Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Fender Locking Tuners


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι σημαίνουν αυτές οι κάθετες γραμμούλες στο πίσω μέρος των κλειδιών;

Έχει να κάνει με την σειρά που μπαίνουν στο μπράτσο;

 

Δεν έχουν καμμία διαφορά στην κατασκευή μεταξύ τους. Τα τρία απο αυτά έχουν Ι γραμμή, το ένα έχει ΙΙ και τα υπόλοιπα δύο έχουν ΙΙΙ.

 

Είναι -μάλλον- απο κάποια σχετικά παλιά American Deluxe Strat.

 

 

IMG_0530.jpg.4fbbe41749e4726d993c6255d1537b74.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Fender Locking Tuners ειναι staggered ,εχουν διαφορετικο υψος, ετσι ωστε να μικραινει η γωνια πισω απο το nut οσο κατεβαινεις απο τις τυλιχτες χορδες στα καντινια.

Τα πιο ψηλα τα βαζεις στις τυλιχτες χορδες και τα πιο κοντα στα καντινια .

 

Έχει να κάνει με την σειρά που μπαίνουν στο μπράτσο;

 

OXI καμμια απολυτως

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον ειναι απο παλιοτερη Am Dlx strat ,πριν απο το 2005,οποτε ειναι re-branded SCHALLER locking tuners. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον ειναι απο παλιοτερη Am Dlx strat ,πριν απο το 2005,οποτε ειναι re-branded SCHALLER locking tuners.

 

 

Είναι τουλάχιστον 10ετίας απο ότι μπορώ να υπολογίσω, αγορασμένα απο τον Καγμάκη. Δεν έχουν κάποιο χαρακτηριστικό επάνω τους σχετικά με την μάρκα, αλλά και εγω θυμάμαι ότι εκείνη την εποχή κυκλοφορούσαν κυρίως τα schaller και τα gotoh.

 

Μια γνώμη που έδωσε κάποιος σε άλλο γκρούπ, είναι ότι μπορεί να έχει σχέση με το μέγεθος της τρύπας και πιθανόν να έχει δίκιο. Αυτά που έχουν το "Ι" μοιάζει να είναι λιγάκι πιο φαρδιά στην τρύπα, άρα -ίσως- είναι για τις 3 χαμηλές χορδές. Αυτό που έχει το "ΙΙ" θα είναι για την Σολ, που σε "βαριές" χορδές λογικά θα είναι αρκετά παχιά ή ακόμα και τυλιχτή και τα υπόλοιπα δύο "ΙΙΙ" για τα καντίνια.

 

Τελικά δεν τα κράτησα στην AmStd κιθάρα μου, άφησα τα δικά της που είναι staggered αλλά όχι locking.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κάποιο χαρακτηριστικό επάνω τους σχετικά με την μάρκα, αλλά και εγω θυμάμαι ότι εκείνη την εποχή κυκλοφορούσαν κυρίως τα schaller και τα gotoh.

 

Mεχρι και πριν 7-8 χρονια ΟΛΑ τα μοντερνα κλειδια των αμερικανικων Fender ηταν Schaller,πλεον ειναι PING.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου