Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για δημιουργία Home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλησπέρα σε όλο το forum.. Θα ήθελα αν γίνεται να με βοηθήσετε σε κάποιες επιλογές που έχω κάνει και να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τα προϊόντα που επέλεξα. Πρώτα από όλα όμως, σας ενημερώνω, ότι η προσπάθεια αυτή είναι καθαρά για οικιακή χρήση, για το hobby μου - τη δημιουργία μουσικής. Επίσης δεν γνωρίζω και πολλά από θέμα ήχου-hardware.

 

Μου πρότειναν χθες σε κατάστημα στο κέντρο (Αθήνα) μία κονσόλα και είπα να το ψάξω. Ενδιαφέρομαι για ηχογράφηση φωνής (κυρίως) και ει δυνατόν για κιθάρα (ηλεκτρακουστική μάλλον - σκέφτομαι να αγοράσω με τη βοήθεια ενός φίλου). Από ό,τι μου είπαν στο κατάστημα με τις κιθάρες, θα χρειαστώ κονσόλα. Έτσι βρήκα την

 

BEHRINGER XENYX-1002 MIXER 4MIC-4ST-1AUX στα 77€ (Στο musicorama)

Έχετε κάποια άποψη για αυτή; Με χαροποίησε το γεγονός των XLR εισόδων δεδομένου ότι σκέφτομαι να αγοράσω και πυκνωτικό μικρόφωνο:

 

BEHRINGER B-1 Microphone στα 117€ (Στο musicorama)

BEHRINGER B-2 PRO στα 181€ (Στο musicorama)

 

Ποιες είναι οι διαφορές στα δύο μικρόφωνα και πιστεύετε ότι θα έχει κάποια αξία να δώσω αυτά τα παραπάνω χρήματα για το Β-2 ή απλά είναι πεταμένα λεφτά (δεδομένου ότι πρόκειται για ηχογράφηση που προς το παρόν θα λαμβάνει χώρα σε δωμάτιο σπιτιού);

 

Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω και Monitors όμως το ζήτημα είναι ότι δεν έχω την παραμικρή ιδέα για αυτά πέραν του ότι απλά έχουν καλύτερη πιστότητα στον ήχο σε σχέση με τα creative 1500 4.1 που έχω από τον καιρό του Νώε.. Δεν ξέρω τι είναι ενεργά και παθητικά, ούτε τη διαφορά αυτοενισχυόμενων και μη. Ετυμολογικά καταλαβαίνω αλλά στην πράξη;

 

+++

Και τώρα μια ιστορία για όσους δεν βαριούνται να διαβάζουν...

 

Στον υπολογιστή προς το παρόν έχω την onboard κάρτα ήχου (mo/bo Asus P5LD2) η οποία οσονούπω θα αντικατασταθεί. Από θέμα ανταπόκρισης είμαι ευχαριστημένος απλά θα θελήσω ποιότητα κάποια στιγμή. Η κονσόλα θα μπορέσει να συνδεθεί στο PC διότι δεν ξέρω τι συνδέσεις μπορούν να γίνουν..  Σίγουρα θα χάσει σε ποιότητα από μια εξωτερική κάρτα ήχου αλλά προς το παρόν, θα πρέπει να βολευτώ με αυτήν..

 

Όσον αφορά τα monitors αυτά θα συνδέονται στην κονσόλα ή στο PC; Και αν έχω το δικαίωμα της επιλογής που θα ήταν καλύτερο να γίνει η σύνδεση; Λαμβάνοντας αυτό υπ'όψιν προτείνετε αν μπορείτε κάποια monitors σε τιμή γύρω στα 200€. Βρήκα ένα μοντέλο της behringer που μου έκαναν εντύπωση οι κριτικές τους:

 

BEHRINGER TRUTH B-2031P STUDIO MONITORS (musicorama και πάλι)

 

Δεδομένης της έλλειψης γνώσεων μεγάλο βαθμό στην επιλογή των προϊόντων έπαιξε η τιμή και η εμπειρία σε προϊόντα Behringer.

+++

Τέλος να σημειωθεί ότι το Musicorama είναι το φθηνότερο ελληνικό κατάστημα που βρήκα, αλλά μόλις έχω την πλήρη λίστα με τα προϊόντα θα κοιτάξω και σε site του εξωτερικού μήπως και συμφέρει (δεδομένων των εξόδων αποστολής).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κονσολίτσα θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τη tapco mix 120  http://www.thomann.de/gr/tapco_by_mackie_mix_120.htm μου αρέσει λίγο περισσότερο από τη behringer, ιδίως στο μικρόφωνο αν κρίνω από την καρτούλα μου που φορά τους ίδιους προενισχυτές.

Για τα μικρόφωνα απλά να πω ότι έχω ακούσει μερικά πολύ καλά αποτελέσματα με το B-1

 

Τα μονιτορ θα τα συνδέσεις στην κονσόλα, η οποία κονσόλα θα συνδεθεί στην ομπορντ κάρτα.

 

Από μονιτορ στα 200€ πλέον τα μπεριγκερ αποτελούν μονόδρομο. Εκτός και αν πας λίγο πιο πάνω (στα 300€) και χτυπήσεις αυτά http://www.thomann.de/gr/mackie_tapco_s5.htm που είναι πολύ καλά.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η κονσόλα μου άρεσε εμφανισιακά (τα πλαστικά της φαίνονται και ανθεκτικά) αλλά σαν μάρκα δεν την έχω ξανακούσει.. Από υποστήριξη κλπ θα είναι εντάξει η εταιρεία ή θα έχω τρεχάματα αν χρειαστεί service;

Το μικρόφωνο ακόμα δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά στην τιμή σε σχέση με την ποιότητα που θα έχει το ένα με το άλλο..

Τα monitor ισχύει το ίδιο σε σχέση με την αταιρεία κ έχω κ άλλη μια ερώτηση.. Τα behringer λένε 150w ενώ τα Tapco 2x60.. Έχουν διαφορά ως προς τι; Την ένταση; Και αν ναι, μήπως τα Behringer είναι ονομαστικά 150 κ όχι rms (αν κ από τα λίγα που γνωρίζω rms είναι η πραγματική απόδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά υποστήριξη έχει από την μητρική mackie. Τράβα στη eurosound (στα εξάρχεια) να τα δεις και να τα ακούσεις και από κοντά! Για το σπίτι 60 watt παραείναι αρκετά, οπότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εurosound ε; Να τα δω απο κοντά ε; Πολύ καλό! Θα πάω αν είναι το Σάββατο να τα κοιτάξω! Ευχαριστώ για την πληροφορία.. Κι ότι θα ρωτούσα αν γίνεται να τα ακούσω από κοντά με κάποιο τρόπο... Τα λεφτά βέβαια είναι αρκετά περισσότερα σε σχέση με αυτά που θα επενέδυα αρχικά, αλλά αν αξίζει γιατί όχι; Η κονσόλα μου αρέσει καλύτερα βάσει εμφάνισης (έχει κ παραπάνω χαρακτηριστικά αν εξαιρέσεις τα effects που έχει η Behringer αλλά ούτως ή άλλως αχρείαστα θα είναι λόγω του ότι χρησιμοποιώ software effects)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι ενεργά και παθητικά, ούτε τη διαφορά αυτοενισχυόμενων και μη.

 

Eνεργά = αυτοενισχυόμενα

Παθητικά = χρειάζονται ενισχυτή για να παίξουν

 

Παρεμπιπτόντως ,σε ποιό πρόγραμμα θα γράφεις; Ενδεχομένως να συναντήσεις κάποια προβλήματα με την onboard κάρτα σου, λόγω οδηγών.. Αυτό θα το διαπιστώσεις εν καιρώ, οπότε ξανάρχεσαι και όλο και κάποιος θα σου δώσει τη λύση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ενισχυόμενα αν συνδεθούν στην κονσόλα δεν θα έχουν πρόβλημα με την ενίσχυσή της;

Γράφω κυρίως σε CuBase SX3 κυρίως αλλά και Reason 3. Έχω τους ASIO4all drivers και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα ούτε με latency (στο MIDI Keyboard)  ούτε τίποτα. Γιατί ρωτάς; Θα έχω πρόβλημα με την κονσόλα ή το mic;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χαρά θα είσαι. Απλά στο είπε για αν σου πρότεινε λογικά τους ASIO4all που όμως ήδη τους έχεις.

 

Και τα ενισχυόμενα θα μπουν κατευθείαν στη κονσόλα και μέσω αυτής θα "παίρνει" ένταση, με το ανάλογο fader/knob της κονσόλας

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.. Οπότε δεν "καίγονται" από την πολλή ενίσχυση...

Αν μπορείτε πείτε μου και πληροφορίες για την κονσόλα της Mackie γιατι ο φίλος πιο πάνω με προβλημάτισε... Οπτικά μου αρέσει καλύτερα αλλά την Behringer την ξέρω.. Για μικρόφωνο μάλλον το Β-2 θα επιλέξω, αφού δεν σκοπεύω να αλλάζω μικρόφωνα κάθε φορά που θα αυξάνονται οι απαιτήσεις μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου