Προς το περιεχόμενο

Axe fx 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετιζω ολους τους κιθαριστες και εχω μια ερωτηση. Αν καποιος διαθετει 2400 ευρω και χρειάζεται ενα γαματο μηχανημα για home studio recording και οχι μονο (ισως και για live με την πεταλιερα του (αλλα 700 ευρω)) αξιζει να το παρει?? Εχω την tonelab le (την συνδεω πανω στην καρτα ηχου m audio) αλλα θεωρω οτι ειναι λιγη για επαγγελματικες παραμορφωσεις χωρις τζιτζικισματα και μουντιλες. Λεω να το παρω και να το συνδεσω direct σε καρτα ηχου m audio και q base 5. Οι κιθαρες που χρησιμοποιω ειναι πολυ καλες (Jem, Gibson les paul custom 80s, Stratocaster 1973) οποτε το μονο που χρειαζομαι για καλο ηχο (εκτος απο το παιξημο μου που θεωρω οτι ειναι οκ) ειναι ενα καλο μηχανημα με προσομειωσεις ενησχυτων, καμπινών κλπ. Υπαρχουν αλλες εξισου καλες εναλλακτικες ισως πιο φθηνες??HELP please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χαιρετιζω ολους τους κιθαριστες και εχω μια ερωτηση. Αν καποιος διαθετει 2400 ευρω και χρειάζεται ενα γαματο μηχανημα για home studio recording και οχι μονο (ισως και για live με την πεταλιερα του (αλλα 700 ευρω)) αξιζει να το παρει??

Για όλες αυτές τις προσομοιώσεις και παραμετροποιήσεις και σε live περιβάλλον, το Axe μάλλον δεν έχει αντίπαλο.

Τώρα για studio recording και ακόμα περισσότερο για home studio, προσωπικά το θεωρώ μάλλον υπερβολή. Ξέρω ότι ο Γιώργης (και μερικοί άλλοι) θα διαφωνήσουν αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα έχεις τα χρήματα και τα διαθέτεις πάρτο. Χωρίς να έχω δουλέψει το Kemper βέβαια, μπορώ να πω ότι το Axe FX θα σου λύσει τα χέρια σε οποιαδήποτε κατάσταση. Ελπίζω βέβαια ότι έχεις και αξιόλογα monitor. Από εκεί και πέρα, δεν είναι ανάγκη να διαθέσεις 700 για την midi πεταλιέρα του. Μπορείς με οποιαδήποτε midi πεταλιέρα να έχεις το βασικό τουλάχιστον έλεγχο. Εγώ έχω το Ultra και το χρησιμοποιώ και για live αλλά και για recording. Βέβαια να ξέρεις ότι όπως όλα θέλει ψάξιμο για να πάρεις καλά αποτελέσματα. Έχει αρκετά αξιόλογα έως πολύ καλά presets, αλλά και τεράστια database από όπου μπορείς να βρεις τρομερούς ήχους από καλλιτέχνες, επαγγελματίες ή άλλους bedroom recorders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη την εψαξα εντονα τη φαση του axe fx 2 σε διαφορα forum κλπ..

Αυτο που καταλαβα ειναι πως το axe ειναι ενα υπεροχο εργαλειο το οποιο ομως αποδιδει τα μεγιστα,πλαισιωμενο απο ενα καλο λαμπατο τελικο και καμπινα..

Πολυ προτιμουν τους κλασσικους vht 2/50 η 2/90 που ειναι σχετικως αχρωματιστοι..

Το κακο ειναι πως για axe+τελικος+καμπινα το κασε ανεβαινει επικυνδυνα..

Καλες επιλογες και καλα παιξιματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επειδή δεν το έχω ακούσει ζωντανά το μηχάνημα,αλλά έχω ακούσει το Kemper που είναι της ίδιας τεχνολογίας και νοοτροπίας περί ήχου,θα σου έλεγα αυτό που είπε και ο iliasaek.Χρειάζεσαι οπωσδήποτε λαμπάτο τελικά και καμπίνα για να πάρεις όγκο live.Αλλιώς θα είναι σαν ένα POD HD που κάνει και 1800 ευρώ λιγότερα.Εννοείται ότι στο σπίτι θα κάνεις θαύματα,αλλά πλέον και με free software όπως τα lepou plugins,μπορείς να κάνεις τρομερές δουλειές!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε λαμπάτο τελικά και καμπίνα για να πάρεις όγκο live.

Ο λαμπάτος τελικός δεν είναι ότι πιο ουδέτερο.

Υποτίθεται ότι ο ήχος που θέλεις έρχεται αυτούσιος από το Axe και τον οποίο επιδιώκεις να αναπαράγεις χωρίς αλλαγές από τα μεγάφωνα.

Εκτός κι αν κάνω λάθος.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο λαμπάτος τελικός δεν είναι ότι πιο ουδέτερο.

Υποτίθεται ότι ο ήχος που θέλεις έρχεται αυτούσιος από το Axe και τον οποίο επιδιώκεις να αναπαράγεις χωρίς αλλαγές από τα μεγάφωνα.

Εκτός κι αν κάνω λάθος.....

Όχι δεν έχεις καθόλου άδικο,απλά υπάρχουν ορισμένοι οι οποίοι ''χρωματίζουν'' λιγότερο!!Κάτι χάνεις,κάτι παίρνεις,δε γίνεται να τα έχουμε όλα!! ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την προσωπική μου άποψη, το Axe Fx ακούγεται καταπληκτικά -και καμία σχέση με κανένα pod gt, eleven rack, etc- και μόνο του. Πραγματικά η ποιότητα του φαίνεται. Υπάρχουν καλλιτέχνες που το χρησιμοποιούν στη λούπα (Petrucci, Vai κτλ) υπάρχουν άλλοι που το τρέχουν με τελικό και καμπίνα (Ola Englund). Έχω δει και αρκετούς (π.χ. Animals As Leaders) κυρίως νέες μπάντες του ακραίου/djent ήχου οι οποίοι πάνε καρφί από το AxeFx στο PA σε live καταστάσεις με εξαιρετικά αποτελέσματα. Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως.. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου