Προς το περιεχόμενο

Remix των Broken Tempo στη συμφωνία Νο 9 του Dvořák


broken tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Broken Tempo συμμετέχουν στον διαγωνισμό της Deutsches Symphonie-Orchester Berlin

με το Remix τους στη συμφωνία Νο 9 του Dvořák (3rd movement).

 

Μπορείτε να ακούσετε το Remix στο

https://soundcloud.com/broken-tempo/dso-dvo-k-into-a-new-world

 

Τα σχόλια εννοείται ευπρόσδεκτα.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν βαλατε καποιον να ραπαρει απο πανω, παλι καλα... :P

Η ιστορια (ή να πω καλυτερα, "η πλακα") με τα remix εχει ξεφυγει εντελως. Το μεγαλυτερο ποσοστο της "νεας" μουσικης που κυκλοφορει ειναι πλεον remix. Κι αφου δεν αφησαν τιποτα ορθιο/αμιξαριστο (απο Jazz μεχρι...ρεμπετικα) τα τελευταια 15+ χρονια, τωρα αρχιζουν να πιανουν και την Κλασσικη. Kαι δεν αναφερομαι ειδικα στους Broken Tempo, γενικα μιλαω.

 

Οσο για τους ακροατες των απειρων remix, ζητημα ειναι αν ενα 5% απ'αυτους εχει ακουσει ποτε τα original εργα. Δεν φταινε αυτοι βεβαια, που να τα ακουσουν οι ανθρωποι, ποιος να τους τα βαλει να τα ακουσουν? Ολη η μουσικη βιομηχανια ειναι ενα απεραντο remix. eyeroll.gif

 

Δεν μου αρεσε λοιπον το remix της συμφωνιας του Dvorak. Ισως γιατι στο μυαλο μου γινεται αυτοματα η συγκριση με το original εργο το οποιο ειναι εξαιρετικο. Sorry guys. 8)

Απεναντιας ομως, μου αρεσαν 5-6 κομματια που ακουσα απο τους ιδιους μετα το remix, και ιδιαιτερα η εκτελεση του Personal Jesus. ;)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τωρα αρχιζουν να πιανουν και την Κλασσικη...

 

Μπααα... 30+ χρονια πριν 8)

www.youtube.com/watch?v=159sMOkEq5o&list=PL9AF6653C431405D1

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω "τωρα αρχιζουν να πιανουν και την Κλασσικη" εννοω σε τετοιο βαθμο και με τετοια συχνοτητα. Remix σε διαφορα εργα γινοταν παντα, αλλα ο χαμος που γινεται τα τελευταια 10 χρονια δεν εχει προηγουμενο. Κι αυτο φυσικα λογω της παμφθηνης τεχνολογιας που επιτρεπει πλεον στον καθε DJ/"παραγωγο" (και ειναι εκατομμυρια πλεον απο δαυτους εκει εξω :P) να κοβει και να ραβει οτιδηποτε με το PC του απ'το σπιτι του.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου συγχυζεσαι...  :D

Δεν φταιει τοοοσο πισακι. Το γεγονος οτι υπαρχουν αποδεκτες, με θορυβει περισσοτερο. ::)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια εννοείται ευπρόσδεκτα.

 

Δεν θα πω "μπραβο" διοτι συμφωνω με τον καταρρακτη.

Απο την αλλη ομως οφειλω να αναγνωρισω ευρηματικοτητα.

Τεχνικα (ααααν μας ενδιαφερει) εχει σημεια που θελουν χρονικη βελτιωση.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν η ίδια η Deutches Symphonie (Συμφωνική του Βερολίνου) μοιράζει δείγματα του έργου για τον διαγωνισμό / πείραμα, όπως το λέει, τα σχόλια για το ποιος ακούει/ξέρει κλασσική μουσική περισσεύουν. Για να είναι σύμφωνοι αυτοί και να το διοργανώνουν, προφανώς απώτερος σκοπός είναι να γνωρίσουν οι νεότεροι το είδος.

 

Σε ότι αφορά την προσπάθεια των  Broken Tempo να πω πως συμφωνώ με τον digisilence καθως το αποτέλεσμα δεν ρέει ρυθμικά.

 

Καλή επιτυχία πάντως παιδιά!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ακουγα χτες.

 

Βρισκω αυτο που κανετε πολυ δημιουργικο, ανεξαρτητα απο το εαν μου αρεσει ή δε μου κανει σαν ακουσμα.

 

Μια σκεψη. Μιας και συνθεσεις οπως αυτη η συμφωνια για παραδειγμα, ειναι πολυ καλα δομημενες και πολυ ομορφα ισορροπημενες, νομιζω πως η ανασκευη τους σε κατι αλλο χρειαζεται να αναπαραγει με καποιο τροπο αυτες τις ισορροπιες.

 

Συμφωνω πως δε ρεει ρυθμικα.

 

Ευχομαι καλη επιτυχια με το διαγωνισμο!

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου