Προς το περιεχόμενο

Πηγαίνει ο κόσμος σε live;


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από την άλλη ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ όταν βλέπω τις πίστες μπουζουκιών γεμάτες κόσμο!!! και μετά σου λέει "...δεν έχει λεφτά ο κόσμος..." .... Α ρε πόσα χαλάνε εκεί μέσα!!

 

Λάθος σύγκριση νομίζω. Ο λόγος που ο κόσμος πάει εκεί (και αιρετικά θα πω ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ) είναι ότι εκεί ο κόσμος ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕΙ. Πάει και περνάει καλά! Ok' date=' καλά γι αυτούς, εγώ δεν είμαι αυτού του στυλ στη διασκέδασή μου, αλλά τέλος πάντων κάνει ΚΕΦΙ. Γιατί δηλαδή να πάει στο χ απαράδεκτο κλαμπάκι και να ακούσει μια μετριότατη μπάντα που δε θα "ξυπνήσει" το κοινό; Οι rock μουσικοί πιστεύω πρέπει κάποτε να καταλάβουν ότι ο κόσμος θέλει να διασκεδάσει, όχι να δει πέντε τυπάκια που βαριούνται που ζουν - πόσο μάλλον που βρίσκονται πάνω στη σκηνή.

 

Απλά σε απόλυτα ρούχα νούμερα δεν συγκρίνεται ο μπουζουκόπληκτος από το ροκόπληκτο!

 

Σωστό.

 

Θεωρώ πολύ δήθεν κάποιον που θα πάει με τη θέλησή του σε αυτά τα μέρη' date=' ενώ είναι υποθίτεθαι ροκάς και ψαγμένος και μουσικός κλπ, κλπ...

 

Είναι προσωπική άποψη αυτό.

 

[b']Πάντως, αν εμείς, που παίζουμε μουσική, δεν πάμε σε μαγαζιά με live, τότε μην περιμένουμε από τους άλλους να έρθουν όταν παίζουμε εμείς.[/b]

 

Στο πρώτο διαφωνώ. ¶μα πέντε φίλοι πάνε στα μπουζούκια προτιμώ να πάω μαζί τους και να περάσω καλά - έστω σε ένα χώρο που δε με εκφράζει (προφανώς εξαιρώ ΤΡΑΓΙΚΕΣ περιπτώσεις, όπου όντως δε θα πήγαινα) από το να πάω μόνος μου σε ένα μέτριο live.

 

Στο δεύτερο όμως διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ. Εμένα μου αρέσει να ΠΑΙΖΩ μουσική. Αυτό δεν πάει να πει ότι τη βρίσκω να βλέπω συνέχεια live. Από την άλλη ξέρω πολύ κόσμο που δε γουστάρει να ασχολείται ενεργά αλλά θέλει να πηγαίνει σε 2-3 live τη βδομάδα. Το ότι εγώ είμαι μουσικός από την άλλη, συγνώμη αλλά με κάνει και να έχω πολύ υψηλότερες απαιτήσεις. Δηλαδή δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να αποφασίσω να πάω να δω μια (κατά τη γνώμη μου) μέτρια μπάντα να παίζει. Γιατί έχοντας ασχοληθεί με το όλο θέμα, δε μπορώ να αντέξω έναν φάλτσο τραγουδιστή, ενώ οι περισσότεροι δίπλα μου δεν το καταλαβαίνουν καν το φάλτσο του.

 

Αυτό που με απασχολεί εμένα είναι η χαμηλή προσέλευση σε μαγαζιά με live που δεν παίζουν γνωστά ονόματα. Παραδείγματα... Mike's irish bar' date=' 5/4 live, Lazy, Στον Αέρα, After dark, κλπ, κλπ...[/quote']

 

Σε Mike's και Lazy πάντως που πάω ενίοτε, παίζουν αρκετά group που πραγματικά αξίζουν - τουλάχιστον στον τομέα τους, δηλαδή στα covers. Προσωπικά έχω πετύχει παιδιά που πραγματικά είχαν πιάσει τον κόσμο και πραγματικά τον διασκέδαζαν - το οποίο είναι το ζητούμενο σε ένα τέτοιο live.

 

Για να δώσω πάντως και στίγμα, όσες φορές έχω πάει "αναγκαστικά" σε club που παίζουν oriental, ελληνάδικα δε μου άρεσε καθόλου (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Όμως ΠΡΕΠΕΙ να πάρουμε χαμπάρι ότι εκεί ο κόσμος περνάει καλά, γιατί οι τραγουδιστές προσπαθούν να τον κάνουν να περάσει καλά. Αντιθέτως τα περισσότερα groupάκια δεν είναι εκεί για να διασκεδάσουν τον κόσμο, αλλά για να κερδίσουν το θαυμασμό του ή για να πείσουν τον εαυτό τους ότι μπορούν κι αυτοί να παίξουν. Και φυσικά ξεχνάνε εντελώς τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω το κακό με τα rock live είναι

 

α) τα ίδια τα συγκροτήματα...

β) οι μαγαζάτορες...

 

Οι μπάντες αντί να συνενοηθούν να κανονίσουν κανα φεστιβάλ, κάθονται κ σχολιάζουν αν ο κιθαρίστας της άλλης μπάντας παίζει καλά το Paranoid. Καμία συναφελφικότητα, μόνο ελληνική μιζέρια. Χώρια που οι περισσότερες αδιαφορούν για τον ήχο τους. Έχω δει άπειρα Live με μπάντες που παίζουν με πεταλάκι (τζιτζίκι) Zoom 505.

 

Οι μαγαζάτορες απτην άλλη είναι απλοί κερδοσκόποι. Κ επειδή είμαστε στην Ελλάδα αδιαφορούν ,όχι μόνο για την μπάντα, αλλα κ τον ίδιο τον πελάτη.

 

Γενικά νομίζω πως είμαστε χροοοονια πίσω όσον αφορά την σωστή νοοτροπία. Κρίμα γιατί υπάρχουν ταλέντα που χάνονται μέσα στον σωρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, σε όλες αυτές τις απαντήσεις μιλάτε ΜΟΝΟ για rock live, cover bands και συγκεκριμένα μαγαζιά που παίζουν διασκευές για το λεγόμενο "ευρύ κοινό" (που δεν είναι και τόσο ευρύ). Με εκπλήσσει που σε ένα site μουσικών αναφέρεται μόνο ένα είδος μουσικής και συγκροτήματα που παίζουν μόνο διασκευές. Υπάρχουν αρκετοί χώροι που παίζουν και λίγο πιο δημιουργικά γκρουπ (όχι οτι έχω τίποτα με τις cover bands, αντιθέτως εκτιμώ τις καλές...). Σας θυμίζω το Παράφωνο, το Καφέ Αλάβαστρο, το Μικρό Μουσικό Θέατρο, το Guru και κάποια ακόμη. Αν κολλήσουμε μόνο σε rock covers ξεχνάμε το 90% της δημιουργικής μουσικής εκεί έξω...(και παρεπιπτόντως έχω δει τα προαναφερθέντα μαγαζιά τίγκα σε "περίεργα" live και άδεια σε "εμπορικά")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο...Αλλά φαντάζεσαι 16χρονο και 17χρονο να πάει σε αυτά τα μαγαζιά για να ακούσει πιο fusion καταστάσεις?

 

Θα πέσει το γέλιο τις αρκούδας...Ασε που στα μεγάλα jazz clubs θα φαμε και πόρτα...:lol:

 

Τωρα για εσάς τους μεγάλους είναι πιο εύκολα τα πράγματα.... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο...Αλλά φαντάζεσαι 16χρονο και 17χρονο να πάει σε αυτά τα μαγαζιά για να ακούσει πιο fusion καταστάσεις?

 

Έλα ρε, γιατί; Σοβαρά το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο...Αλλά φαντάζεσαι 16χρονο και 17χρονο να πάει σε αυτά τα μαγαζιά για να ακούσει πιο fusion καταστάσεις?

 

Θα πέσει το γέλιο τις αρκούδας...Ασε που στα μεγάλα jazz clubs θα φαμε και πόρτα...:lol:

 

Τωρα για εσάς τους μεγάλους είναι πιο εύκολα τα πράγματα.... :)

 

Μεγάλα jazz clubs? τι ειναι αυτο? που ειναι αυτο? Σε ποια πολη ζεις? Το μεγαλύτερο jazz club sthn αθηνα ειναι όσο το σπιτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας θυμίζω το Παράφωνο' date=' το Καφέ Αλάβαστρο, το Μικρό Μουσικό Θέατρο, το Guru και κάποια ακόμη. Αν κολλήσουμε μόνο σε rock covers ξεχνάμε το 90% της δημιουργικής μουσικής εκεί έξω...[/quote']

 

+1.000.000

Αμαν πια,δεν εχουν βαρεθει μερικοι με ΤΑ ΙΔΙΑ κομματια τοσα χρονια?..

Ενταξει,ειπαμε καλο το ροκ αλλα...... :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλα jazz clubs? τι ειναι αυτο? που ειναι αυτο? Σε ποια πολη ζεις? Το μεγαλύτερο jazz club sthn αθηνα ειναι όσο το σπιτι μου.

 

Καλά, εδώ παραλίγο να είναι μόνο ΤΟ σπίτι σου! :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου