Προς το περιεχόμενο

Πηγαίνει ο κόσμος σε live;


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό νιώθω μια μικρή απογοήτευση για την προσέλευση του κοινού της Αθήνας σε μαγαζιά με live.

 

Έμενα είναι σχεδόν ο μοναδικός τρόπος διασκέδασης μου. Γουστάρω να πηγαίνω να ακούω live! Πάντα έλεγα "αν είναι να ακούσω dj βάζω ένα cd στο σπίτι μου...".

 

Πριν από 7-8 χρόνια που έπαιζα πολύ συχνά κι εγώ live, ο κόσμος ήταν πολύ περισσότερος, του άρεσε η ζωντανή μουσική... τώρα βλέπω ότι έχει ελαττωθεί αρκετά, ακόμα και σε μεγάλα μαγαζιά που τότε γινόταν το αδιαχώρητο.

 

Τώρα, που κάνω πρωινή δουλειά και παίζω που και που με το συγκρότημά μου κάπου, στην κυριολεξία με πιάνει άγχος για την γνωστή διαδικασία του να καλέσεις γνωστούς κλπ, κλπ... τα μαγαζιά δεν έχουν δικό τους κόσμο με ελάχιστες εξαιρέσεις...

 

Παρατηρώ επίσης ότι και μουσικοί ακόμα δεν πολυπάνε σε μαγαζιά με live αλλά προτιμούν άλλες εξόδους. Τα γκρουπ φταίνε, οι μαγαζάτορες, η κρίση στη μουσική... δεν ξέρω... που πηγαίνει ο κόσμος;

 

Αλήθεια, ο καθένας από εμάς που βγαίνει, για πείτε;;

 

Είναι ιδέα μου όλα αυτά; Τί λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις δίκιο, ο κόσμος που πηγαίνει σε live είναι λιγότερος... και εννοώ τον κόσμο που πηγαίνει να δει γκρούπ και όχι τα μεγάλα μαγαζιά.

 

Aκόμα κι εγώ που παίζω συνεχώς, λέω πολύ συχνά πως αν δεν ήμουν πάνω στη σκηνή δεν θα ήμουνα εκεί!!! Kι αυτό γιατί τα περισσότερα κλαμπάκια που γίνονται τα live, είναι ολίγον χάλια ως χώροι. Mικρά, στενάχωρα, κλειστοφοβικά, με ποτά που αν τα πετάξεις κάτω κάνουν έκρηξη, με πρόγραμμα που ξεκινάει μετά τις 12 το βράδυ (ενώ η ώρα έναρξης είναι 10:30)...

Όλα αυτά τα λέω για τα μαγαζιά και όχι για τα γκρουπ, που όποτε τύχει να πάω σε live συνήθως είναι αξιόλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και ακριβά τα ποτά. Πάντως υπάρχει και υπερπροσφορά από groups, και πολλά δεν είναι και τα καλύτερα. ¶ρα εκ των πραγμάτων σου λέει ο άλλος "που να τρέχω τώρα, και να πετύχω σε κανα μάπα πρόγραμα και να ξενερώσω τη ζωή μου".... κλπ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε κάθε εβδομάδα που θα πάω για καφέ στην πλατεία σίγουρα θα βρω 5-6 καινούριες αφίσες με live από διάφορα συγκροτήματα. Έχω πάει σε αρκετά και από αυτά πολλά δεν με πολυενθουσίαν κιόλλας! Και άλλες φορές δεν πάω γιατί λέω αυτό ακριβώς : Ποιος τρέχει τώρα και αν είναι και μέτριοι;

 

Χώρια η οργάνωση!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ να μου πεις ότι ανύπαρκτη είναι η οργάνωση ακόμη και σε "μεγάλα" συγκροτήματα τώρα στα συνοικιακά έχουμε απαιτήσεις!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι πολυυυυ απαιτητικος..Θελω η μπαντα που

θα παω να δω να ΑΞΙΖΕΙ τα λεφτα της,να παιξει τουλαχιστον

1.5 ωρα,να μην ειναι ακριβα τα ποτα & γενικοτερα να υπαρχει

καλο κλιμα και ΗΧΟΣ..Τις περισσοτερες φορες αυτο που με αποτρεπει

απ το να παω να 'τιμησω' μια μπαντα ειναι το χρηματικο μερος...

Δυστυχως πολλοι μαγαζατορες ειναι 'τσακαλια' και πανε να

βγαλουν λεφτα απο τον κοσμο με εναν παν-αθλιο τροπο..Ονοματα

δε λεμε,οικογενειες δεν θιγουμε! :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σε αυτό που λες οι τελευταίοι που φταίνε είναι τα παιδιά με τις μπάντες!

Στα άλλα συμφωνώ γιατί περιμένοντας αν σπαστείς από το μαγαζί, τότε ακόμη και τα νέα υπερταλέντα τα οποία εντός ολίγου θα γίνουν η νέα υπερμπάντα να δεις, μάλλον θα περάσουν απαρατήρητοι! :cry:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Πάνο τα ίδια και χειρότερα ισχύουν εδώ...

 

Ο κόσμος που πηγαίνει στα live είναι ο ίδιος και ίδιος. Σε όποιο live και να πάω θα δώ πάνω-κάτω τις ίδιες φάτσες.

Οι ίδιες φάτσες που έρχονται και στα live που παίζω εγώ...

 

Δε ξέρω αν φταίνε τα ακριβά ποτά, η γενικότερη ακρίβεια που μας έχει κλείσει όλους στα σπίτια μας περισσότερο από παλιά πάντως ο κόσμος δεν βγαίνει...

 

Κι αν συνυπολογίσουμε ότι πολλοί από εμάς, παίζουμε κωλομέρες (πχ εμείς παίζουμε Δευτέρα :evil: ) γιατί οι μαγαζάτορες δε θέλουν να "χαραμίσουν" τα Παρασκευοσάββατά τους (που σίγουρα όλο και κάτι θα μαζέψουν έτσι κι αλλιώς) και προσπαθούν να τραβήξουν τον κόσμο έξω με διάφορα τέτοια events...

 

Και έτσι τρώμε εμείς οι μουσικοί το "αγγούρι" και το άγχος να μπορέσουμε να βγάλουμε τον κόσμο από τα σπίτια τους και να έρθει να μας ακούσει :roll:

 

Περιττό να πώ, ότι δεν υπάρχει πιο απαίσιο συναίσθημα από την ανασφάλεια που νιώθω κάθε φορά, αν θα έρθει κόσμος ή όχι στο live... :cry:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβά ποτά ίσως, η περασμένη ώρα εμφάνισης που εμποδίζει όσους δουλέυουν την επόμενη πιο πολύ, και η έλλειψη επαγγελματισμού, μαζί με την έλλειψη κάτι πραγματικά καινούριου που θα τραβήξει, σε σχέση με τη μάλλον παρωχημένη επανάληψη, πιο πολύ κατά τη γνώμη μου.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου