Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για δημιουργία Home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και κάτι καινούριο.. Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει με απλά λόγια και παραδείγματα τι είναι ένα Patchbay και ποια η χρησιμότητά του; Διάβασα ένα pdf που παρέθεσε κάποιος σε άλλο θέμα, και ένα άρθρο στο SoundOnSound αλλά έμεινα με την απορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να επενδυσεις σε μια ποιοτικη καρτα ηχου με 2-4 εισοδους και με καλους προενισχυτες και οχι σε μια φτηνη κονσολλα.

 

το ρολο της κονσολλας καλιστα θα μπορεσει να τον παιξει η virtual κονσολλα του recording software σου  ;)

 

το ηχητικο αποτελλεσμα θα ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως ότι θέλω xlr είσοδο για το μικρόφωνο που σκέφτομαι να αγοράσω. Επίσης σκοπεύω να ηχογραφώ κιθάρες κλπ ενώ επίσης πιστεύω θα με βοηθήσει στην οργάνωση και στην εύκολη πρόσβαση σε εισόδους-εξόδους... Κάρτα θα αγοραστεί κάποια στιγμή που θα υπάρχουν περισσότερα χρήματα.. Γι'αυτό και σκέφτομαι προς το παρόν την κονσόλα σαν μοναδική διέξοδο. Το ζήτημα τώρα είναι ότι έχω κολλήσει στο θέμα της κονσόλας.. Είμαι μεταξύ των:

TAPCO BY MACKIE MIX 120

και

BEHRINGER XENYX 1002 FX (όχι για τα ίδια τα εφφέ αλλά εφόσον δεν έχει σημαντική διαφορά τιμής δε βρίσκω λόγο να μην την προτιμήσω από την απλή 1002)

 

Αν έχετε κάποια από αυτές ή την είχατε παλαιότερα, πείτε μια γνώμη...

 

Επίσης έχετε να προτείνετε monitors γύρω στα 200€; Μέχρι να αγοραστούν τα monitors μπορεί να έχει ανέβει το budget αλλά προς το παρόν μένουμε σε αυτά τα χρήματα κ το πολύ +50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλες καρτες ηχου εχουν xlr εισοδους και εξοδους ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα, μάλλον προς κονσόλα κλίνω.. Ούτως ή άλλο θα αγοραστεί αργότερα μια καλή κάρτα ήχου.. Αλλά θα γίνει μια και καλή. Οπότε μέχρι τότε πορεύομαι με μικρόφωνο στην κονσόλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου