Προς το περιεχόμενο

Bugera ενισχυτες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια! Σκεφτομαι  τελευταια να παρω εναν λαμπατο ενισχυτη. Το μπατζετ που διαθετω ειναι γυρο στα 800 και σκεφτομουν κατι απο engl  κυριως. Ειδα κατι μοντελα της  Bugera  σε εξεραιτικα χαμηλη τιμη, πολλα watt  και λαμπατοι.( δεν πιστευα οτι ειναι λαμπατοι οταν τους πρωτο ειδα )Δεν τους εχω ακουσει ποτε απο κοντα, ουτε εχω παιξει, απλα εχω ακουσει καποια  reviews  στο ιντερνετ και εχω δει καποια βιντεο στο  youtube.

 

Εσεις τι νωμη εχετε για τους  bugera? Πιστευετε οτι  μοπρουν να σταθουν ισαξια διπλα σε μεγαλυτερα ονοματα 'η  πιστευετε οτι ποιοτητα τους ειναι αναλογη της χαμηλης τιμης τους?

Παντως σε ενα  video review  που ειδα στο  youtube  ο  Bugera 1990 δεν διεφερε και πολυ (μαλλον δεν διεφερε καθολου) απο τον  Marshall JCM 900  αντιθετα ειχe πιο πολυ γκαζι kατα τη γνωμη μου..

 

Περιμενω να ακουσω δικες σας γνωμες και αποψεις.πολλοι απο δω ισως να γνωριζουν περισσοτερα  και μπορει να εχουν δοκιμασει προσωπικα τους bugera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οπως θα καταλαβες ειναι πρωτιμοτερο να προχωρησεις,στην αγορα ενος επωνυμου ενισχυτη για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο  :D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έχω την 6260 κεφαλή και τον 333XL 212 combo..

Πρόσεξε τί γράφω..ΕΧΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ..Ούτε είδα στο You tube ούτε μου είπε η θεία μου του ξάδερφου του γκόμενου της φίλης μου...

Στο παρελθόν το μακρυνό εχουν περάσει τα περισσότερα κεφάλια και combo από τα χέρια μου....από 1000€ και πάνω..μην αναφέρω μάρκες..δεν έχω ασχοληθέι μόνο με κάτι DIESEL KRANK και αλλα τετοια και boutiquoκαταστάσεις..

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

ΕΝΑ θα σου πω....¨ΜΗΝ πετάς τα λεφτουδάκια σου...χτύπα ενα Bugera και θα με θυμηθείς...

Η διαφορά είναι τόσο αμελητέα που με την διαφορά για να πάρεις τον MESA ROAD KING που είχα σου μενουν και λεφτά να πάρεις ένα παπί να πηγαίνεις στη δουλειά σου...

Πολλοί θα τον δουν θα τον ακούσουν και λίγοι θα καταλάβουν τη διαφορά...Πίστεψέ με

Οι περισσότεροι φυσικά θα πουν το κλασσικό...BUGERA??? mpliax

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου.....οι bugera παλιοτερα είχαν προβλήματα αξιοπιστίας παλιότερα....νομίζω πλέον οτι έχει ξεπεραστεί αυτό....είχα δοκιμάσει έναν 333ΧΛ και μου άρεσε....είναι αντιγραφές ακριβότερων ενισχυτών όπως (mesa boogie)....προσωπικά θα έπαιρνα έναν αλλά όχι σαν πρώτο μου λαμπάτο...νομλιζω ότι ειναι high-gain ενισχυτής....πρώτα δεν μας λές τι παίζεις για να σε βοηθήσουμε? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ένα 333xl σπίτι. Ο ήχος παραπέμπει περισσότερο σε μοντέρνα metal fasi, κάτι το οποίο προσωπικά με ικανοποιεί. Πολλά γκάζια ειδικά αν του κολλήσεις κανένα tubescreamer ή maxon πεταλάκι, με το τελευταίο ειδικά ο βγάζει ένα απίστευτα heavy ήχο. Τώρα στα προβλήματα... Αν θες να βγάλεις ήχο mesa ή engl αγόρασε αυτες τις μάρκες και οχι κάτι που να προσπαθεί να τους μιμηθεί. Έπειτα, ο δικός μου χάλασε στον πρώτο μήνα, λόγω ελλατώματος αλλά και λάθος μεταχείρησης. Άρχισε να καίει τις ασφάλειες από πίσω, μετα έκαψε μια λάμπα και μετά ολόκληρο το output transformer. Με ένα τηλεφωνάκι στο musicstore (μην προσπαθήσεις να στείλεις μαιλ, κάνουν τις πάπιες), ήρθε η ups και το πήρε και μετά από ένα μήνα τον επέστρεψαν του κουτιού 0 χρέωση. Μέχρι τώρα δουλεύει ρολόϊ. Δική μου πρόταση, ο ενισχυτής αξίζει, αλλά παίζει να τα φτύσει στον πρώτο μήνα οπότε σε καλύπτει η εγγύηση, μετά τα 3 χρόνια που τελειώνει η εγγύηση, όμως δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται. Α ναι πάρε κεφαλή μοντέλλο, όχι κόμπο + ένα καλό ηχείο marshal είσαι καλυμένος ηχητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια λοιπον,

 

Ηλεκτρικη κιθαρα παιζω μονο εναν χρονο.Παιζω 7 χρονια ακουστικη.

Η πρωτη μου κιθαρα ηταν μια LTD ESP EC-500. και απο ενισχθτη ειχα εναν fender frontman 212 (πολυ φθηνος) τον οποιο τον χρησιμοποιουσα  απλα σα ηχειο και τον συνδιαζα με ενα pod 2.0

ΔΕν σκεφτομαι αμεσα να παρω ενισχυτη.Μαλιστα σκεφτομουν τον engl powerball  αλλα ειναι πολυ μεγαλος και αχρηστος για μενα απο τη στιγμη ποθ α) ειμαι αρχαριος και β) μενω σε πολυκατοικια. οποτε σκεφτομουν κατι σε  combo  στα 50  watt  full  λαμπα γυρω στο χιλιαρικο. Αλλα μετα ειδα τους  bugera  και ειδα πολυ καλες κριτικες για αυτον.

 

 

Ειμαι ανοιχτος σε πολλα ειδη μουσικησ απο sabbath kai motorhead  μεχρι  πιο βαρια πραματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες πιο βαρια τι εννοεις? γιατι και ο bugera και ο engl είναι λίγο πολύ καφροενισχυτές. κατ'εμέ αφού παίζεις μόνο ένα χρόνο ηλεκτρική περίμενε λίγο να κατασταλλάξουν τα ακούσματα και το παίξιμο σου και μετά βλέπεις για αγορά ενισχυτή, ιδιαίτερα λαμπάτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω φίλε μου είναι λιγο νωρίς για λαμπάτο ενισχυτή...ο ενισχυτής που έχεις έχει απο τα καλύτερα clean σε solid state amplifier...ο πρώτος μου ενισχυτής και με λίγη προσπάθεια και μερικά πεταλάκια έβγαζα κορυφαίο ήχο,εδώ και τώρα τον χρησιμοποιώ πολλες φορές....εγώ σου προτείνω να κατασταλάξεις περισσότερο στον ήχο που θες να βγάλεις και μετά είμαστε εμείς εδω....ααα και ανέφερες ότι μένεις σε πολυκατοικία...τι να τα κάνεις τα 50 βατ....θα φλερτάρεις κάθε μέρα με την αστυνομία....το πολυ 15-20 βατ λαμπατο θές...ελπίζω να βοήθησα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να ξερεις, 50 με 100 βατ λαμπα δεν εχουν μεγαλη διαφορα, και τα δυο στο 4 θα παιζουν τρελα δυνατα, τερματισμενα μικρη η διαφορα τους!

Να μην σου πω οτι και 30 βατ κοντα ειναι σε επιπεδα εντασης, αν αναγκαστεις να τον ανοιξεις δυνατα.

Βεβαια πολλοι μοντερνοι ενισχυτες που εχουν πολυ gain στην προενισχυση παιζουν μια χαρα και σε εντασεις δωματιου και στα βρωμικα. Βεβαια η απολαυση ειναι οταν το μεγαφωνο αρχιζει να την ακουει και η καμπινα σπρωχνει αερα, αλλα σε διαμερισμα δεν θα το εχεις ποτε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου