Προς το περιεχόμενο

Συμπεριφορά πυκνωτικών μικροφώνων


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα αγοράσει το πυκνωτικό μικρόφωνο Behringer C3 για να το χρησιμοποιήσω με την κάρτα ήχου Steinberg UR22 (υποστηρίζει phantom power και φυσικά το έχω στο On)

Το μικρόφωνο όμως δούλευε μόνο αν είχα το knobe από το input της κάρτας ήχου στο maximum!

Ακόμα και στα 3/4 να έβαζα την ένταση δεν έπιανε καθόλου ήχο ούτε αν είχα το στόμα μου μόλις 20 εκατοστά απόσταση,

Έπιανε ήχο μόνο αν κολλούσα τα χείλη μου πάνω στο μικρόφωνο ή  αν έβαζα το input της κάρτας ήχους στο maximum Τότε όλα μια χαρά όλα, έπιανε ήχους και από 15 μέτρα μακρυά.

 

Εχω κι άλλο φθηνιάρικο πυκνωτικό μικρόφωνο της tracer των 30€, το οποίο λειτουργεί άψογα με την Steinberg UR22. 
Με το input gain της κάρτας μόλις στη μέση ή και σε λιγότερο από τη μέση, πιάνει ήχους από την άλλη άκρη του σπιτιού.

 

Όποιον και αν ρώτησα με συμβούλεψε "στείλτο πίσω με την απόδειξη αγοράς είναι ελλαττωματικό".
 

Το έστειλα στο κατάστημα που το αγόρασα. 
Εκεί μου απάντησαν ότι σε αυτούς λειτουργούσε μια χαρά στην κονσόλα που το δοκίμασαν (όχι όμως στην ίδια κάρτα ήχου που το χρησιμοποιούσα εγώ)
Μάλιστα έπιανε ήχους σε 20 μέτρα απόσταση με το input στη μέση.
Τι στο καλό... Υπέθεσα ότι κάτι δεν κάνω καλά εγώ.

 

Έστειλα στη συνέχεια, mail στην ίδια την Behringer η οποία μου ζήτησε μάλιστα να τραβήξω video!
Έστειλα video όπου έδειχνα ότι στα 20 εκατοστά απόσταση από το στόμα μου και το input της κάρτας στα 3/4 δεν έπιανε καθόλου ήχο, αλλά με το input στο maximum ηχογραφούσε μια χαρά.
Μου είπαν, ότι πρέπει να το στείλω για service!

 

Έτσι το έστειλα για service στην Ελλάδα (ήμουν στην εγγύηση).

Στο service πάλι μου απάντησαν ότι σε αυτούς δουλεύουν όλα μια χαρά!!! 
Όλα άψογα στην κονσόλα τους που το δοκίμασαν.
Έπιανε ήχο ακόμα και από τα πουλάκια από το απέναντι πάρκο έξω από το μαγαζί, με τον input της μόλις κονσόλας στο 1/4!!
Τι στο καλό!
Τους εξήγησα ξανά τι συνέβαινε με την κάρτα ήχου Steinberg όπου το χρησιμοποιούσα, αλλά και το ότι το άλλο φθηνιάρικο πυκνωτικό μικρόφωνο που είχα δεν είχε αυτή συμπεριφορά.
Τότε είδαν τις τεχνικές προδιαγραφές των δυο μικροφώνων που είχα και μου είπαν ότι το tracer, φθηνιάρικο μεν, αλλά είχε ευαισθησία 35db νομίζω ενώ το Behringer κάπου -18db!!!!!! Μάλιστα "μείον". Χάσμα ανάμεσά τους!
Έτσι μου είπαν ότι ήταν απολύτως φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά, 
και αυτό που συμβαίνει είναι ότι η κάρτα Steinberg UR22 που χρησιμοποιώ δεν έχει αρκετή ενίσχυση στα inputs και πρέπει να τα βάλω στο maximum.
Αντίθετα η κονσόλα που έγινε η δοκιμή στο service φαίνεται να έχει ισχυρότερο gain στα inputs οπότε εκεί δεν παρουσίαζε αυτή την συμπεριφορά.

Άρα αν θέλω το πιο ακριβό μικρόφωνο της Behringer να δουλεύει με το knobe στη μέση, πρέπει να έχω και μια πολύ ακριβή κονσόλα!

 

Επόμενο βήμα, απευθύνθηκα στην ίδια την Steinberg. 
Προς μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι είχαν αναφέρει στην Steinberg την ίδια ακριβώς συμπεριφορά και άλλοι, 
του ίδιου πυκνωτικού μικροφώνου (Behringer C3) με την ίδια κάρτα ήχου (STeinberg UR22)!!!
Ώπα λέω δεν είμαι μόνος τουλάχιστον. Δεν είμαι μόνο εγώ ο παράξενος!


Στη Steinberg απαντούσε ένας τεχνικός και έλεγε, ότι είναι πολύ φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά (!!), 
ότι όντως για να δουλέψει το συγκεκριμένο πυκνωτικό μικρόφωνο με την Steinberg UR22, πρέπει το Input να είναι τελείως στο τέρμα (!!!!), 
και να μην μας ανησυχεί αυτό ούτε πρέπει να μας φαίνεται κάτι το παράξενο!!!!
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα μου φαίνεται πολύ παράξενο...

Έτσι λύθηκε το μυστήριο, και η ιστορία έληξε.

 

Όποιος έχει εμπειρία με πυκνωτικά μικρόφωνα, όντως έτσι συμβαίνει βρε παιδιά? Είναι συνηθισμένο αυτό με τα πυκνωτικά μικρόφωνα δηλαδή?

 

Έχω όμως τις εξής απορίες:
1) γιατί δεν μου το είπαν αυτό και από την Behringer και με έβαλαν στη διαδικασία να στείλω το μικρόφωνο στο service....αν αυτή η συμπεριφορά είναι συνηθισμένη στα πυκνωτικά

 

2) Πως είναι δυνατόν το φθηνιάρικο μικρόφωνο της tracer να δουλεύει μια χαρά, και το πιο ακριβό της Behringer με 3 διαφορετικά πολικά διαφράγματα, πολύ πιο βαρύ κλπ να έχει τόσο χαμηλή ευαισθησία που σε εκνευρίζει και πρέπει να βάλεις το input στο maximum?

 

3) Υπάρχει κάποιος αντάπτορας να αγοράσω και να παρεμβάλω ανάμεσα στο μικρόφωνο και την κάρτα ήχου, 
ώστε να μην χρειάζεται να βάζω το input στο τέρμα? (η κάρτα διαθέτει ήδη phantom power 48V το οποίο και έχω στο On φυσικά όταν συνδέω το μικρόφωνο)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το καλώδιο που πάει από το μικρόφωνο στην κάρτα είναι εντάξει;

Δεν είναι όλες οι κάρτες που μπορούν οι προενισχύσεις τους να "ακούσουν σωστά" όλα τα μικρόφωνα τέτοιου τύπου και ειδικά κατηγορίας Behringer. Όχι πως η συγκεκριμένη κάρτα δεν πάει πίσω αλλά λέμε τώρα. Προσπάθησε από τις ρυθμίσεις μήπως και βελτιώσεις την κατάσταση.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η ευαισθησία εισόδου του προενισχυτή μικροφώνου είναι αυτό που κάνει μια καρτα ή κονσόλα να έχει "συμβατότητα" με πολλά μοντέλα μικροφώνων ή όχι. Ενα τυπικό gain 60db το έχουν σχεδόν όλες (όπως και η δική σου) και είναι αρκετό για πολλά μικρόφωνα της αγοράς. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως τα οδηγεί όλα. Προφανώς το C3 είναι δύσκολο αλλά αν δεν έχεις θόρυβο με τέρμα το input gain της κάρτας, τότε είναι ΟΚ. 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Το καλώδιο που πάει από το μικρόφωνο στην κάρτα είναι εντάξει;

Δεν είναι όλες οι κάρτες που μπορούν οι προενισχύσεις τους να "ακούσουν σωστά" όλα τα μικρόφωνα τέτοιου τύπου και ειδικά κατηγορίας Behringer. Όχι πως η συγκεκριμένη κάρτα δεν πάει πίσω αλλά λέμε τώρα. Προσπάθησε από τις ρυθμίσεις μήπως και βελτιώσεις την κατάσταση.

 

Ναι! μάλιστα αγόρασα και καινούργιο XLR καλώδιο γιατί το ψιλιάστηκα μήπως και φταίει το καλώδιο, αν και με το ίδιο καλώδιο το δεύτερο πυκνωτικό που έχω δουλεύει μια χαρά, αλλά ένα ολοκαίνουργιο XLR θα με έπειθε 100%.

 

16 λεπτά πριν, yameth είπε

Προφανώς το C3 είναι δύσκολο αλλά αν δεν έχεις θόρυβο με τέρμα το input gain της κάρτας, τότε είναι ΟΚ. 

 

Ναι δεν έχω θόρυβο. Μια χαρά είναι με το Input τέρμα! Θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτό :) :)

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, δεν αρκούν μόνο τα 48V phantom power που υποστηρίζει η κάρτα μου, παίζει ρόλο και το gain στο input της κάρτας ήχου μου? κάπως έτσι?

 

Υπάρχει τότε κάποιος αντάπτορας να παρεμβάλω να ενισχύσω το gain της κάρτας ήχου μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, killbill είπε

Ναι δεν έχω θόρυβο. Μια χαρά είναι με το Input τέρμα! Θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτό :) :)

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, δεν αρκούν μόνο τα 48V phantom power που υποστηρίζει η κάρτα μου, παίζει ρόλο και το gain στο input της κάρτας ήχου μου? κάπως έτσι?

 

Υπάρχει τότε κάποιος αντάπτορας να παρεμβάλω να ενισχύσω το gain της κάρτας ήχου μου? 

Τα 48volt τροφοδοτούν το μικρόφωνο για να λειτουργήσει οπως θα έκανε μια μπαταρία. Δεν έχουν σχέση με την ποιότητα της προενίσχυσης και όχι δεν υπάρχει κάτι να παρεμβάλεις διότι έτσι θα ακύρωνες τον προενισχυτή σου.

Αν δεν σε ικανοποιεί και θες για κάποιο δικό σου λόγο να βλέπεις το Gain κάπου στη μέση, άλλαξε κάρτα ήχου ή πάρε ξεχωριστό προενισχυτή που όμως δεν σου εγγυαται κανείς πως θα έχει και τη συμπεριφορά που θες στο συγκεκριμένο μικρόφωνο. Αλλά ποιος ο λόγος να δωσεις λεφτά όταν μιλάμε για ένα φτηνό μικρόφωνο; 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε καλύπτει ηχητικά με τέρμα το gain, δούλευε το με τέρμα το gain.

Δεν παθαίνει τίποτα ούτε η κάρτα, ούτε το μικρόφωνο.

Σε μια ίδια κάρτα πάντως, ένα άλλο μικρόφωνο της behringer, το B-2 pro, δούλευε με νορμάλ ρύθμιση στο gain.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αφού σε καλύπτει ηχητικά με τέρμα το gain, δούλευε το με τέρμα το gain.

Δεν παθαίνει τίποτα ούτε η κάρτα, ούτε το μικρόφωνο.

Σε μια ίδια κάρτα πάντως, ένα άλλο μικρόφωνο της behringer, το B-2 pro, δούλευε με νορμάλ ρύθμιση στο gain.

 Βέβαια το B-2 βλέπω είναι στα 115€ ενώ το C3 που αναφέρομαι εγώ στα 43€..

 

13 ώρες πριν, yameth είπε

Αλλά ποιος ο λόγος να δωσεις λεφτά όταν μιλάμε για ένα φτηνό μικρόφωνο; 

Κοίτα 50€ που μου κόστισε (μαζί με τα έξοδα αποστολής), δεν τα έχω για πέταμα, και νομίζω κανείς δεν τα έχει. Ρώτησα μήπως διορθώνεται η κατάσταση αν υπήρχε κάποιο ανταπτοράκι από 2-3€!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos608 είπε

ειδα τωρα το rode nt1 έχει -29 και εγω full gain του δίνω

Sensitivity

-29.0dB re 1 Volt/Pascal (35.00mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1kHz

Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση! τώρα νιώθω και εγώ καλύτερα!! 

Από την άλλη ρε παιδί μου δεν το καταλαβαίνω αυτό... Γιατί να έχουν τόσο χαμηλή ευαισθησία? πυκνωτικά είναι. Πρέπει να πιάνουν ήχο και από 20 μέτρα μακριά. Το φθηνό tracer που πήρα από το eshop με 30€ είναι μια χαρά. Sensitivity +38 παρακαλώ!!! το έχω στο 1/4 στην ένταση από την κάρτα ήχου, και πιάνει και το καζανάκι από την απέναντι πολυκατοικία!!! Και το behringer C3 πιο ακριβό με sensitivity -28.... Δεν ήξερα από αυτά τα πράγματα όταν το αγόραζα. Δεν θα το έπαιρνα καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου