Προς το περιεχόμενο

Axe fx 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H tonelab βγάζει φαντιστικόήχο από τον ενισχυτή αλλά άμα την πας καρφί τσιμπάει κάμπωσο,μάλλον επιδή δεν έχει αυξομίοση μικροφώνου σαν κάτι digitech δεν το λέω βέβαια με σιγουριά αυτό αλλά το θέτω σαν υποψία

Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη ξεκιναω μια ηχογραφηση και θελω ο ηχος μου να σκοτωνει...χαχαχαχα τελος παντον θελω οτι καλυτερο απο πλευρα μηχανηματων και διαθετω μεχρι 2500 ευρω αλλα δεν ειναι αναγκη να πληρωσω κατι που μπορει  με λιγοτερα χρηματα να κανω την δουλεια μου επαγγελματικα γιαυτο ρωταω αποψεις. Υπαρχει δηλ. κανεις απο τους μεγαλους που γραφει στο studio και χρησιμοποει pod hd 500?? Μου φαινεται πως οχι αλλα μπορει να κανω και λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη ξεκιναω μια ηχογραφηση και θελω ο ηχος μου να σκοτωνει...χαχαχαχα τελος παντον θελω οτι καλυτερο απο πλευρα μηχανηματων και διαθετω μεχρι 2500 ευρω αλλα δεν ειναι αναγκη να πληρωσω κατι που μπορει  με λιγοτερα χρηματα να κανω την δουλεια μου επαγγελματικα γιαυτο ρωταω αποψεις. Υπαρχει δηλ. κανεις απο τους μεγαλους που γραφει στο studio και χρησιμοποει pod hd 500?? Μου φαινεται πως οχι αλλα μπορει να κανω και λαθος

 

Υπάρχει και αυτό

 

http://www.amtelectronics.com/products/guitar_series_fx_pedals/chameleon_cab/

 

ψάξε κανένα βιντεάκι να δεις τι καλή δουλειά κάνει,εννοήται πως θα πρέπει να το κοιτάξεις από κοντά και πως θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την καμπίνα από την Le

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πρέπει να αναρωτηθείς ή να μας πεις το εξής: Έχεις φτιάξει τον ήχο σου? Γενικά με τον ενισχυτή σου, την πεταλιέρα σου, τα πετάλια σου, οτιδήποτε. Έχεις φτάσει να ακούς αυτό που θες; Αν ναι πρέπει να βρεις τρόπο να το περάσεις στην ηχογράφηση (mic στον ενισχυτή ή κάποιο cab sim ΚΑΛΟ). Αν δεν έχεις φτιάξει τον ήχο σου, και απλά είσαι στο περίπου ή φαντάζεσαι, καλό είναι να τον βρεις πριν προχωρήσεις σε οτιδήποτε. Αν βασικό συστατικό του ήχου σου πχ είναι ο Laney που ανέφερες και το Drive του Nova System, ξέχνα το AxeFx, και επένδυσε είτε σε ένα mic, είστε σε ένα cab sim. Αν θες να ψαχτείς, έχοντας ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή, με άπειρες επιλογές, ποιοτικά εφε, ρεαλιστικά ods/dist και ένα κάρο γνωστούς ήχους ενισχυτών κτλ, πας σε AxeFx.

Σίγουρα κάποιος έχει γράψει και με pod, και με gt-10 ακόμα και με Marshall Mg10 και Line6 Spider της σειράς. Το θέμα είναι εσύ τι θες να κάνεις, και πώς να προσεγγίσεις τον ήχο σου. Πόσο ευέλικτος θες να είσαι (να έχεις τον ίδιο ήχο, σε records, lives, στο δωμάτιο σου κτλ), αν έχεις αντοχή να κουβαλάς τον εξοπλισμό σου, ακόμα και να μαλώνεις με τους γείτονες.. :) Η λύση για silent recording με αξιώσεις και στουντιακή ποιότητα ΓΙΑ ΜΕΝΑ είναι είτε AxeFx είτε Torpedo VB101/Live. Ακριβές λύσεις μεν, δοκιμασμένες δε, και αποτελεσματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βγαλει πολυ καλους ηχους με το nova system πολυ κοντα σε αυτο που θελω (ισως σε μερικες περιπτωσεις περισσοτερο drive για καποια σολα αλλα σε γενικες γραμες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Το θεμα ειναι οτι σε καμοια περιπτωση δεν μπορω να τον μεταφερω στο home studio μου χωρις να ξεκουφανω τους γειτονες και επειδη γραφω συνηθως βραδυ καταλαβενεται τι παιζει. Γιαυτο μπηκα στην διαδικασια να σκεφτομαι το axe fx 2. δεν θελω να κανω καμια εκπτωση πλεον στον ηχο μου (μια ζωη εχουμε αλλωστε  και αν δεν την γλεντησουμε...) και αφου μου δινεται η δυνατοτητα οικονομικα γιαυτο το σκεφτομαι. Τωρα αν υπαρχει τροπος να χρεισημοποιω Nova + ενισχυτη και να μην ακουγονται δυνατα αυτα τοτε θα ηταν πολυ ενδιαφερον γιατι με το Nova μπορεις να κανεις πραγματικα θαυματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο home studio σου θα ηχογραφήσεις;

Ναι στο σπιτι μου και μετα αφου ενωθουν ολα τα οργανα θα πανε για mastering και λοιπα σε επαγγελματικο studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εναλλακτική, μπορείς να δοκιμάσεις το reamping, να γράψεις δηλαδή τις κιθάρες σου στο PC dry μεσω κάποιου Plug in, και να πας μετά στο στούντιο να τις περάσεις από τον ενισχυτή σου.

 

Επίσης μπορείς να δεις τη λύση του isolation cabinet.

 

Η γνώμη μου είναι μην μπλέξεις με virtual, γιατί θέλουν πολύ ψάξιμο και εμπειρία. Αν βέβαια έχεις διάθεση κάντο, αλλά στην περίπτωσή σου δεν βολεύει και δεν έχει και νόημα, αφού ήδη έχεις βρει τον ήχο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εναλλακτική, μπορείς να δοκιμάσεις το reamping, να γράψεις δηλαδή τις κιθάρες σου στο PC dry μεσω κάποιου Plug in, και να πας μετά στο στούντιο να τις περάσεις από τον ενισχυτή σου.

 

Επίσης μπορείς να δεις τη λύση του isolation cabinet.

 

Η γνώμη μου είναι μην μπλέξεις με virtual, γιατί θέλουν πολύ ψάξιμο και εμπειρία. Αν βέβαια έχεις διάθεση κάντο, αλλά στην περίπτωσή σου δεν βολεύει και δεν έχει και νόημα, αφού ήδη έχεις βρει τον ήχο σου.

Το reamping που εγραψες δεν με ενδιαφερει γιατι θελω να παιζω με καλο ηχο αλλιως δεν υπαρχει περιπτωση να γραψω σωστα (δεν υπαρχει αυτη η ηδονη του καλου ηχου).

Τωρα για το isolation cab δεν εχω αποψη. εχεις να πρωτεινεις κατι συγκεκριμενο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως μπορείς να πειραματιστείς στο τζάμπα διάφορες καμπίνες και μικρόφωνα.

 

Αν έχεις το guitar rig ή κάποιο άλλο πρόγραμα  ή να στο δώσει κάποιος ή να το κατεβάσεις.

 

Μπορείς να χρεισημοποιήσεις τις καμπίνες και τα μικρόφωνα του προγράματος (εννοήται πως έχεις καταργίσει την καμπίνα από την Le)για να πάρεις μια ιδέα αν σου αρέσει κάτι.

 

Αν σου κάνει η καλύτερη λύση πιστεύω πως είναι η cameleon cab(αν μου περισεύαν θα το τσιμπούσα) που σου γλυκαίνει τον ήχο από τζιτζίκια και δεν χάνεις και την διαύγεια και να σου γίνει μουντός και αυτό γιατί έχει πολλές ρυθμίσεις (εκτός αν πας σε κάτι πολύ ακριβό) δες βιντάκια αν δεν έχεις δει.

 

Να ξέρεις πως το πεταλάκι που έχω είναι πιο καλό από το ψηφιακό(guitar rig κτλ)και αυτό δεν το λέω για να το παίξω ο κάποιο(στο κατω κάτω άλλος το σχεδίασε)αλλά στο λέω για να γνωρίζεις πως αν σου αρέσει το ψηφιακό σίγουρα το αναλογικό θα σε ξετρελάνει ειδηκά το cameleon

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις βρει τον ήχου σου δες για ένα από τα δύο:

 

http://www.thomann.de/gr/two_notes_torpedo_vb101.htm

http://www.thomann.de/gr/two_notes_torpedo_live.htm

 

Τα υποστηρίζω με τεράστια θέρμη γιατί τα ξέρω, τα χρησιμοποιώ και τα ακούω. Ακόμα και με το iso cab (το οποίο είναι ένα κουτί στην ουσία με ηχομόνωση και ένα ηχείο με θέση μικροφώνου) θα έχεις θόρυβο αν πεις να παίξεις δυνατά. Η Randall βγάζει μία τέτοια καμπίνα:

 

http://www.thomann.de/gr/randall_isolation_12c.htm

 

Το θέμα με το Torpedo (και τεράστιο + για μένα) ότι το παίρνεις παντού μαζί σου και έχεις πάντα τον ίδιο ήχο. Είναι πολύ εύκολο στην λειτουργία, και πραγματικά σου λύνει τα χέρια.

 

Ψάξου λίγο με τα Torpedo, δες βίντεο και άκου ήχο. Θαύματα σου λέω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου