Προς το περιεχόμενο

Πηγαίνει ο κόσμος σε live;


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά.....Το κακό με τους χώρους και τα μαγαζιά είναι ότι το κοινό (εμείς) δεν έχουμε απαιτησεις απο τους μαγαζατορες....

 

Ειναι standard ότι άν υπάρχει ένα "όνομα" το μαγαζι θα έχει κόσμο....και θα είναι μάλιστα γεμάτο όσο δεν πάει άλλο

 

Έτσι οι μαγαζατορες βγάζουν απο τη μύγα ξύγγι

> βλ. ποτα, εξαερισμό (που εμείς οι ασθματικοί τραβάμε τα πάνδεινα για να πάμε σε live και να μην μας πιάσει κρίση), καθαριότητα, ήχος, τιμή...μπλάμπλα....

 

Αν ο κόσμος δεν πήγαινε σε Live που δεν ικανοποιούσαν τα standard τους...τότε και τα μαγαζια θα γίνονταν καλύτερα....(ή θα έκλειναν...xaxa :lol:)

 

Πιστεύω πώς είναι λίγοι που έχουν την λογική του Pastelius να πηγαίνουν σε <καλές> συναυλίες και live...

 

BTW εκτός απο το gagarin που μου φάνηκε αξιόλογο εώς αρκετά καλό...Ποιό αλλο μαγαζι ξεχωρίζεται....?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον wasted sunsets. Οι συναυλίες αυτού του τύπου έχουν (δυστυχώς γι' αυτές) ταυτιστεί με κάποιες ορισμένες ηλικίες, ηλικίες που πλέον δεν έχουν ούτε τα χρήματα ούτε το ενδιαφέρον για να στηρίξουν τέτοια πράγματα.

 

Σε σχέση με τους μαγαζάτορες, να ενημερώσω πολύ φιλικά ότι κακώς τους αποδίδονται ευθύνες διότι (όπως θυμόμαστε κάποιοι παλαιότεροι) ΔΕΝ χρειάζονται μαγαζάτορες για να γίνουν συναυλίες. Εμείς θυμάμαι ότι παίζαμε (σχεδόν αποκλειστικά) σε διάφορα λύκεια όπου δεν υπήρχε θέμα πληρωμένου ποτού και ο κόσμος ήταν πάντοτε άφθονος. Μέσα σε ένα βράδυ παιζανε πέντε ή έξι μπάντες και όλα καλά από αυτή την άποψη.

 

Αλλά τι τα θες; Ο ήχος ήταν (από τότε) αίσχος, τα κομάτια ήταν (από τότε) αίσχος και ο κόσμος ήταν (από τότε) άσχετος με το όλο δρώμενο - εκτός αν εσείς νομίζετε ότι οι περισσότεροι πάνε στα live για να ακούσουν μουσική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι πως ο (μουσικός) κόσμος δεν πηγαίνει τόσο σε live γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον. Τουλάχιστον αν κρίνω από τον εαυτό μου, δε βρίσκω λόγο να πάω κάπου και να ακούσω τα ΙΔΙΑ κομμάτια για ν-οστή φορά τα οποία δε θα έχουν ούτε καν μία διαφορετική ενορχήστρωση ή εκτέλεση και απλώς περνάνε στο "ντούκου", έτσι για να ακουστούν και να γεμίσουν το πρόγραμμα.

 

Ο "μη μουσικός κόσμος", πολύ απλά θα πάει στο "όνομα" και όχι στο συνοικιακό γκρουπάκι γιατί πολύ απλά είναι...σίγουρη επένδυση. :lol:

 

Πετυχαίνω πολύ σπάνια "καινούριους" οι οποίοι να παρουσιάζουν δική τους δουλειά και όχι τα γραφικά πράγματα. Και φυσικά...είναι και θέμα χρημάτων για να μπορεί κάποιος να γυρίζει σε τέτοια μέρη και να πετύχει κάτι που να του αρέσει.

 

Από το ηχητικό μέρος, δεν έχω απαιτήσεις. Προτιμώ να ακούσω σάπιο ήχο, αλλά ταυτόχρονα να ακούσω κάτι διαφορετικό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τους μαγαζάτορες' date=' να ενημερώσω πολύ φιλικά ότι κακώς τους αποδίδονται ευθύνες διότι (όπως θυμόμαστε κάποιοι παλαιότεροι) ΔΕΝ χρειάζονται μαγαζάτορες για να γίνουν συναυλίες. Εμείς θυμάμαι ότι παίζαμε (σχεδόν αποκλειστικά) σε διάφορα λύκεια όπου δεν υπήρχε θέμα πληρωμένου ποτού και ο κόσμος ήταν πάντοτε άφθονος. Μέσα σε ένα βράδυ παιζανε πέντε ή έξι μπάντες και όλα καλά από αυτή την άποψη.[/quote']

 

Σωστός-ολόσωστος! Πήγαινα μόλις 1η λυκείου και (με απόλυτη άγνοια κινδύνου) παίρναμε το ρίσκο να διοργανώσουμε συναυλίες σε λύκεια και θεατράκια, πληρώνοντας στο τέλος τον τύπο που έφερνε τα μηχανήματα με τα έσοδα της συναυλίας!!!!!!!!

Δεν θα το τολμούσα με τίποτα σήμερα! Όταν δεν μπορώ να είμαι σίγουρος οτι θα έρθει κόσμος σε ένα (ας πούμε) καλό μαγαζί, πως μπορώ να το πω για ένα γυμναστήριο λυκείου????? τότε όμως δεν μπορούσα να δω αυτόν τον κίνδυνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το τολμούσα με τίποτα σήμερα! Όταν δεν μπορώ να είμαι σίγουρος οτι θα έρθει κόσμος σε ένα (ας πούμε) καλό μαγαζί, πως μπορώ να το πω για ένα γυμναστήριο λυκείου?????

 

Συμφώνω...Εδώ δεν γεμίζουν μαγαζια θα γεμίσει το σχολείο μου???

 

Ασε που χρειάζονται λεφτά και δεν νομίζω οι σημερινοί μαθητές να γουστάρουν να δώσουν 3-4 euro για κάτι τέτοιο...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που χρειάζονται λεφτά και δεν νομίζω οι σημερινοί μαθητές να γουστάρουν να δώσουν 3-4 euro για κάτι τέτοιο...

 

ναι, λογικά έτσι είναι... κι όμως νομίζω πως παλαιότερα ήταν αναλογικά λιγότεροι οι πιτσιρικάδες που ενδιαφερόντουσαν για τη μουσική που παίζει μια ροκ μπάντα.... για κάποιο λόγο όμως που δεν ξέρω, η προσέλευση του κόσμου ήταν τέτοια που μπορούσε να καλύψει τα έξοδα της συναυλίας.

 

Έχω χάσει την επαφή μου με παιδία αυτής της ηλικίας και δεν μπορώ να ξέρω αν σήμερα ένα τέτοιο εγχείρημα θα έβγαινε σε καλό.

 

Δεν είμαι βέβαιος, αλλά μου φαίνεται πως ενώ το κοινό είναι σήμερα μεγαλύτερο, το ενδιαφέρον του είναι πιο "άτονο"... ή απλά μεγάλωσα και έχασα τον αυθορμητισμό μου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις τι ρολο βαραει το schoolwave?Εσυ nemoo σιγουρα

κατι παραπανω απο εμας! :wink: Ειχα ακουσει οτι παιζανε μερικες

μπαντες που ηταν πολυ καλες-ειδικα για σχολικες..

 

Sorry για το offtopic guys !:lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το schoolwave είναι ένα μαθητικό φεστιβαλ που μαλλον έχει καθιερωθεί γιατί παίζει και φετος....

 

Φτιάχνεις demo το οποιό δεν έχει περάσει καμιά επεξεργασία (ηχογράφηση απο πρόβα ας πούμε) και το στέλνεις...

 

Πανε παιδια απο ολη τηνη ελλαδα...Επιτρέπετονται μόνο μαθητές...Και max ένας ενηλικας....

 

Πολλά συγκροτήμτατα αξιζαν οι carbonated lemonade

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=67642457

μου άρεσαν πολύ...

 

Αλλά πολλά ειναι πολύυυ μαπα....

 

Γενικά δεν ξέρω πόσο αξιοκρατικά γίνεται η επιλόγη...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: Κρίμα ρε γαμώτο πάντως γιατί ήθελα να στείλω demo...σε φάση aphex twin ενα laptop στη σκήνη ας πούμε αλλά θέλουν και αλλους...Κρίμα... :lol: :lol: :lol: :lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Συναυλίες στα λύκεια είναι αρκετά πετυχημένες...

Τα λεφτά άπω τα έσοδα φτάνουν άνετα για τα μηχανήματα και τα υπόλοιπα πάνε είτε στο ταμείο για την πενταήμερη ή στις τσέπες μερικών...

Και μάλιστα στο σχολείο μου παίζει να γίνει μία τέλη ιανουαρίου...

 

Βέβαια μόνο ενα 20% του κοινού έχει κάποια σχέση με rock/alternative κλπ, οι πιο πολλοί έρχονται για φίλους/κοπέλες/χαβαλέ κλπ.

αλλα όπως ειπε και ο eye εκτός αν εσείς νομίζετε ότι οι περισσότεροι πάνε στα live για να ακούσουν μουσική....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου