Προς το περιεχόμενο

Ακριβά ή φτηνά βήσματα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω κάτι βήσματα ήχου και με προβληματίζει το γεγονός οτι

τα καλά ειναι και ακριβά ως συνήθως.. Γιατί ομως να συμβαίνει αυτό?Τι τα κάνει πιο ποιοτικά ωστέ να πώ οτι αξίζει να τα αγοράσω?Σκέφτωμαι να πάρω κατι καρφιά επίχρυσα που κοστίζουν μόνο 80λεπτά, θα κάνουν δουλειά άραγε?Sorry που σας ζάλισα αλλα επιδή πρέπει να πάρω πολλά

και τα θέλω για studio χρήση θα ήθελα τις απόψεις σας..

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κάτι βήσματα ήχου και με προβληματίζει το γεγονός οτι

τα καλά ειναι και ακριβά ως συνήθως.. Γιατί ομως να συμβαίνει αυτό?Τι τα κάνει πιο ποιοτικά ωστέ να πώ οτι αξίζει να τα αγοράσω?Σκέφτωμαι να πάρω κατι καρφιά επίχρυσα που κοστίζουν μόνο 80λεπτά, θα κάνουν δουλειά άραγε?Sorry που σας ζάλισα αλλα επιδή πρέπει να πάρω πολλά

και τα θέλω για studio χρήση θα ήθελα τις απόψεις σας..

 

Τα ποιοτικά καλώδια είναι πιο ακριβά γιατί... :

 

-Είναι πιο ανθεκτικά

-Επιτρέπουν στο σήμα να περνάει με λιγότερες απώλειες

-Έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και άρα λιγότερα προβλήματα σε σχέση με φτηνά καλώδια...

-Πληρώνεις και λίγο τη μάρκα του καλωδίου

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ βύσματα της Neutrik και καλώδια καλής ποιότητας, θωρακισμένα, χωρίς απώλειες (που τα αγοράζεις με το μέτρο), ένα καλό κολλητήρι και θερμόκολλα, και έτσι φτιάχνω ωραιότατα καλωδιάκια με λογικό κόστος...

 

Κατα τη γνώμη μου πάντως, το καλώδιο είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ηχητικής απόδοσης... Το καλύτερο rig να έχεις, άμα τα καλώδια σου είναι μάπα, μάπα θα είναι και ο ήχος σου...!

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά ηχητικής ποιότητας μεταξύ διαφόρων τύπων βυσμάτων είναι σχετικά μικρή και θα κάνεις τη δουλειά σου και με τα απλά βύσματα που αγοράζουμε από τα καταστήματα με ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Αυτό που κάνει τα επώνυμα βύσματα να είναι πιο ακριβά είναι η ποιότητα κατασκευής τους και η αντοχή τους στο χρόνο. Για παράδειγμα τα βύσματα Neutrik που χρησιμοποιώ στο studio ακόμη και σήμερα , τα έχω αγοράσει από το 1987 μέχρι το 1993 και είναι σαν καινούρια. Εντω μεταξύ Επειδή οι ανάγκες καλωδίωσης έχουν αλλάξει πολύ από τότε τα έχω ξεκολλήσει και τα έχω ξανακολλήσει σε διαφορετικού τύπου καλωδιώσεις απλά και εύκολα γιατί ο τρόπος κατασκευής τους το επιτρέπει. Στα φτηνά βύσματα δεν είναι τόσο εύκολο να τα ξαναχρησιμοποιήσεις και φυσικά δεν έχουν τόσο μεγάλη αντοχή.

Σχετικά με τα καλώδια , συνιστώ μόνο επώνυμα γιατί εκεί υπάρχει αισθητή διαφορά από αυτά που αγοράζουμε σε καταστήματα ηλεκτρονικών. Γενικά τα καλώδια που πουλάνε σε καταστήματα ηλεκτρονικών είναι μια χαρά για PA αλλά για studio δεν τα συνιστώ.

 

Τσέκαρε τα παρακάτω links

Belden

Canare Cable

Klotz

Mogami

Monstercable

Neutrik

Switchcraft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά' date=' χρησιμοποιώ βύσματα της Neutrik και καλώδια καλής ποιότητας, θωρακισμένα, χωρίς απώλειες (που τα αγοράζεις με το μέτρο), ένα καλό κολλητήρι και θερμόκολλα, και έτσι φτιάχνω ωραιότατα καλωδιάκια με λογικό κόστος...[/quote']

 

Τη θερμοκόλλα πώς τη χρησιμοποιείς?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά που θα κολλήσω το καλώδιο στο βύσμα, το περιχύνω με θερμόκολλα, και μετά από μερικά δευτερόλεπτα, βάζω το κάλυμμα...! Η θερμόκολλα στερεοποιείται σε 1 - 2 λεπτά, και προσφέρει απ' ότι έχουν δείξει τα αποτελέσματα, αυξημένη αντοχή στο βύσμα, καθώς κρατάει τα καλώδια στη θέση τους, αποτρέπει βραχυκυκλώματα, κλπ, και βγαίνει πολύ εύκολα όταν θες να ανοίξεις το βύσμα...!

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nitako όπως ειπώθηκε τα «καρφιά» έχουν μικρές διαφορές και σπάνια παίζουν ρόλο.

 

Στο θέμα των «καλωδίων», προσωπικά αγοράζω με το μέτρο καλώδιο Belden(μόνο για ενισχυτές) από καταστήματα ηλεκτρονικών. Για κιθάρες και όργανα ότι βρω αρκεί να μου γεμίζει το μάτι. :roll:

 

Jericho ξέρεις τέτοια κόλπα και δεν μας τα λες! :twisted:

Ωραίος!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ παιδιά εγώ έχω κάτι καλώδια πλαστικούρες λαστέξ τα πιο απλά που υπάρχουν της οκάς RSR ( αρ σι αρ λέγονται ? ) από το μίκτη στη κάρτα.

Λέτε να αλλάξει τρομερά η ποιότητα αν πάρω καλά καλώδια ? Αισθητά δηλαδή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου