Προς το περιεχόμενο

Αγορά ενισχυτή για ηλεκτρική κιθάρα (15-30 watt)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστή η παρατήρησή σου ωστόσο θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα υπερτιμημένα κάποια προϊόντα τους. Δεν λέω πως ο συγκεκριμένος ενισχυτής επιβεβαιώνει αυτή την άποψη και σίγουρα ποιος είμαι εγώ για να το κρίνω. Απλώς από την πολύ-πολύ μικρή εμπειρία μου με μια κιθάρα τους της πλάκας (θα μου πείτε της Squier είναι αλλά έχει επάνω το όνομά της και φέρουν ευθύνη για τα προϊόντα τους) απογοητεύτηκα πλήρως από την ποίοτητα κατασκευής και κυρίως των υλικών. Μπορεί σε πιο ακριβές κιθάρες να βάζουν ό,τι καλύτερο υπάρχει, ούτε έχω όμως ούτε και θα έχω σύντομα την οικονομική άνεση για να το διαπιστώσω. Γι' αυτό έκτοτε, από τις Fender είμαι μακρυά.

 

Sorry αλλά το να θεωρείς ότι είναι υπερτιμημένα τα προϊόντα της εταιρίας κρίνοντας από το πιο φθηνιάρικο είναι κάπως....φάουλ... ;D

 

Άσε που μιλάμε για ΑΛΛΗ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ εντελώς  ;D...Η squier ΔΕΝ είναι fender (όπως και η epiphone ΔΕΝ είναι Gibson ;) ) Φτιάχνεται σε άλλο εργοστάσιο, σε άλλη χώρα, με άλλους εργάτες, με άλλα υλικά κ.τ.λ. κ.τ.λ. Το ότι είναι θυγατρική εταιρία άστο, είναι άλλο και έχει να κάνει με το να έχει σχήμα και να γράφει πάνω stratocaster ή les paul κ.τ.λ.

 

(πάντως ομολογουμένως υπάρχουν πολλές squier που αξίζουν αλλά μιλάμε για τις λίγο πιο ακριβές, όχι αυτές του 100ρικου)

 

Πάντως στο θέμα σου, νομίζω ότι με τον mustang θα έχεις πολύ μεγαλύτερη πληθώρα ήχων. Και για τα εφέ του έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, οπότε βγαίνεις από το μπελά να ψάχνεις πεταλιέρες και πεταλάκια  ;)

Είναι τρομερό το πόσες επιλογές έχεις με τα συγκεκριμένα χρήματα που κάνει...

Εγώ αν ήμουν στο δίλλημά σου (πρόσεξε, όχι στη θέση σου) θα έπαιρνα τον bugera v5 για να έχω για να κάνω practise έναν μικρό, class A λαμπάτο ενισχυτή αλλά έχω τα κατάλληλα πεταλάκια-πεταλιέρα για επιπλέον εφέ και γκάζι σε περίπτωση που δεν μου φτάσει (γιατί μην νομίζεις ότι ο v5 ''γκαζάρει'' το ίδιο με τον v22επειδή είναι η ίδια σειρά  ;))

 

Επομένως εσύ που δεν διαθέτεις επιπλέον εξοπλισμό νομίζω ότι σε συμφέρει πιο πολύ να πας σε mustang  ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry αλλά το να θεωρείς ότι είναι υπερτιμημένα τα προϊόντα της εταιρίας κρίνοντας από το πιο φθηνιάρικο είναι κάπως....φάουλ... ;D

 

Άσε που μιλάμε για ΑΛΛΗ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ εντελώς  ;D...Η squier ΔΕΝ είναι fender (όπως και η epiphone ΔΕΝ είναι Gibson ;) ) Φτιάχνεται σε άλλο εργοστάσιο, σε άλλη χώρα, με άλλους εργάτες, με άλλα υλικά κ.τ.λ. κ.τ.λ. Το ότι είναι θυγατρική εταιρία άστο, είναι άλλο και έχει να κάνει με το να έχει σχήμα και να γράφει πάνω stratocaster ή les paul κ.τ.λ.

 

(πάντως ομολογουμένως υπάρχουν πολλές squier που αξίζουν αλλά μιλάμε για τις λίγο πιο ακριβές, όχι αυτές του 100ρικου)

 

Πάντως στο θέμα σου, νομίζω ότι με τον mustang θα έχεις πολύ μεγαλύτερη πληθώρα ήχων. Και για τα εφέ του έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, οπότε βγαίνεις από το μπελά να ψάχνεις πεταλιέρες και πεταλάκια  ;)

Είναι τρομερό το πόσες επιλογές έχεις με τα συγκεκριμένα χρήματα που κάνει...

Εγώ αν ήμουν στο δίλλημά σου (πρόσεξε, όχι στη θέση σου) θα έπαιρνα τον bugera v5 για έχω για να κάνω practise έναν μικρό, class A λαμπάτο ενισχυτή αλλά έχω τα κατάλληλα πεταλάκια-πεταλιέρα για επιπλέον εφέ και γκάζι σε περίπτωση που δεν μου φτάσει (γιατί μην νομίζεις ότι ο v5 ''γκαζάρει'' το ίδιο με τον v22επειδή είναι η ίδια σειρά  ;))

 

Επομένως εσύ που δεν διαθέτεις επιπλέον εξοπλισμό νομίζω ότι σε συμφέρει πιο πολύ να πας σε mustang  ;)

Για την Fender επειδή παρεξηγήθηκαν λίγο αυτά που είπα και για το λόγο αυτό τονίζω κάποια λεγόμενά μου και επειδή γνωρίζω πως άλλο Fender και άλλο Squier και άλλο Gibson και άλλο Epi γι' αυτό και έγραψα πιο πάνω: (θα μου πείτε της Squier είναι αλλά έχει επάνω το όνομά της και φέρουν ευθύνη για τα προϊόντα τους). Όσο γι' αυτό που λες θα έπρεπε να προσέχει η καθεμιά που δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιούν το Strat ή LP σχήμα τους.

Το ίδιο παιδί που πήρε τον Spider πήρε και μια Epiphone των 150 ευρώ.

Δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ μα ΚΑΜΜΙΑ σχέση η ποιότητά της με αυτήν της Squier στα ίδια λεφτά. Κλάσης ανώτερη στα όλα της.

Και επίσης στο

"Sorry αλλά το να θεωρείς ότι είναι υπερτιμημένα τα προϊόντα της εταιρίας κρίνοντας από το πιο φθηνιάρικο είναι κάπως....φάουλ... "

γι' αυτό και έγραψα:

"Μπορεί σε πιο ακριβές κιθάρες να βάζουν ό,τι καλύτερο υπάρχει, ούτε έχω όμως ούτε και θα έχω σύντομα την οικονομική άνεση για να το διαπιστώσω."

 

Δεν κρίνω, απλώς έχω μια αρνητική προδιάθεση! ;)

 

Πίσω στο θέμα μας έχεις δίκαιο σε αυτά που λες καθότι όντως δεν έχω τον κατάλληλο εξοπλισμό. Ασφαλώς δεν περιμένω να βγάλει ό,τι θα έβγαζε ο V22 ;)

Αν πω όμως ότι παίρνω ένα καλό (σχετικά) πεταλάκι βάζω άλλα 50 ευρώ και παίρνω τον V22!  :o

Ή κάνω λάθος;

Μόνος του ο V22 θα με κάλυπτε; Και ο V5 τι άλλο θα χρειαζόταν επιπλέον;

 

Υ.Γ. Σας έχω πρήξει τον... έρωτα!  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ηρακλή αυτά έχουνε 8ιντσο. Για ποιο λόγο επιμένεις τόσο πολύ στο να είναι 12άρι;

 

όταν πας στο μαγαζί να δοκιμάσεις, ας πουμε τον μαστανγκ με 8" ζήτα να σου φερουν και τον πιο φτηνο μαστανγκ με 12", και ακου την ιδια ρυθμιση. Να δεις μονος σου τις διαφορες

 

εντάξει, και 12άρι να μην εχει, τουλαχιστον να ειναι 10ρι. Με 8" ηχειο δε θα εχει καθολου ογκο και θα ακουγεται σα κουτι...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθωστε με αν λεω βλακεια αλλα νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα στον ονγκο γιατι ο mustang εχει κλειστη καμπινα ενω ο bugera εχει ανοιχτη καμπινα.

(με κλειστη καμπινα ακουγεται πιο κομπρεσαρισμενος ο ηχος)

 

Ειχα παιξει με εναν fender frontman 25r που ειχε ανοιχτη καμπινα με 10ιντσο και ειχε πολυ ονγκο.

 

Εξαλλου 40watt για σπιτι ειναι παρα πολλα...

 

Ακομη και αν δεν μεινεις ευχαριστημενος, με τη διαφορα χρηματων αναμεσα στους δυο ενισχυτες και ελαχιστα παραπανω φτιαχνεις ανετα μια καμπινα με ενα 12ιντσο ή παιρνεις και μια ετοιμη

πχ.http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g112v.htm

 

Παντως ο bugera επειδη ειναι λαμπα και φοραει el84 θα εχει πιο γλυκο ηχο...

 

Εσυ αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν εχει κλειστη καμπίνα ή όχι λίγα θα αλλάξει σε ένα 8ιντσο...

 

κι εγώ ειχα ενισχυτη με κλειστη καμπίνα και 8" αλλά ακουγόταν σα κουτακι.

 

επίσης αφου μιλάμε απο ό,τι κατάλαβα κυρίως για μοντελινγκ ενισχυτές δε κατάλαβα, που ειναι το κακό να έχει και 30 και 40 βαττ? Μια χαρά θα παιζει και χαμηλά και που ξερεις, αποκλειεται δηλαδη να πει ο ανθρωπος να τζαμαρει με κανενα φιλο του?

 

τέλοσπάντων για να δεις μόνος σου, στο μαγαζί που θα πας να ακουσεις ζητα να σου φερουν το 8" και το 12" της ιδιας σειρας και παιξε με το ιδιο preset. Αν δεν ακουσεις διαφορά, σημαινει πως και το 8" να πάρεις, δε θα πειράζει ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς IraklisZS:

 

Σιγουρα το 12ιντσο θα εχει περισσοτερο ονγκο απο το 8ιντσο, εξαλλου δεν μπορουμε να συγκρινουμε 2 μεγαφωνα που οι διαστασεις τους ειναι μερα με τη νυχτα.

Αλλα ειπα μηπως σωθει καπως η κατασταση στον bugera επειδη εχει ανοιχτη καμπινα.

 

 

Τελως παντων, ολα αυτα ειναι ιστοριες το καλυτερο ειναι να τους βρει και να τους δοκιμασει και τους δυο και μετα να αποφασισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχην ο μπουγκερα ειναι ενας μικρός ενισχυτάκος με εναν απλό ήχο και ριβερμπ. Η σειρά μαστανγκ ειναι μοντελινγκ ενισχυτές με φοβερές προσομοιώσεις και πολύ καλό ήχο, και δυνατότητες.

 

το οτι ο μπουγκερα ειναι λαμπάτος δεν σημαινει και πολλά για μένα απο τη στιγμή που φοράει ένα μικρό μεγαφωνάκι σε μια μικρή καμπινουλα.

 

και ακόμα και για τους μοντελινγκ ενισχυτές πιστεύω πως δεν ειναι δυνατόν να προσομοιώνεις εναν ενισχυτή ο οποίος "το θελει" το 12ιντσο του (η τελοσπαντων και 10", πολλοι ιστορικοι ενισχυτες ειχανε) και αυτη την προσομοίωση να την πετάς πάνω σε ενα 8άρι.

 

για αυτό το λόγο προσωπικά θα απεκλεια τον μπουγκέρα, και θα διάλεγα μοντελινγκ με 10 ή 12 ιντσες, προσωπικά με 12.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου