Προς το περιεχόμενο

Passive attenuator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

 

Πάντως ο ενισχυτής του θέματος δεν είναι ότι θα παίζεται σπίτι... Το καλοκαίρι θα ξαναπάει στο μαγαζί. Δεν θα πεθάνω κιόλας αν δεν του βάλω attenuator. 

Φυσικά δεν θα πεθάνεις.

Με ένα  τέτοιο κεφάλι και μια καμπίνα, μπορείς να βγάλεις υπέροχες φώτο όλο το χειμώνα! 😁

Αφού σκέφτομαι και εγώ ότι θα ήθελα μια καμπίνα μαρσαλ και μια κεφαλή τεράστια να τη βάλω στο σαλόνι να την βλέπω απλά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Φυσικά δεν θα πεθάνεις.

Με ένα  τέτοιο κεφάλι και μια καμπίνα, μπορείς να βγάλεις υπέροχες φώτο όλο το χειμώνα! 😁

Αφού σκέφτομαι και εγώ ότι θα ήθελα μια καμπίνα μαρσαλ και μια κεφαλή τεράστια να τη βάλω στο σαλόνι να την βλέπω απλά!

Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη και πιο οικονομική εικαστική παρέμβαση σε ένα σαλόνι από marshall head και καμπίνα 4×12.Θα το έκανα και εγώ αλλά η γυναίκα μου θα είχε πρόβλημα. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

.Θα το έκανα και εγώ αλλά η γυναίκα μου θα είχε πρόβλημα. 

Βάλτε τα πιάτα από πάνω και κάντε το σκρίνιο 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Θα ήταν ένα ωραίο νήμα: "Ο μουσικός εξοπλισμός ως διακόσμηση". 

καλο αυτο.. ετσι θα προσελκυαμε και διακοσμητες στο forum..... 

για το θεμα τωρα..... 

οτι ακριβως ζηταει ο op το βρηκα με το εξης attenuator που πουλησα επειδη μου ειχε γινει προταση για super ανταλλαγη με μια μεξικαν στρατ... δεν ξερω αν ειναι passive active κλπ αλλα φοβερο

 

bad cat the lease το παλιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kosthrash είπε

Εφόσον υπάρχει η έκδοση στα 20w (DSL20HR) - ο οποίος έχει ενσωματωμένο attenuator στα 10w - και κοστίζει λιγότερο από 500 ευρώ, imho δεν αξίζει να τα δώσει κανείς για passive attenuator... Παίρνεις άλλον έναν ενισχυτή ( ο συγκεκριμένος είναι και ενισχυταρα) πολύ καταλληλότερο για σπιτικές εντάσεις (όχι ότι δεν σπάει τζάμια και αυτός όταν ανοιχθεί... ) Θα έχεις και ένα backup amp για τα live

 

έχεις απόλυτο δίκιο... αλλά όπως ανέφερα έχω ήδη έναν combo Marshall (τον dsl401). Φυσικά ο DSL20HR (καθώς και ο αντίστοιχος 40ρης) είναι καλύτεροι ενισχυτές από αυτόν (και με τις ''σωστές'' λάμπες EL34) αλλά και ο dsl401 αν και παρεξηγημένος έχει την πλάκα του (3 actually switchable κανάλια, διαφορετικό eq στα 2, γενικά ιδιότροπος και διαφορετικό layout από τους ''κλασσικούς'' dsl, είτε μιλάμε για κεφαλή είτε για τα πιο μικρά combos) 

7 ώρες πριν, LK είπε

Φυσικά δεν θα πεθάνεις.

Με ένα  τέτοιο κεφάλι και μια καμπίνα, μπορείς να βγάλεις υπέροχες φώτο όλο το χειμώνα! 😁

Αφού σκέφτομαι και εγώ ότι θα ήθελα μια καμπίνα μαρσαλ και μια κεφαλή τεράστια να τη βάλω στο σαλόνι να την βλέπω απλά!

 

4 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη και πιο οικονομική εικαστική παρέμβαση σε ένα σαλόνι από marshall head και καμπίνα 4×12.Θα το έκανα και εγώ αλλά η γυναίκα μου θα είχε πρόβλημα. 

 

Συμπάσχω...Δυστυχώς η 4Χ12 είναι διακαής πόθος αλλά τόσο η γυναίκα όσο και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού μου έριξαν άκυρο (η κοπέλα μου για λόγους χώρου και ο μαγαζάτορας για λόγους έντασης)... παρήγγειλα μια 1936 2Χ12... αλλά φοβάμαι πως θα μου μείνει απωθημένο... αλλά έχουν και οι δυο δίκιο 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με ένα update. 

 

Είχα αυτές τις επιλογες

 

-να πάρω ένα φθηνό passive attenuator (bugera, harley benton) να πειραματιστώ 

-να πάρω ένα πιο ακριβό πχ το Palmer PDI-06

-να πάρω ένα μεταχειρισμένο SPL reducer στις αγγελίες

- να πάρω ένα παρόμοιου τύπου μεταχειρισμένο από το reverb πάνω κάτω στα ίδια χρήματα (weber, thd Hotplate, ultimate attenuator, Dr z)

-να πάρω ένα SPL reducer ή Tube amp doctor silencer (ξεφεύγοντας στο μπάτζετ)

 

επέλεξα την τρίτη περίπτωση, έφτασε σήμερα.

image.thumb.jpeg.960ed0d7e539ce372b9956ba561a99b6.jpeg

 

Είχα χαμηλές προσδοκίες γιατί έριξα πολύ διάβασμα σε φορουμς για το αν αξίζει ένας ''master volume'' ενισχυτής όπως ο DSL να έχει attenuator, ''το γκάζι στον συγκεκριμένο ενισχυτή είναι στο pre-amp gain'' κτλ κτλ

 

Καταρχάς μου έκανε εντύπωση πόσο χαμηλώνει η ένταση στο δωμάτιο με -3db (και ακόμα περισσότερο με -5db) .

Νόμιζα ότι θα χρησιμοποιούσα κυρίως το ''γραμμικό'' knob και όχι τον 3 ή 5db επιλογέα.

 

Κατα δεύτερον, το attenuator αυτό όντως λειτουργεί άψογα. Διάβασα πολλά reviews χρηστών (thomann, reverb κ.α.) και όντως συμφωνώ μαζί τους ότι κάνει αυτό που λέει, δεν αλλοιώνει τον ήχο.

 

Θα το αγόραζα full price αν το έχανα ή μου το έκλεβαν? NAI. Δεν ξέρω αν είναι υπερκοστολογημένο (αυτό είναι το κυρίως κράξιμο που τρώει στα φόρουμς) αλλά αφού λειτουργεί, δεν με νοιάζει. Θα μου έκανε ένα φθηνότερο την ίδια δουλειά? Δεν ξέρω γιατί δεν έχω εμπειρία από attenuators, αλλά τώρα που το έχω δοκιμάσει, γιατί να το ρισκάρω?

 

Τέλος, μου έκανε δουλειά για τον ενισχυτή που ήθελα? Απολύτως. Αυτό δεν είναι confirmation bias, είναι 100% αντικειμενικό. Το ultra κανάλι αυτού του ενισχυτή, ΔΕΝ κάνει για σπίτι. Πολύ αδύναμο και με fizzy high end, ειδικά αν αφήσεις ένα γεμάτο ακκόρντο να ακουστεί, ή αν παίξεις μετά το 12ο τάστο. Θυμάμαι στα λάιβ το είχα στο volume 3 αλλά τελικά το sweetspot του είναι ακόμα πιο μετά (στην μέση περίπου). Είναι τόσο προφανές το πόσο πιο σφιχτό είναι το γκάζι attenuated από το να έχεις το master volume στο 2 που ακόμα και η γυναίκα συμφώνησε (χωρίς να ξέρει ποιος ήχος είναι με το master και ποιος με το spl). Οι τελικές ΠΑΙΖΟΥΝ ρόλο και δεν είναι μόνο preamp gain στο συγκεκριμένο κανάλι.

 

Tέλος, μετά την δοκιμή με τον Μάρσαλ, το δοκίμασα στον 1969 drip edge Bassman που έχω. 

 

Κράνκαρα το volume και έβαλα το attenuator στο -5db

 

Μάι γκόντ!

 

(στο 10 είχε πολύ fuzz ο ήχος και ειδικά οι μπάσες χορδές παραμορφωναν πολύ και τον χαμήλωσα λίγο, ενώ έκλεισα τελείως τα μπάσα).

 

Δεν περίμενα ότι είχε τόσο drive αν τον ανοίξεις... με ένα tubescreamer τύπου παίζεις late 70's metal άνετα!

 

Αυτά εν ολίγοις.. θα ακολουθήσουν και άλλες εντυπώσεις με άλλους ενισχυτές κτλ 

 

 

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου