Προς το περιεχόμενο

Eq στο Μπασσο!


Homi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Σκευτομαι να προσθεσω το Boss GEB-7 στο rig μου(δλδ sansamp bass driver DI και boss tu-2 :P).Θα ηθελα να μου πειτε οποιοι χρησιμοποιητε eq με ποια σειρα στο το εχετε και για πιο λογο το χρησιμοποιειτε π.χ. μονιμα ανοιχτο,μονο σε slap κ.τ.λ..

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμια απαντηση?? Κανεις μπασσιστας δεν χρησιμοποιει πεταλακι eq?? ???

 

τι να το κανει.....?

 

ΜΠΑΣΟ παιζει....μεχρι τους 150 αντε τους 200 παιζει το οργανο... ;D ;D μετα αρχιζει το..."του-τανγκ".... ;D

 

Εξω απο την πλακα...ενας παλαβος φιλος μου το ειχε μετρησει και οντως η ΧΡΗΣΙΜΗ περιοχη του μπασου ειναι και αυτη που παιζει ο ..ΝΟΡΜΑΛ κοσμος... ;D δηλ ., απο  35Hz(E-String DropD) μεχρι 500-600Hz(περιπου στο 19ο  ταστο της ΣΟΛ χορδης).Παντα με παιξιμο σε roundwound χορδες με τα δακτυλα.....με πενα ή flatwoud χορδες φανταζομαι αλλαζει το πραμα...

 

Αν νομιζεις οτι ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ eq pedal ..παρτο...εσυ μονο ξερεις αν θελεις να προσθεσεις (γενικα οταν κοβεις συχνοτητες στο μπασο το οργανο ψοφαει για αυτο και λεω "προσθεσεις" μονο ...) κατι στον  ηχο του μπασου σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως επί το πλείστον συμφωνώ με τον SF.

Ίσως με ένα programmable bddi για presets στο slap σου....

Αν έχεις Jazz ή ακόμα περισσότερο active και δύο μαγνήτες πιστεύω ότι οι αλλαγές επιτυγχάνονται on the fly πάνω στο μπάσο.

 

Αλλά άμα θες, παίρνεις eq.

Θα το βαζα μάλλον πριν το ΒDDI.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει, δεν ειναι και τελειως αχρηστο το eq για το μπασο. Τοσοι μπασοενισχυτες με multiband eq για πλακα τα εχουν? ;D

 

Ο sf εχει δικιο σε αυτο που λεει. Τα fundamentals του μπασου ειναι τοποθετημενα σε αυτο το (σχετικα) μικρο range. Δε παυει ομως να ειναι (κατα τροπο) ενα full range οργανο, οποτε αν θες, μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα πεταλι eq για να αλλαξεις τον ηχο σου, ακομα και αν "πειραζεις" συχνοτητες εκτος του range που περιγραψε ο sf (θα πειραζεις ουσιαστικα τις αρμονικες αυτων των συχνοτητων).

 

Το eq pedal φανταζομαι θα σου ειναι χρησιμο μονο για γρηγορες αλλαγες στους ηχους...πχ για καποιον slap ηχο ή για καποιον dark ηχο. Που σε ενα βαθμο, αναλογα του μπασου σου, μπορεις να επιτυχεις και χωρις πεταλακι....

 

Αν οντως θελεις ενα, θα συμφωνησω με τον audio στο να μπει μετα το BDDI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ενταξει, δεν ειναι και τελειως αχρηστο το eq για το μπασο. Τοσοι μπασοενισχυτες με multiband eq για πλακα τα εχουν? ;D

Οχι βέβαια. Και συνυπολογιζομένου και του eq από το BDDI, ρωτάει κανείς τι το χρειάζεται το πετάλι. Αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά.

 

Θα το βαζα μάλλον πριν το ΒDDI.

Αν οντως θελεις ενα, θα συμφωνησω με τον audio στο να μπει μετα το BDDI.

???

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να προσθέσω την εμπειρία μου.

Δεν ξερω τι ειδους μπασο εχεις, δεν ξερω τι μουσικές παιζεις, αλλα εγω εχω το programmable Bassdriver Sansamp της TECH21. http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/bassdriverp.html

Είναι υπερ-αρκετο για λαιβ και στουντιο.

Απλά σου δίνει τον ηχο που θες σε οποιοδηποτε ενισχυτη.

Και το απλο Sansamp Paradriver/Bassdriver ειναι μια χαρα λύση.

 

Το Boss equalizer πεταλι θα σου καταστρέφει τον ήχο και θα σου αφαιρει punch και low end. Αυτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξω απο την πλακα...ενας παλαβος φιλος μου το ειχε μετρησει και οντως η ΧΡΗΣΙΜΗ περιοχη του μπασου ειναι και αυτη που παιζει ο ..ΝΟΡΜΑΛ κοσμος... ;D δηλ ., απο  35Hz(E-String DropD) μεχρι 500-600Hz(περιπου στο 19ο  ταστο της ΣΟΛ χορδης).

 

Εντάξει, είναι και οι αρμονικές, αλλά με τις χορδές μας του 1821 και το tone τέρμα κλειστό φροντίζουμε να τις γειώσουμε ( κυριολεκτικά)  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα Schecter stilleto studio με emg-hz και 3-band active eq και το sansamp bass driver DI.Σκευτομουν για το eq πιο πολυ για αλλαγες σε slap κτλ και για καλυτερες αρμονικες απου χρειαζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου