Προς το περιεχόμενο

Τεχνητης για ατσαλινα ταστα?


math2014

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

Συγχαρητηρια για το φορουμ παιδια, επιτελους κατι ψαγμενο και με χιουμορ παραλληλα (αν και γενικα βλεπω ολα τα μουσικα σαιτ να ειναι σε τετοιο υφος ευτυχως).

 

Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κανενας τεχνιτης στην Ελλαδα, που να εξειδικευεται σε εγκατασταση ατσαλινων (SS) ταστων ο οποιος να ειναι τσεκαρισμενος.

 

Βασικα μενω Αγγλια, και θα ηθελα να ξερω κατι τετοιο οταν καποτε ερθει η ωρα να φυγω απο το νησι, για το εαν θα πρεπει να κανω εκει την δουλεια ή εαν μπορω το ιδιο καλα και στην Ελλαδα. (μακαρι να υπηρχε και κανα PLEK...).

 

Ευχαριστω

Γιαννης.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Aθήνα, μόνο Tεχνίτες για ατσάλινα νευρα και όχι για ατσάλινα τάστα :wink:

 

το ξέρω πως δεν σε βοηθάω βέβαια κάνοντας πλάκα, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω καλή εμπειρία...και τα νεύρα μου δοκιμάστηκαν πολλές φορές :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάστηκα τρίψιμο στα τάστα της αμερικάνας Fender μου και πήγα στον Πήτερ, Rock pille Χαριλάου Τρικούπη πριν 2 μήνες το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό, προσεκτική δουλειά και στη λεπτομέρεια. Αυτά... σίγουρα όμως υπάρχουν και άλλοι αξιολογοι τεχνίτες.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ατσαλινα ταστα θα πρεπει κανονικα να σε χρεωσουν και ενα σετ εργαλεια μια και θα καταστραφουν αν δουλεψουν στην κιθαρα σου (αυτη ειναι η παγια πρακτικη στις ΗΠΑ τουλαχιστον) στην Ελλαδα δεν νομιζω να εχει κανεις εμπειρια με τετοια ταστα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ατσαλινα ταστα θα πρεπει κανονικα να σε χρεωσουν και ενα σετ εργαλεια μια και θα καταστραφουν αν δουλεψουν στην κιθαρα σου (αυτη ειναι η παγια πρακτικη στις ΗΠΑ τουλαχιστον) στην Ελλαδα δεν νομιζω να εχει κανεις εμπειρια με τετοια ταστα.....

 

Να σαι καλα φιλε, οποτε με βλεπω να το κανω οσο ειμαι εξω τοτε. Νομιζα οτι καποιοσ "τζιμης" ή ενας αλλος που φτιαχνει κιθαρες εν ονοματι Ενιγμα θα εκαναν αλλα ιδεα δεν εχω για το αν αληθευει γιαυτο και ρωτησα.

 

Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις, ενα σετ λιμες + δηλαδη ... καλα ειναι μιας και στην Αγγλια μου λενε για 300ευ για την δουλεια.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλουν.

ela nte (auto hxera kai egw...)

 

Τριψιμο δε θελουν, εκτος απο το τριψιμο της εγκαταστασης, οπου ενα απλο σετ λιμες θα φαγωθει. Αλλα θα ησυχασεις για παντα απο ταστοδουλειες. Αυτα ακουσα και σκεφτηκα οτι θα ηταν καλη ιδεα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την στιγμη της εγκαταστασης και τα ατσαλινα ταστα χρειαζονται leveling & crowning & απο προσωπικη εμπειρια με μπρατσο Warmoth που φοραγε ατσαλινα ταστα και ηθελε καποιος να του κανω το κλασσικο rounding ωστε να μην "κοβουν" τα ταστα στις ακρες του σε διαβεβαιωνω οτι σταθηκε ΑΔΥΝΑΤΟΝ με τα κλασσικα εργαλεια που χρησιμοποιω για τα νικελινα ταστα να τα καταφερω....

 

Εχεις παιξει με ατσαλινα τάστα?Γιατι αλλαζει αρκετα η συμπεριφορα της κιθαρας & μπορει να μη σε βολεψει...

 

Αν καταλαβα καλα σου ζητανε 300 ευρω για τοποθετηση & πληρες set up ατσαλινων ταστων στην κιθαρα σου που αυτη τη στιγμη εχει κλασσικα ταστα?

 

Δεν ειναι και πολλα ,ειδικα για Αγγλια,στην Ελλαδα πλεον η τοποθετηση ταστων παει γυρω στο 150αρι-200αρι, οποτε 300 για ατσαλινα ταστα δεν μου φαινονται και πολλα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου