Προς το περιεχόμενο

Toe!


astraxan19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλοί, δεν τους ήξερα... παίζουν και πολύ καιρό βλέπω, και διαθέτουν κάμποσα άλμπουμ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερο η emo μουσική, η συγκεκριμένη μπάντα τα σπάει πάρα πολύ καλά!!

Ψήνω να αποκτήσω το "RGB" DVD τους!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μου λέει κάτι ιδιαίτερο η emo μουσική

 

Οι συγκεκριμένοι θεωρούνται ότι κινούνται στον emo χώρο;

Κατευθείαν τους θεώρησα post rock φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ooops πατάτα είπα: "Toe is a Japanese music group. While mentioned in many post-rock circles, their song structure and dynamics are similar to many popular math rock artists."

 

Φαίνεται οτι μπερδεύω λίγο την post rock με την emo, (μόλις ανακάλυψα επίσης ότι οι Mars Volta και οι At the Drive In δεν είναι emo όπως μου είχε κολλήσει για κάποιο λόγο :-X)

 

Oh well... Γηράσκω αεί διδασκόμενος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια για instrumental πολυ καλοι!

 

Οι συγκεκριμένοι θεωρούνται ότι κινούνται στον emo χώρο;

Κατευθείαν τους θεώρησα post rock φάση

 

Ειναι καποιος ικανος να με κανει να καταλαβω πως χωριζονται αυτα τα ειδη και γιατι?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... δεν ήξερα καν ότι υπήρχε θέμα μπερδέματος.

 

Γενικά με τις ταμπέλες δεν ασχολούμαι απλά πχ μπαντες σαν αυτοί οι Toe, ή πχ οι Explosions in the Sky, (που φέρνουν και πολύ σε αυτούς), οι Godspeed you black Emperor, Sigurros, Red Sparowes είναι πολύ χαρακτηριστικές μπάντες που οριζουν αυτό που εμένα μου έχουν συστήσει ως post rock.

 

Η emo φάση είναι μια ανάμικτη εφηβική wannabe-punk-goth φάση. Έχει δηλαδή και αυτό το στημένο της, στην οποία μου έχουν κατατάξει μπάντες όπως Bullet for my Vallentine κτλ και κάτι άλλα γκρουπάκια που μου τα είπαν, τα άκουσα μια και τα προσπέρασα δυο, οπότε αν κάποιος ακούει αυτή τη φάση ίσως να μπορεί να σε κατατοπίσει περισσότερο.

 

Αν το σκεφτείς τώρα post rock σαν έννοια απευθείας είναι μια συνέχιση της ροκ. Έτσι καθαρά σαν ιδέα οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι post rock.

Το emo από την άλλη έρχεται από το emotional, οπότε ουσιαστικά οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι emotional. Ταμπέλες. Βγάλε άκρη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου