Προς το περιεχόμενο

Motu ultra lite mk3 Firewire ΒΟΗΘΕΙΑ ΦΙΛΟΙ


Andreas.S

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αδερφια!

 

Προσφατα αγορασα μεταχειρισμενη απο το ebay την συγκεκριμενη καρτα ηχου υστερα απο παροτρυνση γνωστων φιλων κλπ οτι ειναι μια πολυ καλη καρτα ηχου που για το συγκεκριμενο προτζεκτ που κανω αυτη την περιοδο ειναι οτι πρεπει!

 

Το προβλημα ειναι οτι λογω ασχετοσυνης σε αυτα τα θεματα εχω καποιες αποριες σχετικα με την καρτα! οποτε αν υπαρχει καποιος που την εχει δουλεψει και την ξερει του κανω τεμεναδες για να με διαφωτισει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρήκα!

 

Αρχικά θέλω να μάθω αν θελει ξεχωριστο προγραμμα ηχογράφησης ή μπορω καπως να ηχογραφήσω απο την κάρτα απευθείας..μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι τετοιο αλλα και παλι εχω δει να δουλευει μονο το cuemix fx που ειναι το προγραμματακι μιξης της καρτας..

 

Υστερα αυτη την στιγμη εχω συνδεδεμενη πανω στην καρτα ηχου μονο την κιθαρα και παρολο που εχω επεξεργαστει καπως τον ηχο απο το cuemix fx, αυτος (ιδιως στο drive) παραμενει πολυ κακος..υπαρχει μπουκωμα λογω ηχειων οταν παιζω δυνατα το ακουω αλλα κ ο ηχος σαν ηχος ειναι καραμουζας σχεδον..φταινε τα αστεια ηχεια μου (δηλαδη με ακουστικα παιζει να φταιξει) ή προφανως χρειαζομαι και πεταλια / πεταλιερα κλπ για να φτιαξει ο ηχος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε το πρόγραμμα της κάρτας σου δεν το γνωρίζω. Για να κάνεις ηχογραφήσεις θα χρειαστείς ένα DAW (reaper, audacity, cubase, pro tools, ableton κ.α.).

 

Από κει και πέρα το πώς θα ηχογραφήσεις είναι δικό σου θέμα.

Ο εύκολος τρόπος θα ήταν χωρίς ενισχυτή αλλά με τη χρήση προγραμμάτων του στυλ guitar rig, amplitube κ.α.. Συνδέεις την κιθάρα καρφί στην κάρτα ήχου και είσαι έτοιμος για ηχογράφηση.

 

Ο άλλος τρόπος θέλει λίγη εμπειρία στις ηχογραφήσεις και απαιτεί ενισχυτή και μικρόφωνο οπωσδήποτε (εκτός εάν ο ενισχυτής σου έχει emulated output). Επίσης μπορείς να έχεις και πετάλια ή πεταλιέρα ή να προσθέτεις εφφέ από το πρόγραμμα ηχογράφησης (DAW).

 

Αν θέλεις κάτι άλλο εδώ είμαστε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενισχυτη σοβαρο για ηχογραφηση δεν εχω..ενας 15αρης μαρσαλ με εφε ειναι..

 

Επισης πεταλια η πεταλιερα ακομα δεν εχω αλλα ειναι στις πρωτες προτεραιοτητες μου να παρω..

 

Αρα για να καταλαβω πως εχει η φαση.. ::)

 

Συνδεεις πεταλια με κιθαρα και μετα ολα στην καρτα ηχου και απο εκει και μετα κανεις φαση με το προγραμμα ηχογραφησης..σωστα?

 

Η δικια μου καρτα ηχου εχει ενσωματωμενο dsp οποτε ουσιαστικα οτι επεξεργασια στον ηχο κανω τον κανω στον ηχο που ερχεται απο τα πεταλια και την κιθαρα, σωστα? Και υστερα οτι επεξεργασια κανω απο το προγραμμα ηχογραφησης ειναι πανω στο συνολικο σημα που στελνεται απο την κιθαρα, τα πεταλια και την καρτα ηχου?? εεε??

 

Απο προγραμματα κιθαρας για ηχογραφηση ποιο προτεινετε?? (υπενθυμιζω οτι ειμαι χωρις ενισχυτη και πεταλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι ενα προγραμμα ηχογραφησης audio (DAW) οπως ειπε και ο Δημητρης.

 

Η καρτα ειναι ο ενδιαμεσος του ηχου της κιθαρας σου και του προγραμματος αυτου το οποιο θα δεχθει τον ηχο σου.

 

Απο την καρτα σου θα ρυθμισεις μοναχα το input gain (εχει λογικα καποιο ποντεσιομετρο διπλα απο την εισοδο του καλωδιου) σε αυτη τη φαση ετσι ωστε να μην πικαρει το σημα σου.

 

Ολα τα υπολοιπα θα γινουν στο προγραμμα που θα χρησιμοποιησεις (ηχογραφηση του σηματος και επεξεργασια του).

 

Αγορασε καποια φτηνη εκδοση ενος προγραμματος που προσομοιωνει ενισχυτες κιθαρας (guitar rig/amplitube/th1) σε πρωτη φαση και μεχρι να ξεκαθαρισεις καποια βασικα σε σχεση με την ηχογραφηση ενισχυτη κιθαρας. Καποιες εταιριες δινουν και free εκδοσεις. google is your friend.

 

Οτι αλλη απορια εχεις, που θα εχεις, εδω ειμαστε.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες! με βοηθησατε αρκετα! οτι χρειαστω θα σας ξαναπω!

 

ΑΝ σε περιπτση που εμφανιστει καποιος που εχει δουλεψει την καρτα ας μου στειλει εδω να τα πουμε !!

 

Ευχαριστω και παλι!!  8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πολλά χρόνια αυτή τη κάρτα...αλλά δεν έχουμε να σου πούμε κάτι περισσότερο από αυτό

Απο την καρτα σου θα ρυθμισεις μοναχα το input gain (εχει λογικα καποιο ποντεσιομετρο διπλα απο την εισοδο του καλωδιου) σε αυτη τη φαση ετσι ωστε να μην πικαρει το σημα σου.

όλη τη δουλειά θα τη κάνεις από το πρόγραμμα που θα επιλέξεις για ηχογραφήσεις.

Δεν μας έχεις πει βέβαια σε τι λειτουργικό τη τρέχεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου