Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή για ηλεκτρική κιθάρα (15-30 watt)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Όπως καταλαβαίνετε είμαι καινούριος στο forum μολονότι διαβάζω εδώ και καιρό τα topics. Γνωρίζω καλά πως το παραπάνω θέμα θα έχει εξαντληθεί πολλάκις στις μεταξύ σας συζητήσεις και αυτό που θέλω είναι κάθε άλλο παρά να σας εκνευρίσω περαιτέρω. Ωστόσο έχω διαβάσει περί τις είκοσι σελίδες στο forum τις τελευταίες ώρες αδυνατώντας να βρω μια απάντηση επί του θέματός μου.

Εγώ είμαι ένας ανθρωπάκος που θέλοντας να επεκτείνει κάπως τις μουσικές (ο θεός να τις κάνει) γνώσεις του επάνω στην κιθάρα και για το λόγο αυτό μεταπήδησα από την αγαπημένη μου ακουστική σε ηλεκτρική.

Όσον αφορά την επιλογή κιθάρας τα πράγματα μου φάνηκαν πιο εύκολα και κατέληξα λίγο πολύ σε μια αξιοπρεπή Epiphone Les Paul.

 

Όσον αφορά όμως τους ενισχυτές εκεί τα έχω βρει σκούρα  :-X ???

Οφείλω να ομολογήσω πως έχω μαύρα μεσάνυχτα όσον αφορά τους ενισχυτές και για το λόγο αυτό ζητώ λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σας για να με βοηθήσετε.

Αρχικά μου πρότειναν τις κλασσικές λύσεις που ακούνε στο όνομα Marshall MG-FX και Line 6 Spider. Να προσθέσω εδώ πως τα οικονομικά μου είναι στενά και θα ήθελα ει δυνατόν να κρατηθεί κάτω από τα 200 ευρώ το τελικό κόστος. Ήμουν έτοιμος λοιπόν να αγοράσω τον δεύτερο όμως με πρόλαβε ο κολλητός μου και πήρε τον 15άρι.

Ειλικρινά απογοητεύτηκα και ιδιαίτερα για τα ακούσματά μου που είναι πιο πολύ blues-rock από B.B. King και Clapton μέχρι Jimmi Hendrix και Bob Dylan οι τέσσερις επιλογές εκ των οποίων πέραν του clean όλα τα άλλα έχουνε σχέση με μεταλιές (crunch, metal και insane) πραγματικά ξενέρωσα. Επίσης έχει έναν μόνιμο θόρυβο που δε λέει να φύγει λες και έχει παράσιτα. Επίσης έχει ένα echo (όχι εφέ) από τη μάνα του που είναι λες και ακούς τον Σταρόβα.

Όπως καταλαβαίνετε η ξενέρα ήταν αναπόφευκτη. Πέραν τούτου διαβάζοντας και άλλα reviews στο ίντερνετ είδα πως τόσο ο Spider όσο και ο Marshall είναι για γκάπα-γκούπα χαρντροκιες και τέτοια που δεν πρόκειται να παίξω στον αιώνα του άπαντα.

Όσο δε και αν έψαξα για blues ενισχυτή έβρισκα κάτι απαντήσεις για ενισχυτές τις τάξεως των 1000 ευρώ και άνω. Έναν ενισχυτάκο για το σπίτι θέλω ο κακόμοιρος αλλά από τη στιγμή που θα δώσω ένα άλφα ποσόν θα ήθελα να το διαθέσω σωστά και να είναι κατά το δυνατόν πιο κοντά στα δεδομένα που επιθυμώ. Δεν έχω βλέψεις ούτε για εκτός σπιτιού χρήση ούτε για gigs.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα. Ελπίζω σε απαντήσεις που θα λύσουν τον προβληματισμό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mustang I . Εχω παίξει με αυτόν σε ένα φιλο. Πολύ καλός ήχος και έχει διαφορά amp models της fender Που είναι πολύ καλά για μπλουζ και ροκ. Αν θες βέβαια και κάτι σε πιο μέταλ έχει και από αυτό. Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρχικά μου πρότειναν τις κλασσικές λύσεις που ακούνε στο όνομα Marshall MG-FX και Line 6 Spider. Να προσθέσω εδώ πως τα οικονομικά μου είναι στενά και θα ήθελα ει δυνατόν να κρατηθεί κάτω από τα 200 ευρώ το τελικό κόστος. Ήμουν έτοιμος λοιπόν να αγοράσω τον δεύτερο όμως με πρόλαβε ο κολλητός μου και πήρε τον 15άρι.

Ειλικρινά απογοητεύτηκα και ιδιαίτερα για τα ακούσματά μου που είναι πιο πολύ blues-rock από B.B. King και Clapton μέχρι Jimmi Hendrix και Bob Dylan οι τέσσερις επιλογές εκ των οποίων πέραν του clean όλα τα άλλα έχουνε σχέση με μεταλιές (crunch, metal και insane) πραγματικά ξενέρωσα.

 

Τα τελευταία χρόνια κατά την γνώμη μου υπάρχει μια ''έξαρση'' καλών ενισχυτών σε προσιτή τιμή, είτε μιλάμε π.χ. για modelling ενισχυτή (βλ. fender mustang) είτε λαμπάτο (βλ. Bugera), και μιλάμε για τέτοιες τιμές που δεν αξίζει καθόλου να καταφύγει ένας νεός παίχτης στις κλασσικές επιλογές των Fender frontmann, Marshall MG, Line6 spider κ.ά. τους οποίους έχω δοκιμάσει και κατα τη γνώμη μου δεν μου λένε τίποτα.

 

Συμφωνώ με τον φίλο από πάνω για τον mustang. Αν όμως βάλεις λίιιγα παραπάνω χρήματα πάρε αυτόν και είσαι αρχοντόπουλο

 

 

 

 

Μπορεί να μην έχεις ακουστά την μάρκα (ακόμα) ως νέος, αλλά έχει βουήξει ο τόπος σε όλα τα φόρουμ γι'αυτόν τον ενισχυτή.  ;)

 

 

Υ.Γ. Καλωσόρισες στο φόρουμ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα γενικά τον πρώτο μοντελλινγκ ενισχυτη με 12αρι ηχειο που ειναι μεσα στο μπατζετ σου

 

οπως μαστανγκ, vox, vypyr, cube...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και ακριβέστατες απαντήσεις σας!

Είδα τους ενισχυτές που μου προτείνατε και έδωσα ιδιαίτερη βαρύτητα στον Mustang που είναι και υπέρ του δέοντος οικονομικός!

Οφείλω όμως να ομολογήσω πως αγαπητέ μου Λόρδε μου έκανες μεγάλη ζημιά. Νομίζω πως... ερωτεύτηκα ενισχυτή! Με τι καρδιά να πάω να πάρω τον Μάστανγκ τώρα, μου λες;!

Κάτι κακό δεν υπάρχει για να με αποτρέψει; Γιατί η τιμή δεν μου φαίνεται πως τα καταφέρνει. Π.χ. δεν κάνει για μέσα σε πολυκατοικία ας πούμε, δε θα μπορέσω να τον ευχαριστηθώ, κάτι βρε αδερφέ!

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας και για το καλωσόρισμα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι καρδιά να πάω να πάρω τον Μάστανγκ τώρα, μου λες;!

Κάτι κακό δεν υπάρχει για να με αποτρέψει; Γιατί η τιμή δεν μου φαίνεται πως τα καταφέρνει. Π.χ. δεν κάνει για μέσα σε πολυκατοικία ας πούμε, δε θα μπορέσω να τον ευχαριστηθώ, κάτι βρε αδερφέ!

 

Δεν υπάρχει κάτι για να σε αποτρέψει, πιστεύω είναι πάρα πολύ καλή επιλογή (μακάρι όταν ξεκινούσα και εγώ να είχα έναν mustang πριν 10+ χρόνια, αντί για έναν park 10watt).

 

Eδώ που τα λέμε, ίσως να είναι και καταλληλότερη επιλογή, αφού τον θες για practise, δεν έχεις βλέψεις όπως λες για live αλλά για σπιτική χρήση κ.τ.λ. Καλύτερα λοιπόν να ξεκινήσεις με αυτόν και αφήνεις για αργότερα τους λαμπάτους ενισχυτές...άσε που με τον mustang εκτός από τις προσομοιώσεις θα ''παίξεις'' και με τα διάφορα εφφέ του που θα σε εισάγουν στα εφέ ηλεκτρικής κιθάρας  ;)

 

Απλά παρέθεσα τον bugera γιατί  έγραψες πρώτον ότι έχεις ακούσματα rock-blues και δεύτερον ότι σου είπαν ότι για να πάρεις blues ενισχυτή πρέπει να δώσεις πάνω από 1000 ευρώ  ;D και τρίτον επειδή είναι κοντά στο μπάτζετ σου και μεσα στα watt σου (αν και προφανώς εννοείς watt σε τρανζιστοράτο ενισχυτή, γιατί τα 22 watt του bugera που είναι φουλ λάμπα είναι πάρα πολλά).

 

Οπότε πιστεύω ότι ο mustang για σένα είναι πιο εξυπνη επιλογή  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πιστεύω ότι ο mustang για σένα είναι πιο εξυπνη επιλογή

+1000 για τον mustang.

Αυτήν την περίοδο, στις αγγελίες δίνουν τους συγκεκριμένους ενισχυτές:

http://smart.noiz.gr/details.php?id=39619

http://smart.noiz.gr/details.php?id=40068

 

για το αυτονόητο,ουδεμία σχέση με τους πωλητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και κατι σε μικρο λαμπατο πχ:

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_v5.htm

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

http://www.thomann.de/gr/laney_cub10.htm

 

Και οι τρεις ειναι πολυ καλοι ενισχυτες, παιζουν ανετα αυτα που θες και μπορω να πω οτι ειναι υπεραρκετοι για σπιτι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου