......

 

(ηταν ψιλοασχετο αυτό σχετικά με τα drum machines....απλά κουβέντα γίνεται και είπα να συνδράμω με τις λίγες γνώσεις μου...:lol:)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα να μην δίνουμε βάση μόνο στο πόσο ισχυρή είναι η ραμ και να αμελούμε τον επεξεργαστή. Αυτό εννοούσα με αυτό:

Αλλά όμως μην ξεχνάμε και τον επεξεργαστή. Δλδ με 4 gb ram και 2 ghz επεξεργαστή, ε δεν θα καταλάβεις και πολλά σε σχέση με 2 gb και 4ghz για παράδειγμα

 

Και ναι για μουσική, το τέλειο θα ήταν αφού έχουμε στήσει σωστά ένα pc, να το έχουμε μόνο για τα μουσικά προγράμματα. Ούτε καν antivirus - άντε μόνο αυτό, αλλά αφού απενεργοποιηθούν όλα αυτά τα αυτόματα που κάνει (Update, check κτλ κτλ) - και εκεί να δεις σταθερότητα. Ούτε κρασαρίσματα, ούτε τίποτα! ΚΑι φυσικά όχι σπασμένα με την παροιμιώδη σταθερότητά τους.....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πάντως οτι πρόβλημα επιδόσεων αντιμετωπίζουν όσοι χρησιμοποιούν Pro Tools' date=' ενώ όσοι έχουν Cubase-Nuendo δεν έχουν προβλήματα. [/quote']

 

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

Γιατί ρε γαμώτο.... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πάντως οτι πρόβλημα επιδόσεων αντιμετωπίζουν όσοι χρησιμοποιούν Pro Tools' date=' ενώ όσοι έχουν Cubase-Nuendo δεν έχουν προβλήματα. [/quote']

 

Που το διάβασες; Σε κανά φορουμ; Μου φαίνεται ψιλοκουλό....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου