Προς το περιεχόμενο

Στραβωσε το μπρατσο!!! Help!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα νοιζαδες. Εχω μια epiphone les paul std και σημερα μαλλον καπου την χτυπισα και στραβωσε το μπρατσο λογικα. Ομως επειδη ειμαι ΤΕΛΕΙΩΣ ασχετος απο αυτα δεν ξερω αν ειναι σιγουρο αυτο, τα προβληματα που εμφανισε η κιθαρα ειναι: στην high e απο το 12 ταστο και κατω ολες οι νοτες ειναι ιδιες. Στην σι τασταρουν τα ταστα απο το 17 και μετα οπως επισης και στις χορδες μι και λα. Πρωτη φορα γινετε αυτο σε κιθαρα μου, και το χειροτερο ειναι οτι εχω live την Κυριακη και πρεπει να ειναι ενταξει!  :-[

Αν καταλαβα καλα πρεπει να στραβωσε το μπρατσο, εκτος αν ειναι κατι χειροτερο.  :-\

Την βοηθεια σας παρακαλω για τι μπορω να κανω!!  :-[ :-[

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς... ψυχραιμία. Για να...«στραβώσει» το μπράτσο από στούκο, είναι... ή μάλλον δεν είναι... Δηλαδή αν το είχες κοπανίσει τόσο, μάλλον θα το είχες σπάσει. Το πιθανότερο είναι ότι το μπράτσο σου «πήρε» και θέλει ρύθμιση- λόγο αλλαγής καιρού, υγρασίας κλπ... Αν το κοιτάξεις- λογικά θα έχει τραβήξει προς τα πίσω- οπότε θα πρέπει να το χαλαρώσεις λίγο για να «έρθει».

 

Πάντως αν έχει γίνει τόσο ρημάδι όσο λες, βούτα την και αύριο πρωί- πρωί για set up στον μάστορα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Τωρα ομως το  προβλημα ειναι οτι στην περιοχη μου οπως και οι περισσοτερη κρατανε την κιθαρα minimum μια βδομαδα για το set up..  :-\

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι εχει παρει κλιση προς τα πισω..

ΟΚ λοιπόν, κανένας λόγος ανησυχίας  :D έχει συμβεί σε όλους μας  ;D. Χονδρικά θα ξεβιδώσεις το truss rod για να έρθει μπροστά το μπράτσο και θα αναζητήσεις ένα αναλυτικότατο άρθρο εδώ στο Noiz για set up κιθάρας  ;D.

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν δεν γνωρίζεις το πως, πήγαινε το όργανο σε έναν μάστορα ή κάποιον τέλος πάντων που έχει κάποια σχετική πείρα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanx Εύη  ;D, Αγαπητέ μου είσαι έτοιμος... Ελπίζω μόνο να έχεις τα σύνεργα... άλεν και τα σχετικά.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου