Προς το περιεχόμενο

Συμπεριφορά πυκνωτικών μικροφώνων


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν λένε κάτι το καινούργιο για μένα. Διαπίστωση κάνουν ότι η STeinberg UR22 έχει αδύνατο input gain. Αυτό το κατάλαβα.

Ρωτάω συγκεκριμένα, ποιο τεχνικό χαρακτηριστικό πρέπει να έχει μια κονσολα ή κάρτα ήχου, ώστε τελικά το μικρόφωνο στο οποίο αναφέρομαι (behringer C3 με ευαισθησία -40db) να λειτουργεί χωρίς να χρειάζεται η ένταση να είναι στο maximum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το gain

Τι τιμή πρέπει να υποστηρίζει? 

Αν πάρω αυτή την κονσόλα (υποστηρίζει phantom) θα είμαι εντάξει? Πως μπορώ να ξέρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
46 λεπτά πριν, killbill είπε

Αν πάρω αυτή την κονσόλα (υποστηρίζει phantom) θα είμαι εντάξει? Πως μπορώ να ξέρω? 

Κατά πάσα πιθανότητα, ναί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ευχαριστώ. Σκέφτομαι να την πάρω, να συνδέσω εκεί το μικρόφωνο και στη συνέχεια την έξοδο της κονσόλας στην κάρτα ήχου. Έτσι εμεσσα παρακαμπτω το πρόβλημα που έχω όταν συνδέω το συγκεκριμένο πυκνωτικο μικρόφωνο απευθείας στη κάρτα ήχου 

Θα πάω με το μικρόφωνο στο μαγαζί για δοκιμή πριν την πάρω να βεβαιωθώ ότι δεν χρειάζεται να έχω την ένταση στο τέρμα για να πιάσει ήχο. Είπαμε, τέλος οι αγορές από ίντερνετ αν δεν είσαι γνώστης των τεχνικών χαρακτηριστικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα το πάρω από το συγκεκριμένο αλλά από της γειτονιάς. Απλά το παρέθεσα για να δείξω την κονσόλα που ενδιαφέρομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κάνοντας zoom στην κονσόλα που με ενδιαφέρει (Vonyx VMM P500) παρατηρώ στο GAIN του καναλιού ότι έχει range -6 έως +38. Επειδή το μικρόφωνο που θα χρησιμοποιήσω (behringer c3) έχει ευαισθησία -40db, μήπως τελικά πάλι για να βγάλει ήχο θα χρειαστεί να βάλω το gain της κονσόλας στο τέρμα, όπως κάνω τώρα που το χρησιμοποιώ στην κάρτα ήχου (steinberg ur22)?

 

console.jpg.3317afc9510eba57866b21e6165fb625.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου