Προς το περιεχόμενο

Ez Drummer


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμασε και το demo του addictive drums της XNL Audio!

Εχει παρα πολυ καλα στοιχεια,ωραιο interface και οσοι του εδωσαν χρονο(εγω οχι ακομη 8) ) μου ειπαν μονο καλα λογια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλο τα παιχνίδι είναι στην μίξη των τυμπάνων. Μιλώντας για το EzDrummer που έχω το μυστικό είναι να βάλεις σε άλλη έξοδο το BDrum σε άλλη το Snare σε άλλη τα HiHats κλπ.

Έτσι φτιάχνοντας τα EQ και τις εντάσεις σε κάθε τύμπανο (κανάλι) ξεχωριστά βάζοντας reverb ή gate όπου χρειάζεσαι και ρυθμίζοντας το Overhead channel θα έχεις αξιοπρεπέστατα τύμπανα που εάν είναι παιγμένα ή προγραμματισμένα σωστά λίγοι θα καταλάβουν ότι δεν είναι real Drums

 

 

Πως το κανεις αυτο στο cubase? "Δηλωνεις" ξερω γω 4 ez στα vst instruments(και γραφεις στο ενα την μποτα, στο αλλο το ταμπουρο κλπκλπκλπ...πολυ πακετο, εκτος αν υπαρχει πατεντα για να μην ψαχνεις συνεχεια που να βαλεις το καθε χτυπημα) και απο κει το πειραζεις ξεχωριστα, ή υπαρχει και αλλος τροπος?

Ομως το cubase στα μιντι καναλια δεν βγαζει equalizer οπως επισης και στα εφε αν εχω δει καλα δεν εχει...

Θα με ενδιεφερε απιστευτα αν μπορουσες να μπεις σε λεπτομερειες...

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανοίξεις το plugin, τράβα στα Instument channels και δες εκεί που είναι η ομάδα του ez. Από default ενεργοποιεί την Main έξοδο. Εσύ απλώς θα ενεργοποιήσεις τις εξόδους που αναλογούν σε κάθε δείγμα. Απλώς από το key editor ή dρum editor θα παίξεις τις νότες που αντιστοιχούν σε κάθε σαμπλ και είσαι έτοιμος.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μπερδεψες λιγο με το drum editor. Αυτα θα γραφτουν μονο σε ενα καναλι, δηλαδη για παραδειγμα στο midi 1 και απο κει και περα θα παιξω με αυτα που λες χωρις να χρειαστει να "ζωγραφισω" κατι αλλο σε αλλο midi?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω δεν το θυμάμαι ακριβώς στο cubase Πως γίνεται. Το Tracktion που χρησιμοποιώ είναι πιο απλή η όλη διαδικασία.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Τελικά παράγγειλα τα BFD (ελπίζω να αξίζει-που θα αξίζει:P). Πάντως για τις 4g ram μου είπε ένας φίλος ειδικός στα PC οτι είναι λίγο υπερβολή καθώς για να λειτουργήσουν ουσιαστικά και τα 4 g πρέπει να έχεις 64bit-ο επεξεργαστή...και εγώ δεν έχω :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το Cubase που λέτε αν και δεν το έχω δοκιμάσει φαντάζομαι οτι θα πρεπει να φτιάξεις ξεχωριστο κανάλι για μπότα, ταμπούρο κ.τ.λ. (πολύ μπελάς) και μετά να κάνεις κάθε κανάλι export και μετά import σε audio κανάλια ωστε να έχεις δυνατότητα επεξεργασίας και να μπορείς να περάσεις τα effe...αλλά μου φένεται μπελαλίδικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά! Τελικά παράγγειλα τα BFD (ελπίζω να αξίζει-που θα αξίζει:P). Πάντως για τις 4g ram μου είπε ένας φίλος ειδικός στα PC οτι είναι λίγο υπερβολή καθώς για να λειτουργήσουν ουσιαστικά και τα 4 g πρέπει να έχεις 64bit-ο επεξεργαστή...και εγώ δεν έχω :roll:

 

Ειναι οντως υπερβολη. Και εκτος του οτι δεν θα το επιτρεψει το λειτουργικο σου(Windows XP φανταζομαι) τα Cubase/Nuendo υποστηριζουν μεχρι 2gb ram. Για παραδειγμα εαν προσπαθησεις να ανοιξεις μεσα απο αυτα τα προγραμματα VST instruments που φορτωνουν δειγματα στη ραμ και αυτα μαζι με τους πορους που χρειαζεται το προγραμμα για να τρεξει ξεπερνουν τα 2gb ram εσυ και 4 γιγα να εχεις δεν θα μπορεις να τα αξιοποιησεις.

 

Το θεμα ειναι αρκετα γνωστο στο επισημο φορουμ του Cubase. Εγω εχω το Cubase 4.02 και απ'οτι ξερω ακομα μεχρι 2g ram υποστηριζει.

 

Επειδη εχω χρησιμοποιησει και BFD και EZ-drummer εχω να πω οτι:

Το πρωτο εχει απιστευτη ποικιλια και απολυτη φυσικοτητα και ρεαλισμο στον (ακατεργαστο ομως)ηχο ενω το δευτερο ειναι πολυ πιο απλο στη χρηση και εχει πιο "γυαλισμενο" ηχο.

 

Αφου διαλεξες τελικα το BFD ετοιμασου να παιξεις αρκετα(αυτο ειναι και το ωραιο)με compressing, gating και eq'ing. Δεν ξερω τι ειδος μεταλ παιζεις αλλα θα χρειαστεις μπολικο compressing για να αλλαξεις το jazz-rock feel του BFD. Αλλα ειπαμε!Αυτα ειναι τα καλα! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μπερδεψες λιγο με το drum editor. Αυτα θα γραφτουν μονο σε ενα καναλι' date=' δηλαδη για παραδειγμα στο midi 1 και απο κει και περα θα παιξω με αυτα που λες χωρις να χρειαστει να "ζωγραφισω" κατι αλλο σε αλλο midi?[/quote']

 

Φυσικά και δεν θα κανεις κι αλλο κανάλι για drawing. Οτι θες ρυθμίζετε από το bfd και από το Ezdrummer και γενικώς όλα τα vst πλέον σου επιτρέπουν να ρυθμίσεις εξοδους και κανάλια από το interface τους..

:wink:

 

Επίσης τέλος κι εγώ θα πρότεινα addictive drums χαλαρά.

 

http://virtualstudio.wordpress.com/2007/02/20/xln-audio-addictive-drums/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου