Προς το περιεχόμενο

Passive attenuator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Απο τη στιγμη που εχει ρυθμιστικο κ για γκεην κ για βολιουμ ...τι το θες το μαστερβολιουμ? 🤣

 

δες τον παρακάτω DSL401 ενισχυτή (τον έχω και αυτόν) που έχει όντως master volume

 

Πες ότι παίζω στο od κανάλι (μεσαίο πάνελ)

Πρόσεξε ότι έχει και gain και volume το κανάλι αυτό.

 

Αν βάλεις το volume του καναλιού αυτού (κίτρινο) πχ στο 7 και το master volume (κόκκινο) στο 1, ο ήχος σου θα είναι χάλια μαύρα (σαν χαλασμένος τρανζίστορ). Υπεροδηγείς την προενίσχυση και οι τελικές δεν δουλεύουν όπως πρέπει.

 

Aν όμως βάλεις το volume (κίτρινο) πχ στο 2 και το master τέρμα πχ στο 11 ο ήχος βγαίνει φανταστικός. Ίδια decibel και στα δυο σενάρια 🙂

 

Tώρα ας πούμε ότι θέλω να εφαρμόσω το παραπάνω σενάριο στον DSL 100. ΔΕΝ γινεται, γιατί αυτό το με κόκκινο κύκλο κουμπάκι δεν ...υπάρχει 😛  Έχω μόνο το gain και το κίτρινο κουμπάκι.. που πάει να πει ότι ο μονος τρόπος να κάνω τις τελικές να πάρουν μπρος είναι να δώσω όλο και περισσότερη ένταση στο με κίτρινο κύκλο volume !!!

 

Kαταλαβαίνεις τώρα γιατί θέλω το master volume? 😜

 

 

image.jpeg.92aabc3b0decb5b62e776e71eabea3ff.jpeg

 

 

@odis13 ναι, το gain δεν αυξάνει την ένταση (αντε να την αυξάνει ελάχιστα, αν είναι βέβαια στο 0 δεν βγαίνει ήχος γιατί δεν δίνεις σημα), είναι όπως τα gain που έχουμε στα πεταλάκια μας. Στους μοντέρνους ενισχυτές νομίζω αυτό είναι σύνηθες? Αυτό βέβαια για το OD κανάλι (τόσο του DSL όσο και του DSL401 του παραπάνω παραδείγματος). Το πράσινο (clean) κανάλι συμπεριφέρεται αλλιώς το gain, όπως οι vintage amps, δίνει και ένταση.

 

Στο παράδειγμα δε του DSL401 όπως βλέπετε δεν υπάρχει volume στο καθαρό κανάλι, μόνο gain (το οποίο λειτουργεί και ως volume και ως gain control) - ετσι για να μπερδευτουμε περισσότερο 😅

 

Αν και δεν νομίζω ότι είναι και τόσο μπερδεμένα τα πράγματα. Νομίζω ότι οι μοντέρνοι δικάναλοι ενισχυτές αυτή την φιλοσοφία έχουν περί gain ανάλογα με το αν πρόκειται για το καθαρό ή το od κανάλι

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς τον αν έχει η όχι master volume ο ενισχυτής του @Lord_Goumis δεν παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο για εμένα στην ερώτησή του. Άλλος είναι ο ήχος και ακόμη πιο σημαντικό το response που θα πάρει από έναν Marshall με το Gain ψηλά και το Volume χαμηλά και άλλος ο ήχος που θα πάρει με το Volume ψηλά το Gain εκεί που χρειάζεται + Attenuator.

 

To αν χρειάζεται ή όχι attenuator πρέπει να το αποφασίσει ο ίδιος λαμβάνοντας υπόψιν ότι:


1. Mε το attenuator θα χρειάζεται πιο συχνά αλλαγή στις μεγάλες λάμπες αν παίζει συχνά και με τον ενισχυτή τελικιασμένο.

2.  Το power amp drive που θα πάρεις με το volume ψηλά είναι πιο ογκώδες που μπορεί να είναι καλό ή κακό. Επίσης ένας ενισχυτής στον οποίο εξαρτάσαι απ' το power amp drive είναι πολύ πολύ λιγότερο κομπρεσσαρισμένος. Το οποίο είναι πολύ καλό αν τον θέλεις touch sensitive αλλά πολύ κακό για solos Megadeth 🙂

3. Τα καλά attenuators κοστίζουν. Tα καλά attenuators που μπορούν να κάνουν καλά έναν 100άρη Marshall που παραμορφωμένος με τελικιασμένα volumes ξεπερνάει ίσως τα 200 watt, κοστίζουν ακόμη περισσότερο. 

 

Τέλος προσωπική εμπειρία για το αν αξίζουν. Εγώ έχω αυτό:

https://www.motherload.co.uk/product/motherload-elemental-copy/


Παλιότερα είχα το Ultimate Attenuator και αυτό μου φάνηκε αμέσως κλάσεις ανώτερο, παρόλο που και τα δύο είναι reactive τεχνολογίας. Τα απλά passive attenuators που είναι στην ουσία μια ωμική αντίσταση έτσι κι αλλιώς εγώ δε θα τα κοίταζα καν. Compressed fizzy mess. Θα προτιμούσα να παίζω με χαμηλά το όποιο volume ή και με τη βοήθεια πεταλιών (πχ Himmelstrutz) .

 

Γενικά σπάνια παίζω metal ή παρεμφερή είδη οπότε σίγουρα προτιμώ το attenuator απ' το volume στους Marshall, Vox, Matchless. Όταν όμως παίζω metal η κάτι τέτοιο, βάζω απλά τον Boogie, τσίτα το preamp, χωρίς attenuator. H  μόνη περίπτωση βασικά που θα βάλω attenuator στον Boogie είναι όταν θέλω να πιάσω "ψευτο-Dumble" ήχους.

 

Καλύτερο attenuator σήμερα από αυτά που διαβάζω, χωρίς προσωπική εμπειρία θεωρείται αυτό της Tone King. Πάντως κι εγώ επαναλαμβάνω είμαι ικανοποιημένος απ' το δικό μου. Δεν ξέρω αν το άλλαζα. 

 

YΓ: Αυτό που ΔΕΝ θα αλλάξει σίγουρα είτε παίζεις με volume ενισχυτή είτε με attenuator, είναι το response καμπίνας-μεγαφώνων. Τον ήχο των πιεσμένων Celestion μόνο με εκκωφαντικές εντάσεις μπορείς να τον πάρεις. 
  

 

 

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικα αφου αυτα τα 2 βολιουμς, επηρεαζουν κ την ενταση του τελικου σταδιου, ειναι μαστερ βολιουμς.

Στο οτι δεν υπαρχει ας το πουμε global master, δε νομιζω να ηταν για να μην κανει το κυκλωμα πιο πολυπλοκο, αλλα πιο πολυ μου μοιαζει για κακο σχεδιασμο οπως ειπε ο @odis13

 

Απο Μαρσαλ κ μαστερ βολιουμ, ο μονος που επαιζε καλα χαμηλα απ'οσους ειχα ηταν ο JVM οποτε σε καταλαβαινω απολυτα για το ατενιουεητορ.

 

Δυστυχως πρεπει να τα σκασεις οπως ειπαν τα παιδια κ πιο πριν. Εγω θα προτεινα κ το Power station της Fryette. Πανακριβο μεν αλλα καταπληκτικο κ σαν ατενιουεητορ κ σαν τελικος κ για να στειλεις σημα κατευθειαν στον υπολογιστη κ να φορτωσεις IR. Που εδω που τα λεμε μιας κ ολα τα καλα ατενιουεητορ ειναι κοντα στο χιλιαρικο, αυτο προσφερει κ αλλες χρησεις που ενδεχομενως μπ[ορει να χρειαστουν 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kpeyos είπε

To αν χρειάζεται ή όχι attenuator πρέπει να το αποφασίσει ο ίδιος λαμβάνοντας υπόψιν ότι:


1. Mε το attenuator θα χρειάζεται πιο συχνά αλλαγή στις μεγάλες λάμπες αν παίζει συχνά και με τον ενισχυτή τελικιασμένο.

2.  Το power amp drive που θα πάρεις με το volume ψηλά είναι πιο ογκώδες που μπορεί να είναι καλό ή κακό. Επίσης ένας ενισχυτής στον οποίο εξαρτάσαι απ' το power amp drive είναι πολύ πολύ λιγότερο κομπρεσσαρισμένος. Το οποίο είναι πολύ καλό αν τον θέλεις touch sensitive αλλά πολύ κακό για solos Megadeth 🙂

3. Τα καλά attenuators κοστίζουν. Tα καλά attenuators που μπορούν να κάνουν καλά έναν 100άρη Marshall που παραμορφωμένος με τελικιασμένα volumes ξεπερνάει ίσως τα 200 watt, κοστίζουν ακόμη περισσότερο. 

 

1. Όντως οι λάμπες θα επιβαρυνθούν περισσότερο, και έχω διαβάσει στο διαδίκτυο περιπτώσεις που τα (passive) attenuators άρχισαν το... κάπνισμα. Βέβαια σε κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις ήταν φθηνά σχετικά attenuators, αλλά και λίγα σε watt, και είχαν τον ενισχυτή τέρμα.. ε το να έχεις στο δέκα έναν κατοστάρη ενισχυτή με attenuator στο -άπειρο και να είναι και το attenuator μόλις στα 100watt ε, το σενάριο αυτό μυρίζει... καταστροφή 😁

 

Πάντως στο σενάριο μου θέλω να τον παίζω όπως και όταν τον έπαιζα στο παλκο, δηλαδη στο 3-4... και απλά να κόψω κάποια decibel στο σπίτι (όχι σε ένταση ψιθύρου) σίγουρα οι λάμπες θα φθαρούν περισσότερο.. αλλα θέλω να κάνω λελογισμένη χρήση. Όχι κατι extreme 

 

2. Συμφωνώ απόλυτα. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής έτσι συμπεριφέρεται. Γεμάτες νότες με όγκο στα leads τύπου Gary Moore (της still got the blues περιόδου του, όχι πριν) και όχι metal.

 

3. Αν είχα δυναότητα να δοκιμάσω και μου έκαναν, θα τα έσκαγα in a heartbeat

 

ερώτηση: το ultimate και το motherload δεν είναι passive δηλαδή? Θέλουν ρεύμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Τεχνικα αφου αυτα τα 2 βολιουμς, επηρεαζουν κ την ενταση του τελικου σταδιου, ειναι μαστερ βολιουμς

 

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Γι αυτό έγραψα στο αρχικό μου ποστ ότι ''δεν ξέρω αν στα χαρτιά θεωρείται MV amp''.

 

Πρακτικά όμως imho δεν είναι... γι αυτό έδωσα το παράδειγμα με τον dsl401. ίσως ο χαρακτηρισμός global που ανέφερες να ξεκαθαρίζει τα πράγματα.

 

14 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Στο οτι δεν υπαρχει ας το πουμε global master, δε νομιζω να ηταν για να μην κανει το κυκλωμα πιο πολυπλοκο, αλλα πιο πολυ μου μοιαζει για κακο σχεδιασμο οπως ειπε ο @odis13

 

yup, το άλλαξαν άλλωστε σε πολλά μοντέλα. Όχι μόνο στην κεφαλή αλλά και στα βιετναμέζικα combos DSL40cr το πρόσθεσαν αργότερα.

18 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Απο Μαρσαλ κ μαστερ βολιουμ, ο μονος που επαιζε καλα χαμηλα απ'οσους ειχα ηταν ο JVM οποτε σε καταλαβαινω απολυτα για το ατενιουεητορ.

 

γιατί είχε master volume 😛 (ή global master volume όπως συμφωνήσαμε να λέμε τώρα)

 

19 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Εγω θα προτεινα κ το Power station της Fryette. Πανακριβο μεν αλλα καταπληκτικο κ σαν ατενιουεητορ κ σαν τελικος κ για να στειλεις σημα κατευθειαν στον υπολογιστη κ να φορτωσεις IR. Που εδω που τα λεμε μιας κ ολα τα καλα ατενιουεητορ ειναι κοντα στο χιλιαρικο, αυτο προσφερει κ αλλες χρησεις που ενδεχομενως μπ[ορει να χρειαστουν 

 

δυστυχώς το έχω υπόψην μου αλλά μου φαίνεται λίγο overkill σαν λύση.. έχει πολλά features που δεν χρειάζομαι και σκεφτόμουν μήπως είναι τα features αυτά που το κάνουν τόσο ακριβό σε σχέση με ένα απλό attenuator των 500 ευρώ. Αλλά όπως λες, μπορεί κάποτε να χρειαστούν...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
34 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

1. Όντως οι λάμπες θα επιβαρυνθούν περισσότερο, και έχω διαβάσει στο διαδίκτυο περιπτώσεις που τα (passive) attenuators άρχισαν το... κάπνισμα. Βέβαια σε κάποιες από αυτές τις περιπτώσεις ήταν φθηνά σχετικά attenuators, αλλά και λίγα σε watt, και είχαν τον ενισχυτή τέρμα.. ε το να έχεις στο δέκα έναν κατοστάρη ενισχυτή με attenuator στο -άπειρο και να είναι και το attenuator μόλις στα 100watt ε, το σενάριο αυτό μυρίζει... καταστροφή 😁

 

Πάντως στο σενάριο μου θέλω να τον παίζω όπως και όταν τον έπαιζα στο παλκο, δηλαδη στο 3-4... και απλά να κόψω κάποια decibel στο σπίτι (όχι σε ένταση ψιθύρου) σίγουρα οι λάμπες θα φθαρούν περισσότερο.. αλλα θέλω να κάνω λελογισμένη χρήση. Όχι κατι extreme 

Το πόσο συχνά θα χρειάζεσαι αλλαγή στις λάμπες έχει να κάνει πολύ και με τον ενισχυτή. Σε κάποιον vintage ενισχυτή, σε κάποιον Matchless ή Boogie, αν έπαιζες στο 10 μάλλον θα μιλούσαμε για οικονομική καταστροφή 😅.

 

Πολλοί ενισχυτές από τη δεκαετία του '80 και μετά έχουν χαμηλότερα ρεύματα έτσι κι αλλιώς για να μπορούν να ανταπεξέλθουν και οι Κινεζολάμπες 🀄. Oπότε μάλλον με τον ενισχυτή σου στο 3-4 θα είσαι μια χαρά. 

 

Όσον αφορά τους καπνούς, έχει να κάνει με ένα κοινό λάθος. Ο ενισχυτής σου είναι μετρημένος 100watt ΚΑΘΑΡΑ. Όταν αρχίζει και βρωμίζει, αυτό το rating πάει περίπατο και η ισχύς του είναι πολύ μεγαλύτερη. Οπότε πρέπει να είσαι σίγουρος ότι το attenuator που θα διαλέξεις τη σηκώνει.

 

34 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

ερώτηση: το ultimate και το motherload δεν είναι passive δηλαδή? Θέλουν ρεύμα? 

 

Κατ' αρχάς όχι, κανένα από αυτά δε θέλει ρεύμα. Έχεις δίκιο είναι λίγο περίεργη η ορολογία.

'Εχεις δίκιο στο ότι passive ονομάζονται αυτά που δε θέλουν ρεύμα και active ονομάζονται αυτά που θέλουν. Αλλα: Passive ονομάζονται επίσης και αυτά που είναι resistive, δηλαδή λαμβάνουν υπόψιν μόνο τα ωμικά φορτία και απλά προσθέτουν μία αντίσταση για να μην καεί ο τελικός μετασχηματιστής. Παράδειγμα THD Hotplate, DR. Z Brake κλπ

 

Ενώ REACTIVE (και πολλές φορές θα τα ακούσεις και ως active) είναι αυτά που λαμβάνουν υπόψιν όλα τα φορτία: ωμικά, επαγωγικά και χωρητικά. Τα φορτία δηλαδή των αντιστάσεων, των πηνίων και των πυκνωτών. 


ΥΓ: Λοιπόν ίσως τώρα που το ξανασκέφτομαι @Lord_Goumis, αν κάνεις τόσο λελογισμένη χρήση όσο λες, ακόμη και ένα όχι τόσο τρομερό attenuator, θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά. Στο reverb έχει ένα ultimate attenuator με 360€, έχει επίσης και ένα Dr.Z AirBrake με τα ίδια λεφτά. Εγώ θα έπαιρνα το UA. 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚO: Ελέγξε τα Ohm να είναι ίδια με της καμπίνας σου!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos σε ευχαριστώ για το κατατοπιστικό ποστ, καταλαβα...

 

έχω αρκετά πράγματα να σκεφτώ τώρα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να δώσεις 500 ευρώ για αυτό το τενεκεδένιο κουτί πούλα τον ενισχυτή που έχεις και πάρε JVM που τα κάνει όλα και συμφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Άμα είναι να δώσεις 500 ευρώ για αυτό το τενεκεδένιο κουτί πούλα τον ενισχυτή που έχεις και πάρε JVM που τα κάνει όλα και συμφέρει. 

 

Όντως ο JVM είναι στην wish list και αυτός 

 

Πάντως ο ενισχυτής του θέματος δεν είναι ότι θα παίζεται σπίτι... Το καλοκαίρι θα ξαναπάει στο μαγαζί. Δεν θα πεθάνω κιόλας αν δεν του βάλω attenuator. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχει η έκδοση στα 20w (DSL20HR) - ο οποίος έχει ενσωματωμένο attenuator στα 10w - και κοστίζει λιγότερο από 500 ευρώ, imho δεν αξίζει να τα δώσει κανείς για passive attenuator... Παίρνεις άλλον έναν ενισχυτή ( ο συγκεκριμένος είναι και ενισχυταρα) πολύ καταλληλότερο για σπιτικές εντάσεις (όχι ότι δεν σπάει τζάμια και αυτός όταν ανοιχθεί... ) Θα έχεις και ένα backup amp για τα live 😉

 

https://marshall.com/amps/products/amps/dsl/dsl20h

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου