Προς το περιεχόμενο

Roundwound vs Flatwound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και ηρθε η ωρα να ξανα-αλλαξω χορδες στην CADILLAC  🙂  είπα αυτη τη φορα να της βαλω flatwound και να ηχογραφησω τις διαφορες.

 

Η κυρια ειναι αυτη μια 2007 DC Gretsch White Falcon με στοκ alnico Filtertones,Compton solid brass bridge,Vibramate string spoiler παιγμενη μονο με λιγο analog delay μεσα απο ενα Marshall 1974x & ηχογραφημενη με ενα Ε906.

 

wp_20160910_10_20_13_pro

 

Οι roundwound χορδες ειναι 011-050 Gibson Brite Wires με 5-6 ωρες παιξιματος ,οριακα πριν αρχισουν να πεθαινουν δηλαδη,(τις φτιάχνει η D'Addario) & οι flatwound ολοκαινουργιες  011-046 GHS Precission fw.

 

Εχω προσπαθησει να παιξω τα ιδια πραγματα μεσα στο κομματι (μια διασκευη του Σ'αναζητω που ειχαμε ανεβασει με τον συΜπΕχτη μου @matawan πριν λιγο καιρο) οποτε μια φορα θα ακουτε παιγμενο το θεμα με rw & κολλητα το ΙΔΙΟ θεμα με fw, στην ΕΙΣΑΓΩΓΗ μεχρι το 00.25 ειναι rw & απο το 00.25-00.40 fw. 

 

Επισης εχω προσπαθησει να παιξω μονο στις Ε,Α,D,G χορδες μια και αν ειχα ενα ευρω για καθε αποτυχημενο συγκριτικο τεστ μεταξυ rw & fw χορδων οπου ο εγκεφαλικα κατεστραμμένος reviewer παιζει σχεδον μονο στην Β & Ε (που ειναι ΙΔΙΕΣ και στις fw & στις rw) θα ημΑνε ο Μπιλ Γκειτσ ο εμβολιαΣτις.

 

Για πειτε πΓιες σας αρεσουν πιΟτερο? (το κομματι το εχω μιξαρει πολυ προχειρα και η κιθαρα ειναι επιτηδεΣ τοσο δυνατα,χωρις κανενα eq ή εφε εκτος απο ελαχιστο compression)

rw vs fw.mp3

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκριμένο κομμάτι μου αρέσουν τα πρώτα παιξίματα, με την λιγότερο έντονη ατάκα. Είναι πιο μαλακά.

Φαντάζομαι ότι με ρίξιμο του tone ή με χρήση eq, τα 2α παιξίματα μπορούν γίνουν όπως τα πρώτα.

Αρα οι χορδές στα 2α παιξίματα τις βλέπω ως πιο all-around.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αρα οι χορδές στα 2α παιξίματα τις βλέπω ως πιο all-around.

 

Ενδιαφερουσα αποψΙσ μια και δεν εχουν σχεδον καθολου αρμονικες ,ουτε sustain (οπως ολες οι fw) αλλα σχεδον μονο fundamentals.

Αλλωστε για αυτο πρωτο-κατασκευαστηκαν στα 50s (πριν ολοι επαιζαν με rw monel)   για να μπορουν οι τζαζιστες ,εκτος απο το να γλυτωσουν απο το finger noise  να ακουγονται & πιο "μπροστα"  μια και δεν τους ενδιαφερε(ι) το sustain (το οποιο στις fw ειναι σχεδον ανυπαρκτο) αφου δεν κανουν σηκωματα αλλα κυριως η ατακα..

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω από την άποψη ότι έχουν περισσότερη ατάκα και πρίμα.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

και πρίμα.

 

 

οχι δεν εχουν περισσοτερα πριμα...σε ξεγελαει η ατακα...εχουν δραματικα λιγοτερα πριμα...ειναι ,ειδικα οσο μεγαλωνει το gauge, εντελως "ψοφιες" συγκριτικα με τις rw.

 

αν ειχαν περισσοτερα trust me μονο με αυτες θα επαιζα (δεν χρειαζονται και αλλαγη και μετα απο 5 χρονια το ιδιο θα ακουγονται....)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εμένα μ αρέσαν οι φλατς

 

 

ηΜανε σιγουρος

 

ωραιες οι GHS μπεδεγουεϊ...φτηνες και πολυ "παραδοσιακες" μου αρεσουν περισσοτερο και απο τις D'Addario & απο τις Pyramid & απο τις TI

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

 

ηΜανε σιγουρος

 

 

δεν ξέρω τι ήσανε, αλλά...βγάζουν μια ηρεμία (κι ας βγήκαν ψηλότερα στο μιξ) μια ησυχία ανέμεσα στις νότες που δεν είναι ότι δεν ακούς το σύρσιμο, όποτε κι αν υπάρχει, ίσως το χέρι πάει πιό άνετα....

δεν ηξεύρω. Ετσι το εισπράττω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

οχι δεν εχουν περισσοτερα πριμα...σε ξεγελαει η ατακα...εχουν δραματικα λιγοτερα πριμα...ειναι ,ειδικα οσο μεγαλωνει το gauge εντελως "ψοφιες" συγκριτικα με τις rw.

 

 

Ναι, αλλά στο κομμάτι ισχύει αυτό που λέει ο gkourmoul1. Κι εμένα έτσι μου ακούγεται. 

Πάντως έχουν πολυ μικρή διαφορά. Ίσως έχει να κάνει με το παίξιμο σου. Δεν θα το ψείριζα.

Θα έβαζα τις φτηνότερες αφου τις αλλάζεις συχνά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

δεν ξέρω τι ήσανε, αλλά...βγάζουν μια ηρεμία (κι ας βγήκαν ψηλότερα στο μιξ) μια ησυχία ανέμεσα στις νότες που δεν είναι ότι δεν ακούς το σύρσιμο, όποτε κι αν υπάρχει, ίσως το χέρι πάει πιό άνετα....

δεν ηξεύρω. Ετσι το εισπράττω

 

 

ΕΤΣΙ ακριβως ειναι,ειδικα για layering ειναι ταμαμ...τα ανοιχτα ακκορντα στην WF (που εχει πολυ "πληροφορια" λογω κατασκευης) καθαριζουν εκπληκτικα....αν υπηρχε σετ 42αρα E ,34αρα Α & wound G θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα και ετσι ειναι σουπερ...νομιζω οτι θα φτιαξω ενα τετοιο σετ για μια απο τις tele μου με DOGAL (που εχουν σχεδον τον ιδιο ηχο με τις GHS απλα οι GHS δεν εχουν αυτο το Rolls Royce feel των Dogal)

 

 

 

3 λεπτά πριν, yameth είπε

Θα έβαζα τις φτηνότερες αφου τις αλλάζεις συχνά.

 

τις flat οχι δεν υπαρχει λογος (στο μπασο μου πλησιαζουν την 10ετια)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου