Προς το περιεχόμενο

Passive attenuator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω μια κεφαλή Marshall Jcm2000 dsl 100watt. Την χρησιμοποιούσα σε rock club με ικανοποιητικό stage και καλή ηχομόνωση (και την καταευχαριστήθηκα)

αλλά τώρα που την έφερα σπίτι για τον χειμώνα δεν μπορώ να την ανοίξω όσο θα 'θελα για να βγάλω τον ήχο που θέλω.

 

Την χρησιμοποιώ με 1Χ12 ή και 1Χ10 καμπίνα...βέβαια δεν βοηθάει το γεγονός ότι μόλις παρήγγειλα και μια Μάρσαλ 1936 με δυο G12 75Ts...

 

Σκέφτομαι την λύση ενός passive attenuator... δεν θέλω ούτε ηχογραφήσεις, ούτε εξομοιώσεις καμπίνας, ούτε IR κτλ κτλ

 

Θέλω την γνώμη σας αφού διαβάσετε τα παρακάτω disclaimers για να γλυτώσουμε χρόνο:

 

1. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής ΔΕΝ έχει master volume. Δεν ξέρω αν στα χαρτιά ή με τεχνικούς όρους θεωρείται ΜV ενισχυτής, αλλά πρακτικά δεν έχει master... η νέα έκδοση του συγκεκριμένου μοντέλου, η βιετναμέζικη έχει (έχει δυο έξτρα knobs δηλαδή, master volume 1 και master volume 2 που κανεις assign ανάλογα με ποιο θες να χρησιμοποιήσεις). Ο δικός μου ΔΕΝ έχει. Έχει μόνο Gain (πόσο cruch ή distortion θέλεις, ανάλογα το voicing) και volume.

 

2. Δεν επιζητώ volume τηλεόρασης ή κινητού τηλεφώνου. Και πάλι δυνατά θα τον έχω. Απλά δεν μπορώ σε άνω δωμάτιο 15 τετραγωνικών να τον έχω στο 3-4 (στο ultra κανάλι) που τον είχα στο εν λόγω stage. 

 

3. Το πρόβλημά μου κυρίως είναι μια ενοχλητική fizzy υψηλή συχνότητα αν ο ενισχυτής είναι κάτω από το 3 (στο ultra κανάλι πάντα, στο clean crunch κανάλι μου αρεσει σε ολες τις εντάσεις). Η συχνότητα αυτή όσο δυναμώνεις τον ενισχυτή, φεύγει (ή για να το περιγράψω καλύτερα, γίνεται όλο και πιο ''ασήμαντη'' όσο αυξάνεται το volume). Έχω δοκιμάσει να την ''δαμάσω'' με EQ pedal στην λούπα είτε παίζοντας με τις συχνότητες είτε χαμηλόνωντας το volume του EQ και δυναμόνωντας τον ενισχυτή. Επίσης εξαρτάται και από το που κοιτάς το μεγάφωνο... αν το κοιτάς στα μούτρα δεν είναι πολύ αντιλιπτή (βεβαια ο ήχος είναι πιο ''σκληρός'') στα πλάγια είναι πιο αντιληπτή.

 

4. Ο ενισχυτής δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα με το bias, το τσεκάρω συχνά μαις και είναι εύκολο και δεν ντριφτάρει, μένει εκεί που το ρύθμισα.

 

Γνώμες? Αξίζει να δώσω μισό χιλιάρικο για ένα καλό passive ή να μαζέψω λεφτά για power station (που τα μισά του features μου είναι αχρείαστα)? Έχω και έναν Bassman του '68 και αν και δεν παίζω με αυτόν πια έξω, θα ήθελα να τον crankάρω μια μέρα... (έχω δοκιμάσει σπίτι αλλά ίσα ίσα γαργαλούσα τις χορδές και φοβόμουν να ''βαρέσω'' μην κουφαθώ) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Αξίζει να δώσω μισό χιλιάρικο για ένα καλό passive

 

ναι αξιζει

 

https://www.thomann.de/gr/tube_amp_doctor_silencer.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAwP6sBhDAARIsAPfK_wYXhQujFp_THe25v4zxNB9DX8yMeRcPv7LqRadvCb9w-uXLRQZukTIaAmw4EALw_wcB

 

το εχει φιλος και κανει δουλεια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

αυτό είχα κατα νου και εγώ... με ποιον ενισχυτή/ές το έχεις ακούσει? Μόνο μειονέκτημα οτι δεν έχει επιλογέα ohm (και κάποιες αχρείαστες λειτουργίες που άλλα ακριβά made in germany δεν έχουν...όπως line out κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς τον OP. 
O συγκεκριμενος ενισχυτης εκτος απο γκεην για το καθε καναλι εχει κ βολιουμ για το καθε καναλι σωστα?

Οποτε γιατι λες πως δεν εχει μαστερ βολιουμ. Απ'οτι καταλαβα, ειναι σαν να εχει μαστερ βολιουμ με δυο ρυθμιστικα για αυτο.

 

Αν εχω καταλαβει καλα βεβαια, το πραγματικο προβλημα εξακολουθει να υπαρχει κ να ειναι πως δεν παιζει οπως θες χαμηλα, πραγμα που σημαινει πως οντως χρειαζεσαι το ατενιουεητορ, αλλα μπερδευτηκα λιγο με το πρωτο ποστ κ το πως το εθεσες κ γι'αυτο κανω την ερωτηση

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

αυτό είχα κατα νου και εγώ... με ποιον ενισχυτή/ές το έχεις ακούσει? Μόνο μειονέκτημα οτι δεν έχει επιλογέα ohm (και κάποιες αχρείαστες λειτουργίες που άλλα ακριβά made in germany δεν έχουν...όπως line out κτλ)

 

Το έχω ακούσει με έναν vibrolux reverb του 66 και έναν deluxe non reverb του 65 καθώς και με έναν 100ρη Plexi early 70s

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ερωτηση προς τον OP. 
O συγκεκριμενος ενισχυτης εκτος απο γκεην για το καθε καναλι εχει κ βολιουμ για το καθε καναλι σωστα?

Οποτε γιατι λες πως δεν εχει μαστερ βολιουμ. Απ'οτι καταλαβα, ειναι σαν να εχει μαστερ βολιουμ με δυο ρυθμιστικα για αυτον.

 

Αν εχω καταλαβει καλα βεβαια, το πραγματικο προβλημα εξακολουθει να υπαρχει κ να ειναι πως δεν παιζει οπως θες χαμηλα, πραγμα που σημαινει πως οντως χρειαζεσαι το ατενιουεητορ, αλλα μπερδευτηκα λιγο με το πρωτο ποστ κ το πως το εθεσες κ γι'αυτο κανω την ερωτηση

 

Σωστά, έχει gain και volume για κάθε κανάλι αλλά άλλο το gain άλλο το volume. Στο συγκεκριμένο μηχάνημα, το gain δεν επηρεάζει την ένταση... είναι απλά πόσο gain θες, αν θες λίγο το βάζεις χαμηλά αν θες trisatanic diabolator που λέει και ο superfunk το βάζεις πιο ψηλά. Έχεις όμως ένα volume για κάθε κανάλι που θα καθορίσει την τελική σου ένταση. 

 

Κοίτα τις εικόνες και δες πως η νέα έκδοση, η βιετναμέζικη έχει master volume για το κάθε κανάλι ενώ οι παλιοί DSLs δεν είχαν. Αυτή είναι η μόνη τους διαφορά (συν ενα resonance knob στον βιετναμέζικο αντί του deepswitch επιλογέα

 

image.thumb.jpeg.cfd89d0e500ec2c8757de0a77e47b72c.jpeg

 

 

 

 

image.thumb.jpeg.c34a20cb7201981114ac9d9666857c3c.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα εχω δει.

Βασικα 2 βολιουμ κ πριν κ τωρα. 

Απλα τα ονομαζει αλλιως κ τα εχει σε διαφορετικο σημειο στο φροντ πανελ.

Χωρις να εχω κοιταξει το μανιουαλ του ενισχυτη, μου φαινεται σαν να εχει 2 ρυθμιστικα για το μαστερ βολιουμ (παλι δηλαδη μαστερ βολιουμ ειναι)

 

Φυσικα δεν παιζουν ολοι οι ενισχυτες το ιδιο καλα χαμηλα, αρα η χρηση ατενιουετορ μπορει να επιβαλλεται.
 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Ναι τα εχω δει.

Βασικα 2 βολιουμ κ πριν κ τωρα. 

 

Ο παλιός έχει 2 volume, o καινούργιος έχει 4 volume. Δεν τα ονομάζει διαφορετικά. Άλλο τα volumes και άλλο τα master volumes :)

 

Τα front panels είναι ολόιδια αν εξαιρέσεις ότι τα equalisation και reverb controls είναι ανάποδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lord_Goumis είπε

 

Ο παλιός έχει 2 volume, o καινούργιος έχει 4 volume. Δεν τα ονομάζει διαφορετικά. Άλλο τα volumes και άλλο τα master volumes :)

 

Τα front panels είναι ολόιδια αν εξαιρέσεις ότι τα equalisation και reverb controls είναι ανάποδα. 

Απο τη στιγμη που εχει ρυθμιστικο κ για γκεην κ για βολιουμ ...τι το θες το μαστερβολιουμ? 🤣

 

Εννοω πως κ αυτο μαστερ βολιουμ δεν ειναι? 

Απλα ενα για καθε καναλι?

Τελος παντων το προβλημα εξακολουθει να ειναι προβλημα, το πως παιζει δηλαδη χαμηλα, απλα εχω μπερδευτει οπως ειπα κ πριν γι'αυτο ρωταω

  • Like 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για το πλαγιως offtopic (δεν εχω κατι να σου προτεινω απο πλευρας attenuator, ειμαι και εγω απλα περιεργος πως δουλευουν τα 300 vol controls σε αυτους τους Marshall) αλλα ειπες οτι στον δικο σου με τα gain & volume οταν ανεβαζεις το gain "βρωμιζει" μεν ο ήχος αλλα η ενταση του παραμενει απολυτως ιδια? Δεν υπαρχει εστω μια καποια αυξηση και στο συνολικο volume output απλα ανεβαζοντας gain? Γιατι τοτε σιγουρα δεν ειναι "συμβατικο" master volume στο τελος της προενισχυσης (πραγμα που εξηγει και γιατι προσθεσαν ενα σε μετεπειτα εκδοσεις), απορω γιατι το σχεδιασαν ετσι.

 

Edit - οπως το ειπε και ο Βρασιδας παραπανω, με μπερδευαν παντα οι εν λογω Marshall με τα 37 volume, I don't get it.

 

Edit 2 - καταλαβαινω την ιδεα του να εχεις σε ενα πολυκαναλο ενισχυτη gain και volume για καθε καναλι ΣΥΝ χωριστο master volume για ολα μαζι, ωστε να μπορεις να στησεις σε καθε καναλι το gain και τη σχετικη ενταση του καθενος και ΜΕΤΑ να μπορεις συνολικα αυτο το πραμα να το ανεβασεις/κατεβασεις απο το μαστερ. Αλλα γιατι να εχεις gain, volume και master για ΚΑΘΕ καναλι?
 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου