Προς το περιεχόμενο

Πηγαίνει ο κόσμος σε live;


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τοτε προτεινω φτιαξτε μια λιστα με αυτους που τους ενδιαφερει το θεμα και ειναι διαθετημενοι να πηγαινουν στα live απο τις αλλες μπαντες' date='ωστε να ερχονται και αυτοι με την σειρα τους στο δικο τους live (των μελων εδω του noiz),εστω και για υποστηριξη(αν δεν τους αρεσουν)...[/quote']

 

Πολυ καλη ιδεα!Ενταξει,μπορει οχι συνεχεια,αλλα γιατι οχι? 8)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με εκπλήσσει που σε ένα site μουσικών αναφέρεται μόνο ένα είδος μουσικής και συγκροτήματα που παίζουν μόνο διασκευές. Υπάρχουν αρκετοί χώροι που παίζουν και λίγο πιο δημιουργικά γκρουπ (όχι οτι έχω τίποτα με τις cover bands' date=' αντιθέτως εκτιμώ τις καλές...). Σας θυμίζω το Παράφωνο, το Καφέ Αλάβαστρο, το Μικρό Μουσικό Θέατρο, το Guru και κάποια ακόμη. Αν κολλήσουμε μόνο σε rock covers ξεχνάμε το 90% της δημιουργικής μουσικής εκεί έξω...(και παρεπιπτόντως έχω δει τα προαναφερθέντα μαγαζιά τίγκα σε "περίεργα" live και άδεια σε "εμπορικά")[/quote']

 

Βασικά να αναφέρω ότι το underground ζεί ακόμα. Δεν ξέρω για τα 'είδη' της μουσικής που παίζουν στην συζήτηση, αλλά εγώ είδα Mecano live στο Booze, χωρίς είσοδο, έτσι απλά.

Γενικά παίζουν live σε καταλήψεις, έως και σε διάφορα δισκάδικα. Προφανώς χωρίς είσοδο. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα και στο ΜySpace κτλ κτλ.

 

@Yannis

όλα τα μαγαζιά, όλα τα μικρά δισκάδικα και όλες οι μη rock σκηνές λειτουργούν σαν αυτότροφες κλίκες. Γι'αυτό και έχουν κόσμο. Του τέστιν, πάω σε διάφορα live φίλων, groups από το εξωτερικό που φέρνουν φίλοι, events που διοργανώνουν μικρές δισκογραφικές εταιρίες και όλοι αυτοί έρχονται αντίστοιχα και στα δικά μου. Γενικά υπάρχει αλληλουποστήριξη.

Πάντως, ανεξαρτήτως του είδους μουσικής...η συμπεριφορά από τους μαγαζάτορες είναι μερικές φορές άθλια. Καμία υποστήριξη.

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω τις σκεψεις μου πανω στο θεμα σαν ενας ταπεινος μουσικος φιλος.. δεδομενου οτι εχο παει σε παααρα πολλα live, οντας απο τις αγαπημενες μου ασχολιες..

 

1. Για να κανεις live δεν ειναι αναγκη να εισαι γαματος. Πρεπει να διασκεδασεις τον κοσμο. Γι'αυτο και παει ο κοσμος σε live. Και για να τον διασκεδασεις καμμια φορα συνισταται η καλη παρουσια. Οχι τι φορας. Αλλα πως συμπεριφερεσαι. Δε λες 'Τωρα θα κουσετε το κομματι ταδε' αλλα φορας ενα αποκριατικο καπελο και κανεις τον καραγκιοζη. Χωρις πλακα.

2. Απο που κι ως που να πληρωσω για μια μπαντα που δεν ξερω; Η καλυτερη λυση για μενα ειναι 1 live δωρεαν, 1 live επι πληρωμη. Αν θελει να η μπαντα να καταξιωθει στο κοσμο και να την σεβονται.

3. Και πως θα βγαλω τα εξοδα μου; Μα δεν ειναι αναγκη να εχεις εξοδα. Οι μισοι που θα ειναι εκει μεσα δε θα καταλαβουν τη διαφορα ακομα κι αν παιζεις με κιθαρα των 60 ευρω. Για τους λοιπους που δεν αντεχουν το distortion της zoom, υπαρχει το μεγαρο μουσικης, διοτι ξεφευγουμε απο τη διασκεδαση. Αν μπορεις να συμβιβαστεις οπως κανουν και παρα πολλοι και να θυσιασεις τον εξοπλισμο σου τοτε εισαι μαγκας και καταξιωνεσαι ακομα περισσοτερο στο κοινο.

4. Βαση στις διασκευες! 50-50 τα τραγουδια της μπαντας με τις διασκευες. Που να θυμαμαι τα δικα σου τραγουδια απο τις 3239 μπαντες που υπαρχουν;

5. Συχνα live! Για να υπαρχει και ανταγωνισμος (με τη καλη εννοια)..

7. Ο χορος εινα πονεμενη ιστορια στην Ελλαδα. Μηπως εχετε δει κανεναν να χορευει στα μπουζουκομαγαζα; Ειναι χορος αυτο το πραγμα; Μαζι με αλλα 200 ατομα πισω καρεκλα μπρος τραπεζι; Αλλα ουτε και στα κλαμπ χορευει η νεολαια! Εκει ειναι της μοδας πλεον το καμακι. Τιποτα αλλο. Μοναδικη ευκαιρια -> συναυλια.

6. Ολοι μαζι ενωμενοι να κλεισουμε και το τελευταιο μπουζουκομαγαζο!!! Ειναι αληθεια οτι μας λειπει η μουσικη παιδεια...

 

Και κατι αλλο, δεν μαζευεται μια μπαντα και λεει θα φτιαξουμε συγκροτημα. Η μπαντα θα υπαρξει ως μπαντα για κανα 2 χρονια με σαφη παρουσια στα live για να εδραιωθει στη συνειδηση του κοσμου και μετα η πιθανη καριερα.. Για να εχει μια σχετικη ιστορια, σεβασμο και ποιοτητα. Και μη μου πειτε οτι ολα τα συγκροτηματα που υπαρχουν στην Ελλαδα και βγαζουν cd εχουν περασει απο αυτο το σταδιο!!

Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις το εργο του καθε καλιτεχνη με αφηνει πληρως αδιαφορο.. Αυτο που λεω παντα: 'Και τι με νοιαζει τι εκανες, ποιος ησουνα κι απο που ηρθες'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου