Προς το περιεχόμενο

Ποια μαρκα καρτας ήχου να προτιμήσω?


Dep0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!

Θελω να αγορασω μια κάρτα ηχου για live performance καταστασεις..χωρις να θελω να ξοδεψω και παρα πολλα χρήματα..usb φυσικα.

Φιλαρακι μου ειπε για focusrite ή lexicon χωρις ομως να εχει καμμια απο τις 2..θα ηθελα και τη δικη σας αποψη.

Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

1. Πρωτα να μας πεις με τι μηχανημα θες να δουλεψεις

 

2. Τι προγραμμα εννοεις για live? πχ Ableton κτλ ή να εχεις ενα daw που να αντικαθιστα κονσολα κτλ;

 

3. Ποσα καναλια;

 

4. Οταν λες χωρις πολλα λεφτα τι εννοεις;!

Πρεπει να εχεις ενα πραγματικο οριο χρηματων (αληθινο) γιατι εκτος της καρτας, ερχονται και αλλα καλούδια μαζι...

 

 

Οποτε, για γραψε λιγα παραπανω πραγματα και εδω ειμαστε ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν φορητό Toshiba i5 6gb ram!

Χρησιμοποιώ κυριως  qubase με superior drummer/addictive drums.

Δεν καιγομαι για πολλα καναλια,με midi συνδέεται η Roland..ενα Left και ενα Right στελνω μονο στην κονσολα οταν εχω λαιβ.Οσο για το χρηματικό, κατω απο 200 €  θα ήταν καλα.

 

 

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρήματα που λες εγώ θα έπαιρνα την focusrite scarlett 2i4. Ένας φίλος μου έχει την Lexicon Alpha και δεν μου άφησε καθόλου καλές εντυπώσεις. Είναι όμως πολύ φθηνή οπότε δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις. Εγώ έχω τώρα την saffire pro 24 dsp της focusrite και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά αυτή είναι firewire οπότε δεν σου κάνει. Ένας άλλος φίλος έχει την focusrite scarlett 2i2 και την δουλεύει σε laptop και είναι μια χαρά. Γενικά όσες κάρτες της focusrite έχω δει, όλες μου φάνηκαν οκ για τα χρήματα τους. Ο λόγος που σου προτείνω την 2i4 και όχι την 2i2 είναι ότι η δεύτερη δεν έχει midi.  

WWW.FREAKOUT.GR Dangerous Web Radio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χρήματα που λες εγώ θα έπαιρνα την focusrite scarlett 2i4. Ένας φίλος μου έχει την Lexicon Alpha και δεν μου άφησε καθόλου καλές εντυπώσεις. Είναι όμως πολύ φθηνή οπότε δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις. Εγώ έχω τώρα την saffire pro 24 dsp της focusrite και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά αυτή είναι firewire οπότε δεν σου κάνει. Ένας άλλος φίλος έχει την focusrite scarlett 2i2 και την δουλεύει σε laptop και είναι μια χαρά. Γενικά όσες κάρτες της focusrite έχω δει, όλες μου φάνηκαν οκ για τα χρήματα τους. Ο λόγος που σου προτείνω την 2i4 και όχι την 2i2 είναι ότι η δεύτερη δεν έχει midi.  

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου! :)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που σου προτείνω την 2i4 και όχι την 2i2 είναι ότι η δεύτερη δεν έχει midi. 

 

οπότε σκέψου αν το χρειάζεσαι. μπορεί να σε καλύπτει η 2i2- ίδιες κάρτες είναι κατα τα άλλα.

εγώ χωρίς να έχω εμπειρία με άλλα interfaces ούτε ακριβά μηχανήματα θα σου απλά οτι όσο καιρό χρησιμοποιώ τη scarlett (κοντά δυο χρόνια δηλαδή) δε μου έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα.

 

απλά σκέψου καλά πόσες εισόδους θέλεις. εγώ για παράδειγμα συνειδητοποιώ εκ των υστέρων οτι θα ήθελα να είχα μια δυο ακόμα...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ρίξε μια ματιά και σ αυτή

http://www.thomann.de/gr/steinberg_ur22.htm

 

Πρωτη φορα τη βλεπω αυτη...μηπως ομως δεν ειναι τοσο καλη οσο η focusrite?Οικονομικη ειναι αλλα...απο θεμα drivers κλπ θα ειμαι οκ?  ???

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό θα πρέπει να στο απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία με τη συγκεκριμένη κάρτα. κάνε και ένα search στο νετ υπάρχουν πολλά άρθρα που συγκρίνουν αυτές τις 2.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου