Προς το περιεχόμενο

Axe fx 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όλες αυτές τις προσομοιώσεις και παραμετροποιήσεις και σε live περιβάλλον, το Axe μάλλον δεν έχει αντίπαλο.

Τώρα για studio recording και ακόμα περισσότερο για home studio, προσωπικά το θεωρώ μάλλον υπερβολή. Ξέρω ότι ο Γιώργης (και μερικοί άλλοι) θα διαφωνήσουν αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Εγω παντως θα συμφωνησω!!!! Για home studio μια χαρα κανεις την δουλεια σου με plugins και γενικα software λυσεις. Το axe εγω το ονομαζω κιθαροκουτι η οτι θα ηθελε ενας κιθαριστας κλεισμενο σε 2U.Δεν το βαριεσαι σχεδον ποτε (παρολο που τρωγομαι να δοκιμασω το kemper με την θυσια του axe μονο απο gasιτιδα!! :) ) και με εναν τελικο τυπου matrix η ακομα πιο φθηνα art sla που εχω κ εγω εχεις ενα πολυ καλο live rig.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Na προτεινω και το καινουριο kemper powerhead που εχει και το ενσωματωμενο τελικο για να μην χρωματιζει τοσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na προτεινω και το καινουριο kemper powerhead που εχει και το ενσωματωμενο τελικο για να μην χρωματιζει τοσο ?

Εβλεπα κατι demo απο το μηχανημα που λές και εχω την απορία γιατι δεν τον έκαναν λαμπάτο τον τελικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβλεπα κατι demo απο το μηχανημα που λές και εχω την απορία γιατι δεν τον έκαναν λαμπάτο τον τελικό?

 

Διότι η λαμπά χρωματιζει αρκετά τον Ήχο οπότε χάνεται η προσωμειωση. Το τραντζιστορ είναι πιο αχρωμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις βρει τον ήχου σου δες για ένα από τα δύο:

 

http://www.thomann.de/gr/two_notes_torpedo_vb101.htm

http://www.thomann.de/gr/two_notes_torpedo_live.htm

 

Τα υποστηρίζω με τεράστια θέρμη γιατί τα ξέρω, τα χρησιμοποιώ και τα ακούω. Ακόμα και με το iso cab (το οποίο είναι ένα κουτί στην ουσία με ηχομόνωση και ένα ηχείο με θέση μικροφώνου) θα έχεις θόρυβο αν πεις να παίξεις δυνατά. Η Randall βγάζει μία τέτοια καμπίνα:

 

http://www.thomann.de/gr/randall_isolation_12c.htm

 

Το θέμα με το Torpedo (και τεράστιο + για μένα) ότι το παίρνεις παντού μαζί σου και έχεις πάντα τον ίδιο ήχο. Είναι πολύ εύκολο στην λειτουργία, και πραγματικά σου λύνει τα χέρια.

 

Ψάξου λίγο με τα Torpedo, δες βίντεο και άκου ήχο. Θαύματα σου λέω :)

Ευχαριστω ρε παιδες. Ρε συ Σταυρο πιστευεις οτι με το isolation της randall μπορω να παιζω τον laney λαμπατο vc30 -112 περιπου στο 4 volume και να μην εχω προβληματα με τους γειτονες? Οποτε συνδεω το Nova system πανω στον laney και ειμαι οκ?? Τι μικροφωνο αξιιζει να παρω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το αν θα ακούγεται κτλ είναι συνάρτηση του πόσο δυνατά παίζεις, τι μόνωση έχει το σπίτι, τι αφτιά έχουν οι γείτονες κτλ. Πιστεύω ότι στο 3-4 δεν θα έχεις πρόβλημα στο Laney. Τώρα το πιο κλασικό mic είναι το Shure SM57 το οποίο είναι δυναμικό πολύ καλή επιλογή και φθηνό. Από εκεί και πέρα υπάρχουν άπειρα μικρόφωνα, προενισχυτές μικροφώνων κτλ. Μην μπλέκεις όμως. Αν θες να δώσεις λεφτά (δηλαδή κοντά στο 1.000) εγώ θα σου πρότεινα το Torpedo Live το οποίο σηκώνει μέχρι 100w ενισχυτές, γράφεις αθόρυβα ακόμα και με ακουστικά με τον ενισχυτή σου ακόμα και στο τέρμα αν χρειαστεί και τιμή κάτω από 1000. Τώρα αν θες να μπλέξεις με μικρόφωνα-καμπίνες κτλ, η randall καινούργια είναι στα 500 ευρώ + 105 το μικρόφωνο είσαι στα 600. Επίσης είδα σήμερα ότι παίζει ένα Axe Fx Ultra στις αγγελίες στα 1200 μαζί με midi πεταλιέρα, το οποίο είναι και αυτό τρομερό value/money αν το σκέφτεσαι ακόμα για AxeFx. Μακάρι να ήσουν κατά Θράκη να ερχόσουν στο studio μου να τα άκουγες όλα αυτά στην πράξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το αν θα ακούγεται κτλ είναι συνάρτηση του πόσο δυνατά παίζεις, τι μόνωση έχει το σπίτι, τι αφτιά έχουν οι γείτονες κτλ. Πιστεύω ότι στο 3-4 δεν θα έχεις πρόβλημα στο Laney. Τώρα το πιο κλασικό mic είναι το Shure SM57 το οποίο είναι δυναμικό πολύ καλή επιλογή και φθηνό. Από εκεί και πέρα υπάρχουν άπειρα μικρόφωνα, προενισχυτές μικροφώνων κτλ. Μην μπλέκεις όμως. Αν θες να δώσεις λεφτά (δηλαδή κοντά στο 1.000) εγώ θα σου πρότεινα το Torpedo Live το οποίο σηκώνει μέχρι 100w ενισχυτές, γράφεις αθόρυβα ακόμα και με ακουστικά με τον ενισχυτή σου ακόμα και στο τέρμα αν χρειαστεί και τιμή κάτω από 1000. Τώρα αν θες να μπλέξεις με μικρόφωνα-καμπίνες κτλ, η randall καινούργια είναι στα 500 ευρώ + 105 το μικρόφωνο είσαι στα 600. Επίσης είδα σήμερα ότι παίζει ένα Axe Fx Ultra στις αγγελίες στα 1200 μαζί με midi πεταλιέρα, το οποίο είναι και αυτό τρομερό value/money αν το σκέφτεσαι ακόμα για AxeFx. Μακάρι να ήσουν κατά Θράκη να ερχόσουν στο studio μου να τα άκουγες όλα αυτά στην πράξη :)

ναι το ειδα το ultra και μου κλεινει το ματι και δεν βλεπω και πολλες διαφορες με το axe fx 2. Εχεις υποψη σου διαφορες σημαντικές απο πλευρα ηχου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ειδα το ultra και μου κλεινει το ματι και δεν βλεπω και πολλες διαφορες με το axe fx 2. Εχεις υποψη σου διαφορες σημαντικές απο πλευρα ηχου??

 

Όχι δεν έχω ιδέα. Το 2 όμως έχει usb connection κάτι το οποίο το Ultra δεν έχει. Για μένα πχ είναι τρομερό + αυτό (υπέρ του 2), γιατί στο Ultra η συνδεσιμότητα με pc γίνεται μέσω midi. Τώρα όσον αφορά τους ήχους, σίγουρα θα έχει διαφορές, όταν το έψαχνα είδα ότι έχουν επανασχεδιάσει κάποιους ενισχυτές, έχουν προσθέσει και άλλους. Δεν χάνεις πάντως να πας από εκεί να το δεις, από ότι είδα ο άνθρωπος που το πουλάει είναι πασίγνωστος στο forum, καλοπροαίρετος και τρομερά συνεργάσιμος, σίγουρα θα μπορούσε να σου δείξει τις ικανότητές του μηχανήματος από κοντά και να κρίνεις αν σου κάνει ή όχι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Εχω το Axe II  από τον Σεπτέμβρη και μπορώ με ασφάλεια να πω πως είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Απιστευτοι ήχοι υπερεαλιστικοι, καταπληκτικά εφέ και γενικά φοβερή αίσθηση στο χέρι. Επίσης η εταιρεία που ειναι απο πίσω (fractal) συνεχώς το αναβαθμίζει/βελτιώνει....Παρτο με κλειστά μάτια

Πρόσφατα μου ήρθε και το Atomic CLR active wedge και ο συνδυασμός ειναι απλά τελειος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Εχω το Axe II  από τον Σεπτέμβρη και μπορώ με ασφάλεια να πω πως είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. Απιστευτοι ήχοι υπερεαλιστικοι, καταπληκτικά εφέ και γενικά φοβερή αίσθηση στο χέρι. Επίσης η εταιρεία που ειναι απο πίσω (fractal) συνεχώς το αναβαθμίζει/βελτιώνει....Παρτο με κλειστά μάτια

Πρόσφατα μου ήρθε και το Atomic CLR active wedge και ο συνδυασμός ειναι απλά τελειος!

 

Φίλε μου πες μου αν είχες το Ultra και πήγες στο 2 πες μα διαφορές κτλ. Αν όχι πες μας πως το χρησιμοποιούσες -προ Atomic- (direct, σε λούπα), όπως επίσης αν έχεις φτιάξει δικά σου presets, χρησιμοποιείς μόνο έτοιμα ή κατεβασμένα, πώς σου φαίνεται σαν χειρισμός. Ένα mini review θα βοηθούσε και τον φίλο μας, αλλά θα μας έδινε και πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Το Atomic CLR τι λέει; :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου